Porto most

Jak se dostat do Porta

Porto leží na severu Portugalska a s Evropou má poměrně frekventované spojení. Po Portugalsku se navíc snadno můžete pohybovat vlaky i autobusy.

Letecky do ČR a okolí

Z Prahy do Porta létá přímý let společnosti easyJet, zpáteční ceny obvykle startují na 3 500 Kč až 5 000 Kč. Při koupi v dostatečném předstihu (3 a více měsíců) se však lze dostat i na ceny pod 2 000 Kč.

Za podobné ceny provozuje easyJet přímé lety z Porta také do Berlína.

Spoje s přestupem, nejčastěji přes Amsterdam, Brusel nebo Lisabon, se dají kolem 4 500  až 5 000 Kč sehnat v průběhu celého roku. Nejčastěji zakoupíte letenky u aerolinek TAP nebo Lufthansa.

O něco levnější letenky může nabídnout Ryanair z letišť ve Vídni, Berlíně, Norimberku a Krakowě. V poslední době však ceny na trasách do Portugalska rostou a i u Ryanairu zakoupíte letenky průměrně kolem 3 000 Kč.

Letecky na Madeiru i Azory

Porto často slouží jako oblíbená zastávka při cestě na portugalské ostrovy v Atlantiku. Přímé lety z Porta na Madeiru i Azory se prodávají běžně okolo 70 EUR180 EUR v závislosti na poptávce.

Doporučujeme vždy srovnat nabídky všech aerolinek létajících na trase, protože všechny mohou nabídnout podobné ceny. Není možné říct, že by jedna konkrétní společnost byla stabilně levnější než ostatní. Klikněte níže na název aerolinky a zobrazte ceny letenek.

Letecky do Lisabonu a Fara

Letadlem se z Porta dostanete i vnitrostátně po pevninském Portugalsku, byť cesta do Lisabonu už se časově oproti vlaku nemusí vyplatit. Cenově si ale vlaky a letadla a konkurují a letenky se dají pořídit už od 25 EUR40 EUR jednosměrně.

  • Lisabon – na trase létá až 10x denně společnost TAP
  • Faro – na trase létá 1x denně společnost Ryanair

Vlakem do/z Porta

Vlak je nejlepší volbou dopravy z ostatních velkých portugalských měst nebo za hranice do severního Španělska.

V Portugalsku jezdí pouze jediný železniční dopravce Comboios de Portugal, který zajistí veškerou dopravu také z Porta. Nejlepší je kupovat jízdenky přes internet, ideálně v předstihu alespoň 1 týdne pro nejlepší cenu.

Nejfrekventovanější spojení míří samozřejmě z Porta do Lisabonu, kde jezdí alespoň 1 vlak za hodinu.

  • doba jízdy: kolem 3 hodin v závislosti na konkrétním vlaku
  • cena jízdenky jednosměrně: od 15,50 EUR u vlaků InterCity, resp. od 21 EUR u vlaků AP (Pendolino)

Dvakrát za den využijete i mezinárodní spojení španělských železnic RENFE z Porta do španělského města Vigo. Cesta trvá 2,5 hodiny a jízdenku od 15 EUR zakoupíte na renfe.com.

Hlavní vlakové nádraží Campanhã leží na východním okraji centra (viz mapa), nádraží São Bento ve středu Porta (mapa) slouží hlavně pro cesty do severního Portugalska a okolních měst (Braga, Guimaraes, Aveiro, apod.).

Autobusem do/z Porta

Autobusovou dopravu nejlépe využijete při cestách do okolních měst, jako je Braganca, Vila Real nebo španělské Vigo. Autobusem se však dostanete po celém Portugalsku, přičemž jsou často autobusy levnější než vlaky, byť o něco delší.

Takřka všechny dálkové linky po Portugalsku provozují dvě společnosti: Flixbus Rede Expressos. Při koupi online s předstihem cca 14 dní pořídíte akční jednosměrné jízdenky od 8 EUR, a to třeba i do Lisabonu.

Centrální autobusové nádraží pak v Portu žádné nenajdete. Každá autobusová společnost zastavuje na jiném místě, které je vždy vyznačeno na jízdence. Nejčastěji autobusy vyjíždějí z autobusového nádraží Campo 24 de Agosto (mapa) nebo od nádraží Campanhã (mapa).

Chystáš se do Porta?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 23. 10. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.