Jak se dostat do Porta

Letecky

Z Prahy létá letní sezonní linka ČSA, její ceny obvykle startují na 4.500 Kč za zpáteční letenku. Spoje s přestupem, nejčastěji přes Amsterdam, Brusel nebo Lisabon, se dají kolem 4.000 Kč sehnat v průběhu celého roku.

Výrazně levnější lety nabídnou nízkonákladové aerolinky z letišť v okolí ČR. Ryanair létá z Berlína, Norimberka a Krakova, zatímco Wizz Air z Katovic a Wroclawi. Běžné ceny se pohybují mezi 1.500 a 2.500 Kč.

Vlakem a autobusem

Vlak je nejlepší volbou dopravy z ostatních velkých portugalských měst. Například páteřní spojení do Lisabonu jezdí často, cesta zabere 3 hodiny a jízdenku v předprodeji na internetu seženete kolem 23 €. Autobusy jsou levnější, do Lisabonu stojí kolem 19 €.

Autobusovou dopravu nejlépe využijete při cestách do okolních měst, jako je Braganca, Vila Real nebo španělské Vigo. (především dopravci Rede ExpressosEva BusRenex, Rede Norte) nebo do Španělska (Alsa).

Hlavní vlakové nádraží Campanhã leží na východním okraji centra, nádraží São Bento ve středu Porta slouží hlavně pro cesty do severního Portugalska a okolních měst (Braga, Guimaraes, Aveiro, apod.).

Centrální autobusové nádraží pak v Portu žádné nenajdete. Každá autobusová společnost zastavuje na jiném místě, které je vždy vyznačeno na jízdence.

Jak cestovat po Portu

V Portu funguje rozsáhlá síť MHD sestávající z rychlodrážních tramvají, autobusů, lanovek a historických tramvají.

Jízdenky Andante

Pro cesty metrem a autobusy využijete kartičky Andante, které zakoupíte vždy jen v automatu na stanicích metra nebo nejvýznamnějších zastávkách autobusu. Její pořízení vyjde na 0,60 €, následně si na ni budete kupovat jednotlivé jízdenky, opět jen přes automat. V metru nebo autobusu pak jen přiložíte ke čtečce při nástupu a pak i při výstupu.

Jednotlivé jízdné se vypočítává dle ujetých zón (mapa zde):

 • 2 zóny (Z2 – například cesta z centra na druhý břeh do Vila Nova da Gaia): 1,20 €,
 • 3 zóny (Z3 – například cesta z centra do Matosihnos): 1,60 €,
 • 4 zóny (Z4 – například cesta z centra na letiště): 2 €,
 • 5 zón (Z5): 2,40 €,
 • 6 zón (Z6 – například cesta z centra do Póvoa de Varzim): 2,80 €.

Alternativou jsou 24hodinové jízdenky za 7 €, případně 72hodinové za 15 €. Platí jen v metru (rychlodrážních tramvajích) a autobusech dopravního podniku STCP, ne v historických tramvajích a ne na lanovkách.

Porto Card

Plánujete-li chodit po památkách, vyplatit se může pořízení Porto Card, se kterou máte 50% slevy na vstupy do různých muzeí, kostelů a památek, stejně jako na vybrané plavby po řece Douro. Vybrat si můžete hned z několika možností:

 • 24hodinová Porto Card pro pěší: 6 €,
 • 24hodinová Porto Card obsahující celodenní jízdné na metro a autobusy: 13 €
 • … a vícedenní možnosti,
 • Kompletní informace o Porto Card na oficiálním webu

Metro (rychlodrážní tramvaj)

Páteří dopravy v Portu jsou rychlodrážní tramvaje, místními nazývané jako běžné metro. V centru vedou po dvou hlavních liniích:

 • Od stadionu přes hlavní nádraží a centrum na severozápad směrem k letišti (linky A, B, C, E, F),
 • Severojižní magistrála, která překročí most přes řeku Douro a skončí v protilehlém městě Vila Nova da Gaia (linka D).

Intervaly jsou krátké, na páteřních úsecích činí maximálně 3–5 minut během dne, do 10 minut večer. Po celé délce sítě jezdí vozidla na vlastním tělese, takže netrpí dopravními zácpami, v centru pak dokonce v tunelu.

Na letiště se dostanete linkou E každých 20 minut, viz detailnější informace.

První spoje vyjíždí na trať z konečných kolem 6:00, poslední pak před 0:30.

Autobusy

Autobusová síť je rozsáhlá a využijete ji všude tam, kam nejede metro. Zastávky jsou dobře označené, včetně vyvěšených jízdních řádů, což v jižní části Evropy nebývá vždy standardem. Kromě výše zmíněných jízdenek Andante, které však zdaleka nekoupíte na každé autobusové zastávce, můžete za jednu jízdu (neplatí na přestup) koupit jízdenku i u řidiče, a sice za 1,95 €, nehledě na ujetou vzdálenost.

Jízdní řády a mapy autobusových linek poskytne web stcp.pt.

Historické tramvaje

Centrum Porta brázdí tři linky tramvají, na které jsou nasazovány výhradně historické vozy. Jízda úzkými a strmými uličkami je neopakovatelným zážitkem. Těmito tramvajemi se svezete na linkách 1, 18 a 22 každý den zhruba od 9:00 do 20:30. Přehledná mapa ukáže, kam se historickými tramvajemi svezete.

V tramvajích neplatí žádné z výše uvedených jízdenek, ani ty 24hodinové. Musíte se vždy koupit lístek zvlášť na každou jízdu u řidiče, stojí 3 €.

Lanovky

Máte-li rádi netradiční dopravní prostředky, vypravte se k mostu Luíse I. Na straně města Vila Nova Gaia se svezete visutou kabinkou, která jezdí od stanice tramvaje „Jardim do Morro“ přes střechy vinných sklepů a s úžasným výhledem na protější Porto dolů k řece Douro. Jízdenku za 6 €, resp. 9 € zpáteční, si vždy musíte koupit zvlášť, celodenní Andante tu neplatí. Lanovka jezdí denně od 10:00 do 20:00, v zimě jen do 18:00.

Na druhé straně řeky, už v Portu, pak jede od paty mostu Luíse I. (stanice Ribeira) do zastávky Batalha lanovka kolejová. I z ní se naskytnou krásné pohledy na most, řeku Douro i klášter Serra do Pilar na protější straně údolí. Lanovka jezdí zhruba jednou za 10 minut:

 • Listopad– březen: 8:00–20:00, v pátek a sobotu do 22:00,
 • Duben–říjen: 8:00–22:00, v pátek a sobotou do půlnoci.

Opět tu neplatí celodenní jízdenka Andante, koupit si musíte vždy na jednu jízdu lístek za 2,50 €.

Noční doprava

Během noci brázdí ulice Porta 7 nočních autobusových linek, vždy označených číslicí a písmenem M. Až na jednu, všechny začínají své cesty na centrální přestupní zastávce v ulici Avenida Aliados v samém srdci města. Všechny noční linky vyjíždí z konečné vždy každou celou hodinu, platí na nich stejný tarif jako na linkách denních.

Vzhledem k pozdnímu startu metra (až v 6:00) často využijete noční autobus 3M při cestě na brzký ranní odlet z letiště. Cesta autobusu zabere zhruba 35 minut.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu