Rakouský parlament

Metro ve Vídni

Metro je základním prvkem MHD ve Vídni a je doplněno ještě několika linkami městské železnice S-Bahn, která lze rovněž použít jako rychlý prostředek pro přesun městem. Metrem se rychle dostanete ke všem významným památkám ve Vídni od zámku Schönbrunn po katedrálu sv. Štěpána a výborně také poslouží k dopravě od záchytných parkovišť P+R, pokud do Vídně přicestujete autem.

Nejlepší ubytování ve Vídni

Linky metra

Vídeňské podzemí brázdí 5 relativně dlouhých linek metra, kterému se ve Vídni říká "U-Bahn". Všechny linky metra jezdí v intervalu 2-6 minut ve všední den a 5 minut o víkendech.

Metro jezdí od 5:00 cca do 0:00, kdy vyjíždějí poslední vlaky z konečných. Z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jezdí metro po celou noc.

 • U1 – červená linka (Leopoldau – Oberlaa): jezdí např. přes Stephansplatz, Karlsplatz, Prater, hlavní vlakové nádraží nebo do UNO City
 • U2 – fialová linka (Karlsplatz – Seestadt): jezdí okolo celého centra (pod Ringstrasse), Prater nebo výstavní areál
 • U3 – žlutá linka (Ottakring – Simmering): jezdí např. přes Stephansplatz, Mariahilf, západní nádraží či autobusové stanoviště Erdberg
 • U4 – zelená linka (Heiligenstadt – Hütteldorf): jezdí okolo celého centra i k Schönbrunnu
 • U5 – chybí
 • U6 – hnědá linka (Floridsdorf – Siebenhirten): tangenciální linka napříč západní Vídní, která nezajíždí přímo do centra

Detailní výpis stanic, linek a jízdních řádů najdete na webu wienerlinien.at.

Linky S-Bahn

Městská železnice slouží nejen k dojíždění z okolních měst a vesnic do Vídně, ale lze pohodlně využívat i pro pohyb po Vídni. Po vídeňských kolejích jezdí linky S1, S2, S3, S4, S7, S40, S45, S50, S60 a S80.

S-Bahn nejvíce využijete po ose Floridsdorf – Prátr – Wien Mitte (centrum) – Hlavní nádraží (Hbf) – Meidling, kde jezdí 4 linky (z Floridsdorfu na Wien Mitte dokonce 5) v intervalu cca 10 minut.

S-Bahn také využijete pro cestu z centra Vídně na letiště, kam jezdí linka S7.

Mapa metra

Stáhnout kompletní aktuální mapy vídeňské MHD si můžete do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku wienerlinien.at.

Jízdenky na metro a S-Bahn

 • 1 jízda (libovolně dlouhá): 2,40 EUR
 • Celodenní jízdenka platná v daný kalendářní den (až do 1:00 druhého dne): 5,80 EUR (lze koupit jen online nebo v aplikaci)
 • 24hodinová jízdenka: 8 EUR
 • 48hodinová jízdenka: 14,10 EUR
 • 72hodinová jízdenka: 17,10 EUR
 • Týdenní jízdenka platná pouze od pondělí 0:00 do následujícího pondělí 9:00: 17,10 EUR

Lístky koupíte v automatech ve všech stanicích metra, přes aplikaci WienMobil nebo v trafikách.

Všechny jízdenky lze používat i v tramvajích, autobusech a vlacích na území Vídně, více informací o ostatních druzích MHD v kapitole Doprava ve Vídni.

Jak použít jízdenku?

Ve vídeňském metru se jízdenky používají úplně stejně jako v Praze. Při vstupu do stanice zde nejsou turnikety, ale pouze modré či oranžové označovače, ve kterých si lísek "cvaknete", a to vždy pouze při jeho prvním použití. Pokud tedy cestujete například se 24hodinovou jízdenkou, označíte si ji pouze při první jízdě a následně už nemusíte.

Stejně funguje cesta vlaky S-Bahn, vždy si lístek musíte označit v označovači ("Entwerter") na nástupišti nebo při vstupu na nástupiště.

Chystáš se do Vídně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 10. 10. 2023
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Filip Kocica
před měs

Dobry den. 

mohl bych s jizdenkou na metro ve Vidni:

 • 1 jízda (libovolně dlouhá):  2,40 EUR

jednou prestoupit nebo pri prestupu si musim koupit dalsi jizdenku?

 

dekuji za odpoved. 

Avatar uživatele
cali
před měs

Přestupy neomezeně, ale bez přerušení jízdy.