Rakouský parlament

Vlakem do Vídně

Cesta vlakem do Vídně je nejpohodlnější formou veřejné dopravy z Prahy, Brna, Ostravy i dalších měst v Česku. Vlaky jezdí velmi často, jsou pohodlné a mnohem spolehlivější než autobusy jezdící po dálnici D1. Na trase z ČR do Vídně jezdí dva různí dopravci, vzájemně si jízdenky neuznávají – Regiojet a České dráhy ve spolupráci s rakouskými ÖBB.

U obou dopravců jsou ceny akčních jízdenek závislé na obsazenosti a s tím, jak se blíží čas odjezdu, obvykle stoupají. Slevy na zpáteční jízdenky se neposkytují.

Vlaky Regiojet do Vídně

Žluté vlaky Regiojetu jezdí do Vídně od roku 2018 a nabízejí většinou s mírným rozdílem oproti ČD nejlevnější jízdenky. Lístky koupíte ve 4 třídách: Low cost, Standard, Relax a Business.

Vlaky Regiojetu jezdí po trase Praha hl.n. – Pardubice – Brno hl.n. – Wien Hbf – Wien Flughafen (letiště), v současnosti kvůli výluce jezdí po odklonové trasy přes Vysočinu a nezastavují tak v Pardubicích. Oproti Českým drahám mají výhodu v tom, že 3 spoje denně z Brna, resp. 2 z Prahy jezdí přímo bez přestupu až na vídeňské letiště. Na zbylé spoje umožňuje Regiojet zakoupit jízdenku s přestupem na vlaky ÖBB ve stanici Vídeň hlavní nádraží.

 • Praha – Vídeň (4x denně): zpáteční jízdenky od 718 Kč, doba jízdy 4,5 hodiny
 • Brno – Vídeň (4x denně): zpáteční jízdenky od 299 Kč, doba jízdy 1,5 hodiny
 • Ostrava – Vídeň s přestupem v Brně (4x denně): zpáteční jízdenky od 616 Kč, doba jízdy 4,5 hodiny

Rezervuj jízdenku - Regiojet

České dráhy do Vídně

Nejčastější spojení z nejvíce míst Česka nabízejí ČD ve spolupráci s rakouskými drahami ÖBB. Výhodou Českých drah je také široká síť po republice, takže si z většiny velkých měst můžete koupit jízdenku do Vídně jen s jedním přestupem. Na hlavní trase z Prahy přes Brno do Vídně navíc ČD a ÖBB nasazují moderní a pohodlné soupravy railjet, které dál z Vídně pokračují až do Grazu.

Vlaky ČD/ÖBB jezdí na těchto trasách:

 • Praha – Vídeň (každé 2 hodiny): zpáteční jízdenky od 728 Kč, doba jízdy 4,5 hodiny
 • Brno – Vídeň (každé 2 hodiny): zpáteční jízdenky od 416 Kč, doba jízdy 1,5 hodiny
 • Ostrava – Vídeň (každé 4 hodiny): zpáteční jízdenky od 468 Kč, doba jízdy 3 hodiny
 • České Budějovice – Vídeň s přestupem v Č. Velenicích nebo Linci (každé 2 hodiny): zpáteční jízdenky od 624 Kč, doba jízdy 3,5 hodiny
 • Znojmo – Vídeň: zpáteční jízdenky od 764 Kč, doba jízdy 1 a tři čtvrtě hodiny
 • Břeclav – Vídeň: zpáteční jízdenky od 410 Kč, doba jízdy 1 až 1,5 hodiny

Vlaky zastavují také například v Kolíně, Hodoníně, Přerově, Hranicích na Moravě a dalších místech.

Rezervuj jízdenku - České dráhy

Rezervuj jízdenku - ÖBB

Vlak Bratislava – Vídeň

Nejvíce frekventované spojení vede z Vídně do Bratislavy, kde jezdí vlaky 1-2x za hodinu, a to jak na nádraží Petržalka, tak Hlavná stanica. 

 • Bratislava – Vídeň (1-2x za hodinu): zpáteční jízdenky od 18 EUR, doba jízdy 1 hodina

Jízdenky koupíte nejlevněji na webu slovenských železnic zssk.sk.

Vlak z ČR na letiště Vídeň

Ačkoliv přímo na vídeňské letiště jezdí i dálkové vlaky, bohužel z ČR zatím žádné přímé spoje na letiště Vídeň neexistuje a vždy se musí přestupovat na hlavním nádraží ve Vídni. Ačkoliv ČD i ÖBB nabízejí možnost koupě jedné jízdenky z ČR na letiště s přestupem na Wien Hbf, vždy se cenově vyplatí koupit jízdenku jen na hlavní nádraží a následně další separátní lístek z hlavního nádraží na letiště.

Přímé spoje z ČR a Slovenska na letiště však zajišťují autobusy.

Vlak nebo autobus?

Do Vídně jezdí kromě frekventovaného železničního spojení i mnoho autobusů, o kterých píšeme v samostatné kapitole. Jaké má výhody a nevýhody vlak?

 • Cena: srovnatelná s autobusem, jízdenky na vlak jsou stejně drahé, někdy o pár korun levnější, někdy o pár korun dražší
 • Pohodlí: cesta vlakem je výrazně pohodlnější. ČD i Regiojet nasazují moderní soupravy s několika třídami, po cestě se můžete občerstvit v jídelních vozech nebo se projít po vlaku
 • Spolehlivost: obecně je železniční doprava do Vídně výrazně spolehlivější a nezávislá na dopravních kolonách
 • Rychlost: Cesta vlakem je za standardních podmínek mírně rychlejší než autobusem, rozdíly jsou však jen maximálně v rámci 25 minut.
 • Cesta na letiště: při cestě vlakem musíte přestupovat na stanici Wien Hbf, zatímco některé autobusy jezdí přímo na vídeňské letiště.

Další informace

Podívejte se na přehledné shrnutí informací o cestě vlakem do Vídně.

Kolik stojí jízdenky na vlak do Vídně?

Nejlevnější jednosměrné jízdenky do Vídně pořídíte z Brna za cca 190 Kč, z Prahy je nejnižší cena jízdenky jedním směrem 359 Kč. Na zpáteční jízdné se sleva neposkytuje.

Kteří dopravci jezdí na trasách do Vídně?

Z Prahy, Brna či Ostravy provozují spojení do Vídně dvě společnosti:

Jak dlouho trvá cesta vlakem do Vídně?

Nejrychlejší spoje překonají trasu Praha – Vídeň za 4,5 hodiny, kvůli dlouhodobé výluce u Pardubic se musí jezdit přes Vysočinu. Za normálního stavu je nejrychlejší jízdní doba z Prahy do Vídně necelé 4 hodiny.

Z Brna do Vídně se jede 1,5 hodiny.

Na která nádraží ve Vídni přijíždějí vlaky?

Všechny vlaky z Prahy, Brna, Ostravy, Bratislavy a Břeclavi přijíždějí na hlavní nádraží Wien Hauptbahnof a nestaví na žádných jiných nádražích ve Vídni.

Přímé vlaky ze Znojma a Českých Velenic končí na nádraží Wien Franz Josefs Bahnhof.

Pozor při odjezdu z Prahy, kdy většina spojů sice odjíždí ze stanice Praha hlavní nádraží, ale některé ze stanice Praha-Holešovice.

Chystáš se do Vídně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 10. 10. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.