Rakouský parlament

Doprava ve Vídni

Vídeň se může pochlubit velmi rozsáhlou sítí MHD, kterou se dostanete do všech koutů města často a přehledně. Kompaktní centrum, kdy je většina památek na dosah ruky, však lze pohodlně prochodit i pěšky. Hromadnou dopravu zde obstarává dopravní podnik Wiener Linien.

Jízdenky na MHD

Lístky platí na všechny linky tramvají, autobusů, metra, vlaků (S-Bahn i všechny regionální vlaky) a tramvajové linky Wiener Lokalbahn v rámci tzv. Kernzone Wien, která kopíruje hranice Vídně. Vydáte-li se vlakem či autobusem MHD za hranice Vídně (například na letiště), už musíte připlácet.

Ceny jízdného a typy jízdenek

 • 1 jízda (libovolně dlouhá): 2,40 EUR
 • Celodenní jízdenka platná v daný kalendářní den (až do 1:00 druhého dne): 5,80 EUR (lze koupit jen online nebo v aplikaci)
 • 24hodinová jízdenka: 8 EUR
 • 48hodinová jízdenka: 14,10 EUR
 • 72hodinová jízdenka: 17,10 EUR
 • Týdenní jízdenka platná pouze od pondělí 0:00 do následujícího pondělí 9:00: 17,10 EUR

Děti do 6 let cestují zdarma.

Jako jízdenka na MHD funguje také oficiální městská slevová karta Vienna City Card, která stojí 17 EUR s platností na 24 hodin, 25 EUR s platností na 48 hodin a 29 EUR s platností na 72 hodin. Vzhledem k tomu, že slevy do jednotlivých památek se pohybují obvykle maximálně v rámci 1 EUR nebo 2 EUR, vyplatí se opravdu jen těm, kteří denně navštíví 4-5 památek.

Jízdenka na letiště

Vídeňské letiště Schwechat se nachází až za hranicemi Vídně, takže vám výše uvedené typy lístků pro cestu na něj nebudou stačit. 

Přijedete-li do centra Vídně a rovnou chcete jet na letiště, stačí si v automatu ÖBB nebo na webu oebb.at zakoupit lístek za 4,40 EUR pro jednu osobu, případně 5,30 EUR skupinovou jízdenkou pro 2.

Mnoho cestovatelů spojů odlet z Vídně i s prohlídkou města, kdy si lze pouze přes automaty ÖBB - VOR koupit speciální celodenní jízdenku s příplatkem na letiště za 9,50 EUR. Alternativně lze koupit přes aplikaci koupit celodenní jízdenku za 5,80 EUR pro Vídeň a následně ji v automatu doplnit příplatkem 2 EUR za jízdu od hranice města na letiště

Detailní informace o dopravě na letiště se dočtete v článku Letiště Vídeň.

Kde koupit jízdenky?

 • automaty ve všech stanicích metra a na nádražích (lze platit kartou) - lze využít jak automaty Wiener Linien, tak automaty ÖBB/VOR, kde musíte zvolit variantu "Vienna - City tickets for trips in Vienna"
 • automaty přímo v tramvajích, některé starší typy však neberou karty
 • v trafikách (Tabak)
 • přes aplikaci WienMobil
 • přes internetový obchod wienerlinien.at s následným vytisknutím jízdenky doma

Vyhledávač spojení

Spojení mezi zastávkami nebo z konkrétního bodu A do bodu B můžete vyhledat na oficiálním webu dopravního podniku: www.wienerlinien.at.

K dispozici je také mobilní aplikace WienMobil (App Store / Google Play).

Metro a S-Bahn

Základem vídeňské dopravní sítě je 5 linek metra (U-Bahn) a několik linek městské železnice (S-Bahn), kterými se rychle přepravíte na všechna významná místa ve Vídni. Metro je moderní, rychlé i přehledné a bude hlavním dopravním prostředkem při přesunech na větší vzdálenosti. 

Na mapu metra ve Vídni, detaily použití jízdenek ve stanicích, jízdní řády a další praktické informace se podívejte do obsáhlejší kapitoly Metro ve Vídni.

Tramvaje

Druhým hlavním prostředkem jsou tramvaje, které brázdí ulice Vídně po jedné z nejrozsáhlejších tramvajových sítí na světě. Pro kratší přesuny v rámci centra nebo cesty k hotelům dále od stanic metra poslouží tramvaje výborně. 

Vídeňské tramvaje jsou rozpoznatelné díky své typicky červené barvě, přičemž po ulicích se pohybují zejména moderní nízkopodlažní vozy. Starší klasické tramvaje známé z mnoha fotografií potkáte především na linkách 2 a D.

Zastávky jsou vždy vybavené elektronickým ukazatelem odjezdů, jízdními řády a významnější stanice i mapou a automaty na jízdenky.

Jízdenky si označíte uvnitř tramvaje v modrém označovači (pokud používáte celodenní nebo vícedenní lístek, označíte ho vždy jen při první cestě). Lístky lze koupit i uvnitř tramvaje v automatu. Většina novějších již bere karty, ale můžete narazit i na starší typy, které karty neberou.

Z náměstí Karlsplatz jezdí do města Baden také příměstská tramvajová linka WLB (Wiener Lokalbahnen). Pokud s tímto spojem cestujete v rámci Vídně, vystačíte si s výše popsanými jízdenkami. Budete-li však pokračovat za hranice Vídně až do města Baden, musíte si v modrém automatu na zastávce zakoupit speciální jízdenku, detaily na webu wlb.at.

Autobusy

Městské autobusy fungují jako doplněk tam, kde nejede ani tramvaj, ani metro. Většinou se tak s autobusy setkáte na okrajích Vídně. I většina autobusových linek jezdí s krátkými intervaly do 10 minut, spoje do menších čtvrtí a na méně vytížených trasách mívají interval až 30 minut.

Zastávky jsou vždy přehledně označeny a doplněny informacemi o jízdních řádech. Všechny zastávky autobusů jsou na znamení, pokud jste ve voze, stačí zmáčknout v dostatečném předstihu tlačítko dveří.

Jízdenky už musíte mít před nástupem do autobusu a označit ji v modrém označovači, opět pouze při prvním použití jízdenky.

Noční doprava

Po celou noc jezdí metro i vlaky S-Bahnu vždy v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli.

V ostatní dny cca mezi 0:00 a 5:00 jezdí 24 nočních autobusových linek (seznam a jízdní řády) se základním intervalem 30 minut. Ceny jízdenek jsou shodné jako u denních linek.

Chystáš se do Vídně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 10. 10. 2023
Navrhni úpravu

11 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Leona Pešková
před 4 měs

mám informaci, že děti do 15 let mají během prázdnin jízdné v MHD zdarma, je to pravda? Děkuji Leona Pešková

Avatar uživatele stokys11
stokys11
před 5 měs

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem. S přítelkyní máme v plánu odlétat v září z vídeňského letiště na dovolenou. Našli jsme si vlak Regiojet, kterým se dostaneme na Vídeňské hl. n. Chtěl jsem se Vás zeptat, lze na stránkách oebb.at uplatnit slevu přes kartu ISIC na dospělý lístek z vídeňského hl. n. na letiště? Jsme dva studenti, tak jsem se chtěl zeptat, zda je nějaká možná sleva pro studenty. Popřípadě je nějaký jiný způsob, co byste nám doporučil, jak se dostat na vídeňské letiště?

Děkuji za odpověď a přeji Vám příjemný zbytek dne,

Lukáš Voříšek.

Avatar uživatele Čiperhino
Čiperhino
před 5 měs

Ahoj, kupte si skupinovou jízdenku pro dva za 4,60 euro, pak linkou S1 jeďte z Hbf na Rennweg, tam jenom přeskočte na vedlejší kolej a S7 až na letiště. Není to sice tak komfortní jako railjet přímo a jede to o něco déle, ale každého to vyjde jenom na 2,3 euro cca. :)

Avatar uživatele J0x
J0x
před 5 měs

Už stojí 5,80 EUR.

Avatar uživatele
Lukáš
před 5 měs

Dobrý den,

 

můžu se zeptat a děti mají hromadnou dopravu zdarma? 4 a 8 let..

 

Díky za informaci

Kryštof Hájek
před 5 měs

Dobrý den, doplnil jsem do textu: dopravu zdarma mají děti do 6 let.

Avatar uživatele
Pavel K
před 6 měs

Dobrý den, existuje pro Vídeň nějaký online vyhledávač (spíš aplikace) na spojení, jako je třeba IDOS? Našel jsem webovou stránku, kde se dá vyhledávat, ale spíš něco, abych nemusel přes web... Děkuji

Kryštof Hájek
před 6 měs

Dobrý den, doplnil jsem do textu. Oficiální městská mobilní aplikace k vyhledávání dopravy je tato: WienMobil (App Store / Google Play).

Avatar uživatele
Drahomira Pape Krestynova
před 8 měs

Dobry den, maji ve Vidni v hromadne doprave seniori slevu ?

Dekuji za odpoved.

Avatar uživatele
lma
před 8 měs

65+ pouze na jednotlivé jízdenky (jedna jízda 1,50 euro) na 24 hodin a vícedenní ne.