Vídeň se může pochlubit velmi rozsáhlou sítí MHD, kterou se dostanete do všech koutů města často a přehledně. Kompaktní centrum, kdy je většina památek na dosah ruky, však lze pohodlně prochodit i pěšky. Hromadnou dopravu zde obstarává dopravní podnik Wiener Linien.

Jízdenky na MHD

Lístky platí na všechny linky tramvají, autobusů, metra, vlaků (S-Bahn i všechny regionální vlaky) a tramvajové linky Wiener Lokalbahn v rámci tzv. Kernzone Wien, která kopíruje hranice Vídně. Vydáte-li se vlakem či autobusem MHD za hranice Vídně (například na letiště), už musíte připlácet.

Ceny jízdného a typy jízdenek

 • 1 jízda (libovolně dlouhá): 2,40 EUR
 • Celodenní jízdenka platná v daný kalendářní den (až do 1:00 druhého dne): 5,80 EUR (lze koupit jen online nebo v aplikaci)
 • 24hodinová jízdenka: 8 EUR
 • 48hodinová jízdenka: 14,10 EUR
 • 72hodinová jízdenka: 17,10 EUR
 • Týdenní jízdenka platná pouze od pondělí 0:00 do následujícího pondělí 9:00: 17,10 EUR

Jako jízdenka na MHD funguje také oficiální městská slevová karta Vienna City Card, která stojí 17 EUR s platností na 24 hodin, 25 EUR s platností na 48 hodin a 29 EUR s platností na 72 hodin. Vzhledem k tomu, že slevy do jednotlivých památek se pohybují obvykle maximálně v rámci 1 EUR nebo 2 EUR, vyplatí se opravdu jen těm, kteří denně navštíví 4-5 památek.

Jízdenka na letiště

Vídeňské letiště Schwechat se nachází až za hranicemi Vídně, takže vám výše uvedené typy lístků pro cestu na něj nebudou stačit. 

Přijedete-li do centra Vídně a rovnou chcete jet na letiště, stačí si v automatu ÖBB nebo na webu oebb.at zakoupit lístek za 4,30 EUR pro jednu osobu, případně 4,60 EUR skupinovou jízdenkou pro 2.

Mnoho cestovatelů spojů odlet z Vídně i s prohlídkou města, kdy si lze pouze přes automaty ÖBB - VOR koupit speciální celodenní jízdenku s příplatkem na letiště za 9,50 EUR. Alternativně lze koupit přes aplikaci koupit celodenní jízdenku za 5,80 EUR pro Vídeň a následně ji v automatu doplnit příplatkem 1,90 EUR za jízdu od hranice města na letiště

Detailní informace o dopravě na letiště se dočtete v článku Letiště Vídeň.

Kde koupit jízdenky?

 • automaty ve všech stanicích metra a na nádražích (lze platit kartou) - lze využít jak automaty Wiener Linien, tak automaty ÖBB/VOR, kde musíte zvolit variantu "Vienna - City tickets for trips in Vienna"
 • automaty přímo v tramvajích, některé starší typy však neberou karty
 • v trafikách (Tabak)
 • přes aplikaci WienMobil
 • přes internetový obchod wienerlinien.at s následným vytisknutím jízdenky doma

Metro a S-Bahn

Základem vídeňské dopravní sítě je 5 linek metra (U-Bahn) a několik linek městské železnice (S-Bahn), kterými se rychle přepravíte na všechna významná místa ve Vídni. Metro je moderní, rychlé i přehledné a bude hlavním dopravním prostředkem při přesunech na větší vzdálenosti. 

Na mapu metra ve Vídni, detaily použití jízdenek ve stanicích, jízdní řády a další praktické informace se podívejte do obsáhlejší kapitoly Metro ve Vídni.

Tramvaje

Druhým hlavním prostředkem jsou tramvaje, které brázdí ulice Vídně po jedné z nejrozsáhlejších tramvajových sítí na světě. Pro kratší přesuny v rámci centra nebo cesty k hotelům dále od stanic metra poslouží tramvaje výborně. 

Vídeňské tramvaje jsou rozpoznatelné díky své typicky červené barvě, přičemž po ulicích se pohybují zejména moderní nízkopodlažní vozy. Starší klasické tramvaje známé z mnoha fotografií potkáte především na linkách 2 a D.

Zastávky jsou vždy vybavené elektronickým ukazatelem odjezdů, jízdními řády a významnější stanice i mapou a automaty na jízdenky.

Jízdenky si označíte uvnitř tramvaje v modrém označovači (pokud používáte celodenní nebo vícedenní lístek, označíte ho vždy jen při první cestě). Lístky lze koupit i uvnitř tramvaje v automatu. Většina novějších již bere karty, ale můžete narazit i na starší typy, které karty neberou.

Z náměstí Karlsplatz jezdí do města Baden také příměstská tramvajová linka WLB (Wiener Lokalbahnen). Pokud s tímto spojem cestujete v rámci Vídně, vystačíte si s výše popsanými jízdenkami. Budete-li však pokračovat za hranice Vídně až do města Baden, musíte si v modrém automatu na zastávce zakoupit speciální jízdenku, detaily na webu wlb.at.

Autobusy

Městské autobusy fungují jako doplněk tam, kde nejede ani tramvaj, ani metro. Většinou se tak s autobusy setkáte na okrajích Vídně. I většina autobusových linek jezdí s krátkými intervaly do 10 minut, spoje do menších čtvrtí a na méně vytížených trasách mívají interval až 30 minut.

Zastávky jsou vždy přehledně označeny a doplněny informacemi o jízdních řádech. Všechny zastávky autobusů jsou na znamení, pokud jste ve voze, stačí zmáčknout v dostatečném předstihu tlačítko dveří.

Jízdenky už musíte mít před nástupem do autobusu a označit ji v modrém označovači, opět pouze při prvním použití jízdenky.

Noční doprava

Po celou noc jezdí metro i vlaky S-Bahnu vždy v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli.

V ostatní dny cca mezi 0:00 a 5:00 jezdí 24 nočních autobusových linek (seznam a jízdní řády) se základním intervalem 30 minut. Ceny jízdenek jsou shodné jako u denních linek.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu