Rakouský parlament

Co dělat ve Vídni

Památky a historie

Vídeň se řadí mezi nejcennější historická města, monumentální památky pochází většinou z doby vlády Habsburské monarchie. Historické centrum je specifické, protože zde prakticky nenajdete památky starší než z 15. století. Důvody hledejme zejména za panování Habsburků, kteří během 17. až 19. století kompletně celé centrum Vídně přestavěli na tehdy moderní metropoli a zkázu zbytků starších památek dokonalo rozsáhlé bombardování Vídně během Druhé světové války.

Hlavní koncentrace památek se soustřeďuje na centrální okružní třídu kolem centra Ringstrasse, kde za bouřlivého rozvoje Vídně v 18. a 19. století vyrostlo mnoho světoznámých staveb. 

TOP 10 nejlepších památek ve Vídni

Tyto monumenty byste při své cestě do Vídně rozhodně neměli minout:

 • Katedrála sv. Štěpána – jedna z nejstarších památek ve Vídni (14. století) a hlavní katolický chrám Rakouska
 • Schönbrunn – slavný zámecký areál se zahradami přezdívaný „vídeňské Versailles“
 • Hofburg – rozsáhlý komplex paláců v centru sloužící jako sídlo rakouských panovníků
 • Karlskirche – nejvýraznější barokní památka ve Vídni
 • Vídeňská radnice – monumentální stavba s rysy novogotiky i baroka
 • Belveder – komplex dvou paláců a zahrad z 18. století
 • Budova parlamentu – jedna z největších staveb ve Vídni ve stylu antického paláce
 • Pavilon secese – výrazná secesní památka a svého času nejkontroverznější stavbou ve Vídni
 • Votivní kostel – druhý největší vídeňský kostel z konce 19. století
 • Budovy přírodovědeckého a uměleckohistorického muzea – dvojice takřka zrcadlově stejných paláců z konce 19. století

Muzejní šílenství

Vídeň je domovem více než 100 muzeí či galerií, z nichž mnoho jich patří k absolutní světové špičce. Zejména sbírky Gustava Klimta či Egona Schieleho nemají na světě obdoby, ale i mnoho slavných děl autorů napříč historií má své místo právě ve Vídni. Podívejte se na detailní informace, včetně vstupného či otevíracích dob, těch nejslavnějších vídeňských muzeí:

 • Uměleckohistorické muzeum – slavná obrazová galerie s díly velikánů 16. až 19. století i cenné artefakty starověku
 • Albertina – i tato galerie založená za Habsburků patří k nejslavnějším na světě s více než milionem tištěných grafik
 • Přírodovědecké muzeum – jedno z nejvýznamnějších muzeí na světě svého druhu. Zejména oblíbená je expozice dinosaurů nebo meteoritů
 • MuseumsQuartier – muzejní čtvrť patří k největším kulturním areál na světě se 4 muzei a dalšími kulturními objekty

Vánoční trhy

Magické předvánoční období láká k toulání se po trzích provoněných svařákem, sladkostmi a jinými pochutinami a nakupování originálních vánočních dárků. Vánočními trhy se chlubí každé větší město v Evropě, nicméně ty vídeňské patří určitě k nejvyhlášenějším a nejlepším. Jsou rozmístěné po celém centru a nabízejí rozmanitý sortiment.

Detaily se dočtete v našem samostatném článku Vánoční trhy ve Vídni.

Ochutnejte vídeňské speciality

Vídeň nepatří jen ke kulturním městům, ale také na kulinářské mapě Evropy zaujímá přední pozice. Při návštěvě Vídně tak nezapomeňte ochutnat následující pochoutky, které zná nejspíš každý pravý gurmán.

Vídeňský řízek (Wiener Schnitzel)

Klasika, kterou zná opravdu každý. Pravý vídeňský řízek se připravuje z tence rozklepaného telecího masa obalovaného v trojobalu a smaženého vždy jen na pánvi. Typickým znakem vídeňského řízku je velikost přes celý talíř. Obvykle se řízek podává s bramborovým salátem nebo bramborem.

Podle legendy vznikl vídeňský řízek na doporučení rakouského vojevůdce Josefa Václava Radeckého, který se v Benátkách seznámil s kotletou obalovanou ve strouhance a parmazánu, avšak císařský kuchař neměl parmazán, a tak vynalezl klasický trojobal.

Sacherův dort (Sacher Torte)

Typický čokoládový dort plněný meruňkovou marmeládou a politý skvělou čokoládovou polevou je originálním dezertem hotelu Sacher. Pouze v jeho restauraci Sacher Eck si můžete dát ten jediný pravý Sacher dort s tajnou originální recepturou, kterou vymyslel roku 1832 cukrářský učeň Franz Sacher a k dokonalosti dovedl jeho syn a Eduard Sacher.

Vídeňský jablečný štrúdl (Wiener Apfelstrudel)

Jablečný závin je tradiční rakouský moučník, o jehož vznik se pře každé druhé rakouské město. V tomto průvodci tedy budeme předpokládat, že originál pochází právě z Vídně, kde si jablečný štrúdl určitě alespoň jednou dejte. Typickým znakem jsou velmi jemné těsto, jablka nakrájená na kostičky spolu s rozinkami a skořicí a sypanka ze strouhanky opražené na másle. Štrúdl se podává jak teplý, tak studený, často s vanilkovou polevou.

Císařský trhanec (Kaiserschmarrn)

Velmi sladký dezert se podobá palačince, která se však při smažení na pánvi natrhá na kusy a na talíři posype cukrem. Obvykle se zalévá švestkovou polevou, ale často se používá i poleva jablečná.

Wiener Tafelspitz

Oblíbený pokrm císaře Františka Josefa I. se připravuje z hovězího nebo telecího masa, konkrétně z části zvané květová špička, což je nepříliš namáhaný sval mírně prorostlý tukem. K masu, které se pomalu vaří ve vývaru z kořenové zeleniny, se obvykle podává křenová nebo jablečná omáčka, dušený špenát nebo opečené brambory.

Vídeňská káva

Káva obecně je jedním ze symbolů rakouské kuchyně a vídeňská kávová a kavárenská kultura je dokonce zapsána na seznamu nehmotných památek UNESCO. Tradiční vídeňska káva (v Rakousku známé pod názvem Einspänner) je vlastně tzv. prodloužené espresso ve velké sklenici, na jehož vrchol se dává studená šlehačka posypaná kakaem nebo moučkovým cukrem.

Vídeňská kavárenská kultura

Poslední položkou v části "speciality" plynule přecházíme do další kapitoly aktivit ve Vídni. Při návštěvě města zkrátka nelze vynechat posezení v jedné z mnoha kaváren, kde si dáte právě tradiční vídeňskou kávu se štrúdlem či Sacher dortem. 

Vídeňská kavárenská kultura je dokonce od roku 2011 zapsána na seznamu UNESCO jako nehmotné dědictví. Společenské praktiky, rituály a elegance prostorů vídeňských kaváren zkrátka vytvářejí natolik jedinečnou atmosféru, že není možné ji jen tak jednoduše přejít.

Nejlepší vídeňské kavárny

Stylových kaváren je ve Vídni velké množství, pro snazší orientaci však vybíráme několik velmi známých kaváren, které nikdy nezklamou:

 • Café Sperl: tato kavárna patří k nejznámějším v Rakousku a je na rakouském registru historických míst. Nádherný interiér doplňuje mnoho druhů kávových speciálů, které si připravují jen zde, oficiální web: www.cafesperl.at
 • Café Landtmann: tradiční kavárna působící od roku 1873 s krásným interiérem přímo naproti Burgtheater. Detaily na webu www.landtmann.at
 • Café Central: jedna z nejslavnějších kaváren umístěná v novorenesančním Palais Ferstel a místo setkávání historických osobností (Stefan Zweig, Sigmund Freud, Adolf Loos či Lev Trockij), doporučujeme rezervaci místa předem na webu www.cafecentral.wien
 • Café Schwarzenberg: jedna z nejstarších kaváren působící od roku 1861 je známá tím, že interiér neprošel žádnou větší obnovou od svého založení, oficiální web: www.cafe-schwarzenberg.at 
 • Café Museum: kavárna z roku 1899 z nádherně čistým interiérem architekta Adolfa Loose, www.cafemuseum.at

Zábava nejen pro děti

Ve Vídni si na atrakcích v zábavním parku Prátr užijí jak milovníci toho největšího adrenalinu, tak nejmenší děti. Informace a tipy ohledně návštěvy jednoho z nejslavnějších zábavních parků v Evropě se dočtete v našem miniprůvodci po Prátru.

Kromě atrakcí v samotném zábavním parku můžete s dětmi vyrazit na projížďku hned dvěma vláčky, které brázdí vídeňské parky. Sedět budete v otevřených vagoncích a táhnout vás bude po kolejích pravá malá lokomotiva se strojvedoucím.

 • Liliputbahn v parku Prater jezdí po cca 4km okruhu, který ujede za 20 minut
  • Denně od března do října, vždy od 10:00, konec v 17:00, 18:00 nebo 19:30 dle konkrétního měsíce
  • Interval 5-30 minut dle návštěvnosti
  • Cena 5 EUR pro dospělé a 3 EUR pro děti do 14 let
  • Oficiální informace a mapa
 • Donauparkbahn v parku Donaupark mezi UNO City a vyhlídkovou věží Donauturm po cca 3,5km dlouhé okružní trase, která trvá asi 25 minut
  • Denně od března do října, vždy od 10:00 do 18:00
  • Interval 8-30 minut dle návštěvnosti
  • Cena 5 EUR pro dospělé a 3 EUR pro děti do 14 let
  • Oficiální informace a mapa

Fiakrem po Vídni

Fiakry, kočáry tažené párem koní, patří k Vídni stejně jako Prátr či Sacherův dort. Jízda fiakrem je pro mnohé turisty vrcholem návštěvy a zároveň taky velmi pohodlným a stylovým prostředkem, jak poznávat krásy Vídně. Historie fiakrů se začala psát zhruba v polovině 19. století, kdy vídeňské ulice brázdilo přes 1 000 takovýchto kočárů, které fungovaly jako tehdejší taxi.

Dnes se fiakrem můžete svézt po celém centru města, stanoviště fiakrů najdete na mnoha místech v rámci nejužšího historického centra, vždy v časech 11:00–22:00.

Ceník (platí se za kočár, nikoliv za osobu):

 • Dlouhá vyjížďka okolo centra (cca 45 minut) – 80 EUR
 • Krátká vyjížďka v rámci centra (cca 20 minut) – 55 EUR

Na operu, koncert nebo do divadla

Milovníci kultury, divadla, koncertů či opery si ve Vídni přijdou na své. Sídlí zde ty nejslavnější divadelní či operní sbory nejen v Evropě, ale i na světě. Naplánujte si i vy nezapomenutelný zážitek a podívejte se na detaily, kde a za kolik rezervovat vstupenky i na jaká představení se těšit.

 • Burgtheater – nejvýznamnější činoherní a baletní scéna Rakouska
 • Vídeňská státní opera – jedna z nejvýznamnějších operních scén světa
 • Musikverein – koncertní síň s častými slavnými hvězdami současného světa klasické hudby

Chystáš se do Vídně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.