Chalkidiki

Počasí na Chalkidiki a kdy sem jet

Počasí na Chalkidiki

Chalkidiki leží v nejsevernější partiích Řecka s horskými pohořími v poměrně malé vzdálenosti, takže podnebí zde panuje o něco příjemnější a chladnější než třeba na Krétě či dalších ostrovech Egejského moře. Stále se ale nacházíme v jižní Evropě, tedy i na Chalkidiki panuje typické středomořské klima, jen s menšími extrémy během léta a s o něco vlhčími zimami než v jižnějších částech Řecka.

Běžné letní teploty stoupají na 29 až 32 °C s minimem srážek, naopak v zimě prší docela často a teploty klesají i pod 7 °C. I díky vlhkým zimám je ale Chalkidiki porostlé lesy a zelení, což jedině zpříjemňuje pobyt.

Chalkidiki během roku

Počasí v lednu

Leden je nejchladnější měsíc v roce s průměrnou teplotou okolo 7 °C, studeným větrem foukajícím od hor a občasným deštěm, který v přeháňkách nepravidelně skrápí celou oblast Chalkidiki. Většina služeb je zavřená a během ledna si zde moc zábavy neužijete.

Počasí v únoru

Statisticky v únoru ubývá srážek, které se objevují jen sporadickou formou slabých přeháněk, ale i tak bývá často zataženo a maximální teploty stoupají jen na 10 °C. Ani únor není ideální měsíc pro návštěvu Chalkidiki.

Počasí v březnu

Jarní počasí přichází jen pomalu. Vzduch se ohřívá na průměrných 13 °C a pravidelně, obvykle aspoň 15 dní v měsíci, se objevují slabší dešťové přeháňky, které můžou trvat i několik hodin v kuse. I v březnu zůstává naprostá většina služeb zavřená a Chalkidiki je osiřelé.

Počasí v dubnu

V dubnu panuje na Chalkidiki velmi podobné aprílové počasí jaké známe z našich končin. Časté přeháňky střídá jasná obloha a teploty se můžou pohybovat kdekoliv v rozmezí 12 až 20 °C. Na koupání v moři to ale rozhodně není, teploty vody stěží dosáhne 15 °C a proto je i během dubna většina hotelů a služeb uzavřená.

Počasí v květnu

Během května poprvé vystrkuje růžky letní počasí. Průměrné teploty vystupují na 21 °C, avšak výjimkou nejsou ani jasné dny s letními teplotami přes 25 °C. V letoviscích se otevírají první hotely, nicméně počasí vybízí spíš jen ke slunění na plážích.

Prší jen málo, ale teplota moře zatím stoupá jen na 19 °C.

Počasí v červnu

V červnu se naplno rozjíždí letní sezona. Běžné teploty oscilují mezi 25 a 28 °C a přes den panuje většinově slunečná obloha. Ačkoliv dle statistik v červnu naprší relativně velké množství, většinou se koncentrují jen do večerních a nočních bouřek.

Teplota vody v moři stoupá na 23 až 24 °C.

Počasí v červenci

Červencové teploty se v průměru pohybují mezi 28 a 32 °C, nejteplejší část Chalkidiki je západní pobřeží a výběžek Kassandra, kde často můžou teploty vystoupat i nad 35 °C. Prší jen málo a takřka výhradně v nočních hodinách.

V moři se vykoupete s vodou o průměrné teplotě 26 °C.

Počasí v srpnu

Srpen je nejteplejší měsíc v roce na Chalkidiki. Běžně teploty stoupají na 30 až 33 °C, na západním pobřeží i přes 35 °C. Srážek v srpnu je minimum a statisticky ubývá i bouřek.

I voda v moři je během srpna nejteplejší z roku a její teplota stoupá až na 27 °C.

Počasí v září

V září stále panuje typicky letní počasí a díky výrazně levnějším hotelům a menším davům bývá často tento měsíc označován jako nejlepší pro letní dovolenou.

Teplota v průměru stoupá na 24 až 26 °C a prší jen málo ve formě nepříliš častých slabých přeháněk.

Voda v moři se pohybuje okolo 25 °C.

Počasí v říjnu

Pro otužilejší jedince se dá i během října vyrazit na Chalkidiki za mořem. Těšit se můžete na teploty mezi 20 a 23 °C, jen je třeba počítat s chladnějšími rány a večery. Navzdory přicházejícímu podzimu se srážky drží na úrovni, která nijak zvlášť neovlivní kvalitu dovolené.

Voda v moři chladne pomaleji než vzduch a má v průměru okolo 21 °C.

Počasí v listopadu

V listopadu zavírá většina služeb, výrazně přibývá deště a snižují se teploty na průměrných 14 °C. Chalkidiki se odebírá k zimnímu spánku a kromě výletů do tichých vesniček, kde život najednou plyne zcela jiným tempem než v létě, tu není příliš možností k dovolenkovým aktivitám.

Počasí v prosinci

Prosincové denní teploty klesají na úroveň 6 až 10 °C. Obloha bývá často zatažená s velmi frekventovanými přeháňkami a celkově je počasí v prosinci nejméně přívětivé k návštěvě regionu.

Tabulka teplot během roku

Sezony a teploty během roku - Počasí podobné pro celý poloostrov

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
11 °C
únor
přeháňky
13 °C
březen
polojasno
16 °C
duben
polojasno
19 °C
květen
jasno
24 °C
červen
jasno
29 °C
červenec
jasno
30 °C
srpen
jasno
30 °C
září
polojasno
27 °C
říjen
polojasno
21 °C
listopad
polojasno
17 °C
prosinec
přeháňky
12 °C

Teplota moře -

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
14 °C
únor
prázdné
14 °C
březen
prázdné
14 °C
duben
prázdné
15 °C
květen
prázdné
19 °C
červen
prázdné
24 °C
červenec
prázdné
26 °C
srpen
prázdné
27 °C
září
prázdné
25 °C
říjen
prázdné
21 °C
listopad
prázdné
18 °C
prosinec
prázdné
15 °C

Kdy jet na Chalkidiki

Na Chalkidiki si naprostá většina cestovatelů jezdí užívat sluníčka, krásných pláží a koupání v moři. Pro tyto aktivity jsou nejlepší měsíce červen až září s tím, že během června a září je v letoviscích výrazně méně lidí než v červenci a srpnu.

Ještě během října si nejotužilejší jedinci mohou dopřát dovolenou u moře, zbytek roku však pro návštěvu Chalkidiki příliš vhodný není, protože kromě letovisek tu najdete jen málo možností zábavy.

Na podzim, v zimě a na jaře své cesty do severního Řecka směřujte spíš do Soluně, kde si můžete užít pohodový víkend.

Chystáš se na Chalkidiki?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 08. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.