Chalkidiki

Počasí na Chalkidiki a kdy sem jet

Počasí na Chalkidiki

Chalkidiki leží v nejsevernější partiích Řecka s horskými pohořími v poměrně malé vzdálenosti, takže podnebí zde panuje o něco příjemnější a chladnější než třeba na Krétě či dalších ostrovech Egejského moře. Stále se ale nacházíme v jižní Evropě, tedy i na Chalkidiki panuje typické středomořské klima, jen s menšími extrémy během léta a s o něco vlhčími zimami než v jižnějších částech Řecka.

Běžné letní teploty stoupají na 29 až 32 °C s minimem srážek, naopak v zimě prší docela často a teploty klesají i pod 7 °C. I díky vlhkým zimám je ale Chalkidiki porostlé lesy a zelení, což jedině zpříjemňuje pobyt.

Chalkidiki během roku

Počasí v lednu

Leden je nejchladnější měsíc v roce s průměrnou teplotou okolo 7 °C, studeným větrem foukajícím od hor a občasným deštěm, který v přeháňkách nepravidelně skrápí celou oblast Chalkidiki. Většina služeb je zavřená a během ledna si zde moc zábavy neužijete.

Počasí v únoru

Statisticky v únoru ubývá srážek, které se objevují jen sporadickou formou slabých přeháněk, ale i tak bývá často zataženo a maximální teploty stoupají jen na 10 °C. Ani únor není ideální měsíc pro návštěvu Chalkidiki.

Počasí v březnu

Jarní počasí přichází jen pomalu. Vzduch se ohřívá na průměrných 13 °C a pravidelně, obvykle aspoň 15 dní v měsíci, se objevují slabší dešťové přeháňky, které můžou trvat i několik hodin v kuse. I v březnu zůstává naprostá většina služeb zavřená a Chalkidiki je osiřelé.

Počasí v dubnu

V dubnu panuje na Chalkidiki velmi podobné aprílové počasí jaké známe z našich končin. Časté přeháňky střídá jasná obloha a teploty se můžou pohybovat kdekoliv v rozmezí 12 až 20 °C. Na koupání v moři to ale rozhodně není, teploty vody stěží dosáhne 15 °C a proto je i během dubna většina hotelů a služeb uzavřená.

Počasí v květnu

Během května poprvé vystrkuje růžky letní počasí. Průměrné teploty vystupují na 21 °C, avšak výjimkou nejsou ani jasné dny s letními teplotami přes 25 °C. V letoviscích se otevírají první hotely, nicméně počasí vybízí spíš jen ke slunění na plážích.

Prší jen málo, ale teplota moře zatím stoupá jen na 19 °C.

Počasí v červnu

V červnu se naplno rozjíždí letní sezona. Běžné teploty oscilují mezi 25 a 28 °C a přes den panuje většinově slunečná obloha. Ačkoliv dle statistik v červnu naprší relativně velké množství, většinou se koncentrují jen do večerních a nočních bouřek.

Teplota vody v moři stoupá na 23 až 24 °C.

Počasí v červenci

Červencové teploty se v průměru pohybují mezi 28 a 32 °C, nejteplejší část Chalkidiki je západní pobřeží a výběžek Kassandra, kde často můžou teploty vystoupat i nad 35 °C. Prší jen málo a takřka výhradně v nočních hodinách.

V moři se vykoupete s vodou o průměrné teplotě 26 °C.

Počasí v srpnu

Srpen je nejteplejší měsíc v roce na Chalkidiki. Běžně teploty stoupají na 30 až 33 °C, na západním pobřeží i přes 35 °C. Srážek v srpnu je minimum a statisticky ubývá i bouřek.

I voda v moři je během srpna nejteplejší z roku a její teplota stoupá až na 27 °C.

Počasí v září

V září stále panuje typicky letní počasí a díky výrazně levnějším hotelům a menším davům bývá často tento měsíc označován jako nejlepší pro letní dovolenou.

Teplota v průměru stoupá na 24 až 26 °C a prší jen málo ve formě nepříliš častých slabých přeháněk.

Voda v moři se pohybuje okolo 25 °C.

Počasí v říjnu

Pro otužilejší jedince se dá i během října vyrazit na Chalkidiki za mořem. Těšit se můžete na teploty mezi 20 a 23 °C, jen je třeba počítat s chladnějšími rány a večery. Navzdory přicházejícímu podzimu se srážky drží na úrovni, která nijak zvlášť neovlivní kvalitu dovolené.

Voda v moři chladne pomaleji než vzduch a má v průměru okolo 21 °C.

Počasí v listopadu

V listopadu zavírá většina služeb, výrazně přibývá deště a snižují se teploty na průměrných 14 °C. Chalkidiki se odebírá k zimnímu spánku a kromě výletů do tichých vesniček, kde život najednou plyne zcela jiným tempem než v létě, tu není příliš možností k dovolenkovým aktivitám.

Počasí v prosinci

Prosincové denní teploty klesají na úroveň 6 až 10 °C. Obloha bývá často zatažená s velmi frekventovanými přeháňkami a celkově je počasí v prosinci nejméně přívětivé k návštěvě regionu.

Tabulka teplot během roku

Sezony a teploty během roku - Počasí podobné pro celý poloostrov

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
11 °C
únor
přeháňky
13 °C
březen
polojasno
16 °C
duben
polojasno
19 °C
květen
jasno
24 °C
červen
jasno
29 °C
červenec
jasno
30 °C
srpen
jasno
30 °C
září
polojasno
27 °C
říjen
polojasno
21 °C
listopad
polojasno
17 °C
prosinec
přeháňky
12 °C

Teplota moře -

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
14 °C
únor
prázdné
14 °C
březen
prázdné
14 °C
duben
prázdné
15 °C
květen
prázdné
19 °C
červen
prázdné
24 °C
červenec
prázdné
26 °C
srpen
prázdné
27 °C
září
prázdné
25 °C
říjen
prázdné
21 °C
listopad
prázdné
18 °C
prosinec
prázdné
15 °C

Kdy jet na Chalkidiki

Na Chalkidiki si naprostá většina cestovatelů jezdí užívat sluníčka, krásných pláží a koupání v moři. Pro tyto aktivity jsou nejlepší měsíce červen až září s tím, že během června a září je v letoviscích výrazně méně lidí než v červenci a srpnu.

Ještě během října si nejotužilejší jedinci mohou dopřát dovolenou u moře, zbytek roku však pro návštěvu Chalkidiki příliš vhodný není, protože kromě letovisek tu najdete jen málo možností zábavy.

Na podzim, v zimě a na jaře své cesty do severního Řecka směřujte spíš do Soluně, kde si můžete užít pohodový víkend.

Chystáš se na Chalkidiki?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.