Chalkidiki

Jak se dostat na Chalkidiki

Chalkidiki najdete v severním Řecku poblíž města Soluň na březích Egejského moře. Do letovisek se dostanete pouze po silnici autem nebo pravidelnými autobusy právě ze Soluně. Železnice na Chalkidiki nevede.

Letecky s cestovkou

Mezi květnem a říjnem z Prahy, Brna, Ostravy i Bratislavy létají přímé charterové lety Smartwings, kdy většinu kapacity blokují právě pro cestovky. Při cestě do jakéhokoliv letoviska na Chalkidiki vždy poletíte právě na letiště Soluň (Thessaloniki).

Ceny zájezdů na Chalkidiki patří v rámci Řecka k těm vyšším. Týdenní pobyt s polopenzí pořídíte o prázdninách zhruba od 17 000 Kč, s all-inclusive pak od 23 000 Kč.

Po výstupu na letišti v Soluni v příletové hale vyhledáte delegáta vaší cestovní kanceláře, který s vámi pojede přistaveným autobusem až přímo do hotelu. Cesta z letiště do letovisek na Chalkidiki zabere různě dlouhou dobu. Na první výběžek Kassandra pojedete okolo hodiny, zatímco na Sithonii bude cesta trvat necelé 2 hodiny.

Letecky bez cestovky

Naprostá většina cestovatelů se sem dostanete přes blízké letiště Soluň (50 km od nejbližších letovisek), na které míří velké množství letů z celé Evropy. Druhé nejbližší je letiště Kavala (129 km od nejbližších letovisek), na nějž však létá výrazně méně letů a jsou proto i dražší.

Nejlevnější letenky do Soluně obvykle pořídíte z Bratislavy, Berlína či Vídně s aerolinkou Ryanair. Zpáteční letenky v hlavní sezoně se pohybují okolo ceny 3 500 Kč.

Z Prahy přímé lety provozuje pouze Smartwings, jež pro cestující bez cestovní kanceláře nabídnou velmi drahé letenky přes 7 500 Kč. Nejlevnější spojení z Prahy do Soluně tak zakoupíte s přestupem mezi 4 500 a 6 500 Kč nejčastěji u společností Austrian Airlines, Air Serbia nebo Aegean Airlines.

Autobusem ze Soluně na Chalkidiki

Let do Soluně je jen první část cesty k moři. Pokud si nebudete na letišti půjčovat auto, je třeba se do vaší cílové destinace dostat autobusem.

Všechny spoje mezi Soluní a všemi letovisky na Chalkidiki zajišťuje jediná autobusová společnost KTEL Chalkidikis. Na řecké poměry má velmi přehledné webové stránky, kde zkontrolujete jízdní řád a můžete si jízdenku zakoupit i online.

Při vyhledávání nezapomeňte, že město Soluň se v angličtině píše jako "Thessaloniki".

Ceny jízdenek a frekvence spojů

Nejčastěji jezdí autobusy ze Soluně do letovisek na nejzápadnějším výběžku Kassandra po trase Nea Potidea – Afytos – Kallithea – Kriopigi – Polychrono – Chanioti – Pefkochori – Paliouri, kde během letní sezony využijete 10 až 12 spojů za den.

Do vzdálenějších letovisek na poloostrovech Sithonia a Athos se pak jezdí většinou 4-5x za den.

Ceny jízdenek se odvíjí od vzdálenosti a jsou shodné při nákupu online i na místě. Každý autobus má vyčleněnu polovinu sedaček pro online jízdenky a polovinu pro nákup na místě u řidiče, případně u pokladny na větších autobusových nádraží.

Příklady cen jízdenek

  • Soluň – Pefkochori: 11,80 EUR
  • Soluň – Kallithea: 8,80 EUR
  • Soluň – Neos Marmaras: 13 EUR
  • Soluň – Sarti: 18,30 EUR
  • Soluň – Ouranoupoli (Athos): 12,40 EUR

Kde najdu autobusové nádraží v Soluni?

Ve městě jsou hned tři autobusová nádraží, což může být trochu matoucí. Všechny spoje na Chalkidiki odjíždějí z autobusového nádraží KTEL Halkidikis na východě města, které provozuje přímo autobusová společnost.

K autobusovému nádraží se z centra dostanete linkou MHD 45A a 45B (cca jednou za 10 minut), z letiště pak jezdí přímý spoj linky 79A, ovšem pouze v červenci a srpnu.

Autem na Chalkidiki

Vzdálenost Prahy a letovisek na Chalkidiki činí 1 620 až 1 660 km a vede skrz 6 zemí. Skoro celou ji můžete absolvovat po dálnici, ale právě hraniční kontroly zejména mezi Srbskem a Maďarskem a také Řeckem a Makedonií vás můžou nepříjemně zdržet.

Obecně počítejte s celkovou dobou jízdy z Prahy mezi 17 a 20 hodinami. Jako ideální místo pro zastávku na přenocování může být srbské hlavní město Bělehrad (hledat ubytování v Bělehradě).

Ve všech zemích je třeba platit za průjezd po dálnicích. Aktuální ceny v prvních dvou státech najdete v samostatných článcích:

V ostatních zemích se platí mýtné v mýtných branách.

Za průjezd Srbskem zaplatíte kolem 1 030 RSD, aktuální ceny najdete na oficiálním webu www.putevi-srbije.rs. Jako vjezdový bod vyhledejte "Subotica" a jako exit "Bujanovac sever".

Za průjezd Severní Makedonií se platí celkem kolem 200 MKD, aktuální ceny na webu www.roads.org.mk.

A konečně v Řecku za kousek dálnice u makedonské hranice platit nebudete nic.

Parkování je ve většině letovisek a u pláží zdarma a bývá bezproblémové.

Chystáš se na Chalkidiki?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.