Chalkidiki

Co dělat na Chalkidiki

Pláže a koupání

Na Chalkidiki se jezdí především za skvělým koupáním a nádhernými plážemi, které patří k tomu nejlepšímu na řecké pevnině. Díky rozlehlosti a rozmanitosti oblasti se třemi podlouhlými poloostrovy tu narazíte na různé typy pláží od dlouhých rovných s plným zázemím po nádherné plážičky na divokých skalnatých pobřežích.

Naprostá většina pláží na Chalkidiki má však dva společné jmenovatele: křišťálově čistou vodu a jemný bílý písek, který většinu z nich pokrývá.

Poloostrov Chalkidiki je obecně známý také velmi klidnými vodami všech zálivů, které jej omývají a většinou dno při pobřeží klesá jen velmi pozvolně. Není proto divu, že Chalkidiki je tak oblíbeným místem pro rodiny s dětmi a ne příliš zdatné plavce.

Nejhezčí pláže na Chalkidiki – kam vyrazit?

Oblast si můžeme rozdělit na 4 celky, z nichž každý nabídne trochu jiné pláže.

Hlavní poloostrov Chalkidiki

Ve své nejširší části nabídne pobřeží na západě zejména rovinaté delší pláže, naopak na východě sice dlouhé pláže, ale obklopené zelenými kopci a výrazně méně navštěvované. Oproti třem "prstům" - dlouhým výběžkům vycházejících z pevniny - bývají letoviska na hlavní části poloostrova levnější a méně navštěvovaná. Patří sem například města a pláže:

Výběžek Kassandra

Nejzápadnější ze tří "prstů" s největším počtem letovisek a také návštěvníků. Zatímco východní pobřeží Kassandry je celé rovné skoro podle pravítka, západní a jižní je členitější a rozhodně fotogeničtější, na druhou stranu tu najdete (oproti východní straně) jen velmi málo letovisek.

Východní Kassandra je letovisky doslova posetá a patří k hlavním centrům turistického ruchu na Chalkidiki. Zabaví se tu milovníci dlouhých pláží, které lemují živé promenády s tavernami, nočními kluby a bary. Je dobře dostupná jak autobusem, tak autem a můžete se těšit na kompletní turistické zázemí.

Největší letoviska na Kassandře jsou tato:

Ani o členitější pláže s více přírodním okolím na Kassandře nepřijdete. V tomto případě zamiřte na tato místa:

Výběžek Sitohia

Na prostředním poloostrově si přijdou na své milovníci menší a méně navštěvovaných pláží na krásném členitém pobřeží, které místy připomíná Sardinii, místy dokonce Seychely pro své bílé hladké kameny a průzračnou vodu.

Na Sithonii najdete většinou menší klidnější letoviska a mnohem více přírodních pláží obklopených kopcovitou krajinou. Mezi top místa patří:

I na Sithonii ale natrefíte na větší letoviska Nikiti a Neos Marmaras, která nabídnou plné turistické zázemí.

Výběžek Athos

Poslední nejvýchodnější poloostrov Athos je z větší části zasvěcen Svatému státu Athos s velmi omezeným přístupem pro veřejnost. Severní volně přístupná část nenabízí ty nejhezčí pláže na Chalkidiki, rozhodně se ale vyplatí navštívit ostrůvky Ammouliani a Drénia, která jsou dostupná lodí právě z poloostrova Athos, konkrétně z přístavů Tripiti, resp. Ouranoupolis.

Ceny služeb na plážích

Na většině pláží si můžete půjčit lehátka a slunečníky, za které zaplatíte na den okolo 15 EUR. Rovněž na všech plážích narazíte na taverny a bary s občerstvení, za obědové menu počítejte mezi 12 EUR a 16 EUR.

Posezení v tavernách

Řecké taverny na gastronomické mapě Evropy patří mezi legendy. Dopřejte si klidnou a pohodovou atmosféru na břehu moře, okuste řecké speciality a večeři si protáhněte klidně na 2 hodiny. Řekové s jídlem zásadně nikam nespěchají a rádi vám dopřejí několik chodů.

Taverny jsou nejen na místních plážích všudypřítomné a většinou velmi vkusně zařízené. Budete-li mít k dispozici auto, rozhodně se ale nebojte vyrazit od pobřeží do vnitrozemí a navštivte lokální tavernu, do které turisté zabloudí jen nahodile. Právě v těchto místech obvykle čekají ty nejlepší kulinářské zážitky.

A jaké speciality na Chalkidiki nevynechat?

  • víno – Chalkidiki je doslova protkané vinicemi a většina taveren samozřejmě servíruje místní skvělá vína, která patří mezi řeckou špičku
  • dolmades – tradiční řecké vinné listy plněné rýží a zeleninou, výjimečně také masem. Na Chalkidiki dolmades vylepšují namáčením do rajčatové omáčky
  • musaka – typické řecké jídlo rozšířené po celé zemi Chalkidiki nevyjímaje. Jde o zapečené mleté maso s lilkem, bramborami, cibulí a zalité bešamelovou omáčkou
  • bougiourdi – zapečený sýr feta s rajčaty, na Chalkidiki se ještě přidává ostrý pepř
  • mořské plody – hlavní součást řecké kuchyně, ať už se nacházíte v jakékoliv části země

Noční život

Většina letovisek na Chalkidiki se vyznačuje klidem a pohodou, ale bát se nemusí ani milovníci bujarých nočních párty. Jistě, Ibiza nebo Mallorca to není, žádné evropsky významné diskotéky a kluby tady opravdu nenajdete, ale na poloostrově Kassandra narazíte na spoustu letovisek, kde skvělé bary fungují až do časných ranních hodin.

Nejznámější pro své dlouhé noci jsou letoviska Pefkochori a Kallithea.

Plavby lodí

Členité pobřeží Chalkidiki přímo vybízí k okružním výletním plavbám často spojených i se zastávkami na šnorchlování. Na výlet lodí můžete vyrazit prakticky z každého většího letoviska, nicméně nejoblíbenější plavby jsou z přístavů Ouranoupoli a Ormos Panagias, odkud vyplouvají lodě směrem k tajuplnému pobřeží poloostrova Athos, u kterého se budete z dálky kochat pohledy na kláštery stejnojmenného mnišského státu.

Ceny 3-4hodinových plaveb jsou ve srovnání s ostatními řeckými destinacemi poměrně nízké a pohybují se mezi 20 EUR a 30 EUR.

V letoviscích si navíc můžete půjčit i malou motorovou loďku a sami se vypravit na průzkum pobřeží. Na nejmenší motorové lodě nepotřebujete žádnou licenci ani průkaz a celodenní půjčení vychází zhruba na 80 EUR100 EUR plus cca 30 EUR za benzin. K nejoblíbenější místům, kde si turisté půjčují loďky, patří členité pobřeží s mnoha ostrůvky kolem letoviska Vourvourou.

Návštěva tajuplné Svaté hory Athos

Skoro celý poloostrov Athos vyplňuje zvláštní entita a autonomní oblast mnišského státu Athos. Na velmi kopcovitém výběžku najdete 20 ortodoxních klášterů a pro pravoslavné věřící jde o hlavní poutní místo.

Mnišská republika Athos však žije velmi tradičním způsobem života, a tak je přístup na její území velmi striktně omezen. Vstup je například absolutně zakázán ženám a pro muže/nevěřící je stanovena kvóta 10 návštěvníků denně.

Detailní informace o historii tohoto území, ale taky praktické rady, jak a kdy si vyřídit povolení ke vstupu se dočtete na na detailu místa "Mnišský stát Athos".

Památky a historie

Řeckem prostupovala historie Evropy a na antické památky obvykle narazíte v každém koutu země. Oblast Chalkidiki je však obecně na památky velmi chudá a navštívíte je zde spíš jen jako zpestření pobytu v některých destinacích. Nejste-li opravdoví nadšenci do historie, čistě za památkami se na Chalkidiki určitě nevyplatí cestovat.

Z nejvýznamnějších můžeme jmenovat starořecké archeologické naleziště Temple of Ammon Zeus v letovisku Kallithea nebo vykopávky antického města Stagira, v němž se narodil slavný filosof Aristoteles.

Chystáš se na Chalkidiki?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.