Chalkidiki

Doprava na Chalkidiki

Chalkidiki je protkáno sítí silnic a silniček a nejefektivnější cestování, chcete-li poznat více než jen městská letoviska, je rozhodně cestování autem. Jedině tak se dostanete na všechny zapadlé pláže, které patří mezi nejkrásnější.

Vystačíte-li si však s plážemi poblíž vesnic a měst, využívat lze i autobusové dopravy.

Autem po Chalkidiki

S autem se dostanete na všechna krásná místa, na všechny pláže i do vnitrozemských městeček. Protože ze střední Evropy je Chalkidiki vzdálené více než 1 500 km, většina cestovatelů volí cestu letadlem do Soluně a půjčení auta přímo na letišti.

Ceny autopůjčoven na týden těch nejlevnějších začínají v létě zhruba na 13 000 Kč, větší nadnárodní půjčovny pak mezi 15 000 a 18 000 Kč.

Mimo sezonu bývají ceny i poloviční, ale během zimy, podzimu nebo jara se na Chalkidki příliš nevyplácí cestovat, protože většina služeb je zavřená.

Levnější autopůjčovny najdete přímo na Chalkidiki, a to ve městech Nikiti a Neos Marmaras na výběžku Sithonia, který je pro své zapadlé pláže ideální k cestování autem. Nejnižší ceny okolo 8 500 Kč na týden / 4 000 Kč na 3 dny nabízí autopůjčovna Thrifty ve městečku Nikiti.

Provoz a dopravní předpisy

Řízení na Chalkidiki je podobné jako jinde na řecké pevnině. Kvalita silnic je slušná, ale kvalita řeckých řidičů už o poznání méně. Připravit se vždy musíte na těžko předvídatelné chování, zejména na křižovatkách ve městech a především při předjíždění. Řekové jsou schopni předjíždět naprosto na všech místech a očekávají od vás, že uhnete co nejvíce ke krajnici, případně úplně zastavíte.

Silnice podél pobřeží a na výběžku Kassandra jsou většinou rovinaté a přehledné, zatímco na poloostrově Sithonia velmi klikaté, ale o to krásnější.

Dopravní předpisy jsou jinak prakticky identické jako v Česku.

Mezinárodní řidičák

Řecko je součástí Evropské unie, takže k půjčení auta není potřeba mezinárodní řidičák. Vystačíte si s klasickým českým řidičským průkazem, který ve všech půjčovnách musí uznat, stejně jako při případné policejní kontrole.

Autobusem po Chalkidiki

Stejně jako při cestě ze Soluně do všech letovisek na Chalkidkiki, i pro pohyb v rámci regionu využijete služeb pouze jediné autobusové společnosti KTEL Chalkidikis.

Na řecké poměry má velmi přehledné webové stránky, kde zkontrolujete jízdní řád a můžete si jízdenku zakoupit i online.

Nejčastěji jezdí autobusy mezi letovisky na východním pobřeží poloostrova Kassandra, tj. od Paliouri přes Pefkochori, Kallitheu a další až po letovisko Nea Moudania, kde přes den projede většinou 1 autobus za hodinu.

Po obou stranách poloostrova Sithonia jezdí autobusy většinou pouze 3-5x za den, stejně jako po poloostrově Athos.

Mezi jednotlivými výběžky je autobusové spojení špatné, jelikož většina spojů z jednotlivých poloostrovů pokračuje přímo do Soluně. Využít lze pouze 2 spojení denní mezi městem Nea Moudania a Nikiti.

Kde a jak koupit jízdenky?

Lístky pro krátké cesty koupíte u řidiče, ale lze je pořídit také online na webu dopravce. Ceny mezi sousedními letovisky se většinou pohybují mezi 1,60 EUR a 2,20 EUR, v případě platby u řidiče je možné použít pouze hotovost.

Zastávky a jízdní řády

Najít zastávku bývá často poměrně obtížné a ještě těžší je zjistit aktuální jízdní řád. Ve městech a vesnicích je zastávka obvykle v centru na hlavním náměstí, mimo obce většinou z významných křižovatek. Stanice bývá označena jednoduchým modrým sloupkem s nápisem "KTEL", žádných vypsaných jízdních řádů se nedočkáte.

Časy odjezdů lze zjistit z online jízdních řádů, ovšem ne zcela spolehlivě. Často je ve městě více zastávek, ovšem tuto skutečnost online vyhledávače nezohledňuje a vždy vypíše pouze spoje z hlavní zastávky v dané obci.

Polohy zastávek však lze zjistit například z webu mapy.cz.

Lodě a trajekty

I když se při pohledu na mapu může zdát, že zálivy mezi poloostrovy budou protkány sítí trajektů, není tomu tak. Ve všech letoviscích můžete využít výletní plavby, které jsou však okružní zpět do toho samého místa.

Pravidelné trajekty plují pouze na ostrov Ammouliani z přístavu Tripiti a na ostrůvek Drénia z přístavu Ouranoupoli.

Trajekty plují z Ouranoupoli také do přístavů v mnišském státu Athos.

Chystáš se na Chalkidiki?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.