Pláž Elafonisi

Počasí na Krétě a kdy sem jet

Počasí na Krétě

Podnebí na Krétě je sice typicky subtropické s horkými suchými léty a poměrně vlhkými zimami s teplotami nad nulou, ale je nutné si uvědomit, že Kréta je ostrov více než 300 km dlouhý, 60 km široký a prostředkem se táhnou hory s výškami přes 2 000 metrů. Všechny tyto skutečnosti napovídají, že počasí na Krétě může být velmi proměnlivé a nepředvídatelné, především na podzim, v zimě a na jaře. V létě je stálejší a změny se týkají hlavně intenzity větru, nikoliv teplot či srážek.

Obecně se dá říct, že severní pobřeží Kréty má stabilnější podnebí než jižní. Na horách se pak v zimě pravidelně objevuje sníh zhruba od prosince do března ve výškách nad 1 000 metrů. Jižní pobřeží je však v průměru o 3 C° teplejší než severní.

Nejpřesnější aktuální předpověď počasí na Krétě poskytne web řecké meteorologické služby meteo.gr.

Teploty vzduchu a kdy nejvíce prší

Počasí v lednu

Leden je nejdeštivějším měsícem, kdy prší v průměru 17 dní v měsíci a spadne asi 2x více srážek než v nejdeštivějších obdobích v ČR. Teploty se pohybují kolem 10 až 12 C° a často fouká silný vítr, především na západním a jižním pobřeží.

Počasí v únoru

Únor je jedním z nejméně stabilních měsíců, co se předpovědi týká. Ta je velmi nejistá, kdy se často nepředvídatelně střídají deštivé a slunečné dny, na druhou stranu v celkovém souhrnu prší o něco méně než v lednu a teploty pomalu vzrůstají. Zhruba v polovině ledna také na Krétě rozkvétají první stromy - mandloně.

Počasí v březnu

Březen už je měsícem, který začíná přát cestování. Teploty ráno a večer jsou sice stále nízké, ale přes den se stabilně drží kolem 17 C°, prší zhruba tak často jako v ČR a předpověď je mnohem přesnější. Vše začíná kvést a březen je jedním z mála měsíců, kdy je krétská příroda krásně svěží a zelená.

Počasí v dubnu

Duben je nejspíš nejkrásnější měsíc k návštěvě Kréty, pokud sem nejedete za koupáním v moři. Prší už velmi málo, teploty se pohybují 20 C°, ale příroda je stále ještě krásně rozkvetlá a svěží. V dubnu také rozkvétají olivovníky.

Počasí v květnu

Květen je měsícem, kdy už teploty atakují letních 25 C°, ale zároveň je nepravděpodobné, že budou nesnesitelná horka. Déšť je ojedinělý a nejméně fouká. Ideální měsíc k pěší turistice a objevování památek.

Počasí v červnu

Červen už je plně letním měsícem s teplotami kolem 27 C°, avšak moře ještě není moc prohřáté a umí být nepříjemně studené, zejména v první polovině června. Téměř neprší, za to však může vanout silnější vítr. Příroda už není tak svěží jako na jaře, nicméně ještě stále některé rostliny kvetou a horské řeky jsou plné vody.

Počasí v červenci

Červenec je nejteplejší měsíc na Krétě, srážky jsou naprosto výjimečné a počasí často až nepříjemné. Průměrné teploty se pohybují kolem 29 C°, ale výjimkou nejsou ani dny s teplotou přes 35 C°. 

Počasí v srpnu

Druhý prázdninový měsíc je velmi podobný tomu prvnímu. Až v závěru může být mírný náznak poklesu teplot, ale velmi nevýrazný. Kréta je v tomto období spálená do sucha, s výjimkou jižních úbočí hor, kde se zeleň drží po celý rok. V srpnu je nejteplejší moře a kromě koupání vám moc sil kvůli horku nezbyde na jiné aktivity.

Počasí v září

Září se nese ve znamení mírného poklesu teploty, průměrně se pohybuje okolo 26 C°. Moře je ještě krásně prohřáté a deštivých dní stále minimum, stejně jako těch větrných. Září může být ideální měsíc ke koupání bez davů turistů, zároveň ale stále příliš nepřeje turistice v přírodě, protože je Kréta už úplně vyschlá.

Počasí v říjnu

Říjen je možná jedním z nejlepších měsíců pro kombinaci koupání v moři a poznávání památek. Teploty se stále drží nad 23 C° a moře je teplejší než v červnu. Fouká je minimálně a v první polovině října je výjimečný déšť, který se začíná ojediněle objevovat až ke konci měsíce. Večer bývá ale už chladno a teplejší oblečení je nezbytné.

Počasí v listopadu

Listopad je podobným měsícem jako únor. Nepředvídatelně se střídají deštivé a slunečné dny, teploty kolísají mezi 12 a 20 C° a začínají vát silné jižní větry, které nezřídka přinesou z Afriky saharský písek, jež zahalí oblohu do žluta je docela nepříjemné se pohybovat venku. I tak se ale dá docela dobře cestovat, především po památkách a městech.

Počasí v prosinci

Prosinec se příliš neliší od listopadu, jen je více deštivých dní (ale méně než v lednu) a na horách začíná zima. Při pobřeží však stále může teplota vystoupit i k 18 C° a moře na jižním pobřeží je dokonce občas natolik teplé, že se v něm otužilejší jedinci bez okolků koupou.

Teplota moře na Krétě

Ačkoliv teploty vzduchu se liší podle pobřeží (na jihu je obvykle tepleji), rozdíly mezi severním a jižním pobřeží v teplotě moře jsou naprosto minimální. Naopak na severním pobřeží je více mělkých lagun, kde je voda logicky více prohřátá než v hluboké vodě.

Teplota vody v moři je nejvyšší v červenci, srpnu a září, kdy se pohybuje mezi 24 a 27 C°. V průběhu podzimu klesá jen pomalu a ještě v listopadu má obvykle mírně přes 20 C°. Během zimy klesne až na 15 C° a na jaře se pomalu otepluje. Například teplota moře v červnu bývá okolo 22 C°, což je o stupínek méně než třeba v říjnu.

Tabulka teplot během roku

Teplota vzduchu a hlavní sezóna -

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
15 °C
únor
přeháňky
15 °C
březen
polojasno
16 °C
duben
jasno
20 °C
květen
jasno
25 °C
červen
jasno
26 °C
červenec
jasno
29 °C
srpen
jasno
29 °C
září
jasno
26 °C
říjen
polojasno
23 °C
listopad
polojasno
20 °C
prosinec
přeháňky
17 °C

Teplota moře v průběhu roku -

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
16 °C
únor
prázdné
16 °C
březen
prázdné
16 °C
duben
prázdné
17 °C
květen
prázdné
19 °C
červen
prázdné
23 °C
červenec
prázdné
25 °C
srpen
prázdné
26 °C
září
prázdné
25 °C
říjen
prázdné
24 °C
listopad
prázdné
20 °C
prosinec
prázdné
17 °C

Kdy jet na Krétu

Kdy se vydat na Krétu záleží především na druhu aktivit, zájmech a očekáváních. Krétu je možné navštívit prakticky kdykoliv a vždy si najdete to své. Podívejte se, kdy je nejlepší období ke konkrétním aktivitám.

Moře a koupání

Hlavní sezónou jsou letní prázdniny, tedy červen a červenec. V těchto měsících je nejtepleji, sluníčko nejvíce opaluje, téměř nikdy neprší a moře je nejvíc prohřáté. Počítat však musíte s největším náporem turistů, nejvyššími cenami ubytování a půjčení aut a taky občas až spalujícím horkem. Z tohoto pohledu se jako ideální měsíc k návštěvě jeví září. Teplota vzduchu i moře je stále ještě letní, ale už ne tak spalující a ceny služeb pomalu klesají. Podobné pravidlo platí i pro červen, kdy je ale zejména z počátku měsíce moře chladnější. 

Pokud vám nevadí teploty kolem 23 C°, koupat se dá i v říjnu a někdy dokonce až na začátku listopadu.

Památky a města

Pro cestování po památkách a krétských městech jsou ideální jarní a podzimní měsíce (březen až květen, září až listopad). Panuje teplo, ale ne horko, což je vzhledem k faktu, že mnoho archeologických nalezišť je pod otevřeným nebem, rozhodně vítané. Chcete-li kombinovat památky s koupáním, ideální měsíce jsou červen a září.

Pěší turistika a příroda

Chcete-li prochodit Krétu pěšky a užít si ji svěží a rozkvetlou, vypravte se v dubnu nebo začátkem května. Počasí je příjemné, srážky ojedinělé a všechno kvete. Preferujete-li naopak melancholické podzimní období s dlouhými stíny a barvícími se stromy (těch však na Krétě zase tolik není), vhodný je i listopad.

Chystáš se na Krétu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 21. 06. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.