Pláž Elafonisi

Doprava na Krétě

Kréta je ideálním místem pro kombinaci plážové dovolené a poznávání. Je dostatečně velká na to, abyste se tu nenudili ani 14 dní, s tím však zároveň souvisí nutnost nějak se po Krétě dopravovat. Pokud neletíte na zájezd s cestovní kanceláří, kdy se o veškerou dopravu postará právě cestovka, právě pro vás je tato kapitola.

Na ostrově nejsou žádné železnice, jediný efektivní způsob dopravy tak bude po silnici, v některých oblastech na jihu dokonce pouze po moři.

Půjčení auta

Chcete-li Krétu opravdu prozkoumat a navštívit více než jen letovisko a pár pláží, jako nejlepší varianta se jeví půjčit si auto. Mezi největšími městy na severním pobřeží (Chania, Rethymno, Heraklion, Sitia a letoviska mezi nimi) sice funguje frekventovaná autobusová doprava, ale budete-li chtít objíždět i památky, přírodní zajímvoasti a menší autentické horské vesničky, půjčení auta bude téměř nutností. 

Hlavní půjčovny najdete samozřejmě na letištích v Heraklionu a Chanie, dále v centrech obou měst a v letoviscích Rethymno a Agios Nikolaos. Ceny v letní sezoně se pohybují od 27 do 35 EUR v závislosti na zvolené autopůjčovně, autu a především délky půjčení. 

Srovnejte nabídky autopůjčoven na Krétě například na těchto srovnávačích:

Detailní informace o cenách autopůjčoven, tipy na konkrétní firmy a vše o provozu, poplatcích a pravidlech silničního provozu najdete v samostatné kapitole Půjčení auta na Krétě.

Autobus a veřejná doprava

Autobusová doprava na Krétě je poměrně levným a spolehlivým dopravním prostředkem pokud si nechcete půjčovat auto. Její nevýhoda spočívá v tom, že frekventované spoje se soustředí na spojnice větších měst a letovisek a na vzdálenější pláže, přírodní zajímavosti nebo do hor se dostanete maximálně 1-2x denně nebo dokonce vůbec. I přesto však většinu zajímavých míst na Krétě lze navštívit autobusem, byť budete méně časově flexibilní než při použití auta.

Meziměstskou dopravu organizují dvě autobusové společnosti:

 • KTEL Herlas (oficiální web - jízdní řády) - zajišťuje především spojení z Heraklionu všemi směry a pokrývá celý východ Kréty, kde jezdí i z měst Agios Nikolaos, Sitia či Ierapetra do okolních obcí. TIP: při vyhledávání nebuďte překvapení, že nenaleznete město Heraklion. Tyto stránky ho uvádí pod názvem "Iraklio",
 • KTEL Chania-Rethymno (oficiální web - jízdní řády- pokrývá západní Krétu, jeho hlavními výchozími body jsou Chania a Rethymno, odkud se jezdí opět všemi směry.
 • Na spojnici Chania - Rethymno - Heraklion (+ mezilehlá letoviska) pak jezdí obě společnosti najednou.

Bohužel neexistuje jednotný vyhledávač na způsob našeho IDOSu a zcela spolehlivé informace neposkytuje ani vyhledávač dopravy od Googlu. Je tak lepší navštívit přímo webové stránky výše uvedených dopravců.

Autobusy na hlavních trasách jsou většinou poměrně pohodlné a téměř vždy klimatizované a vybavené wi-fi. Jezdí relativně na čas a jsou obecně spolehlivé.

Jízdenky - ceny, kde koupit

Autobusy na Krétě nejsou příliš drahé. Velmi zhruba se dá říct, že za kilometr jízdy mezi městy zaplatíte zhruba 10 centů, obvykle platí, že čím delší trasa, tím je celkové jízdné levnější. Jízdenky můžete koupit třemi způsoby:

 • Online na webu dopravců (KTEL Herlas, KTEL Chania-Rethymno), není však žádná sleva oproti koupi na místě a jízdenku je nutné vytisknout na papír, výhoda je v jistotě místa k sezení,
 • Na autobusových nádražích ve stánku - většinou platí, že tam, kde je větší autobusové nádraží se stánkem či kanceláří, si musíte koupit lístek právě tam a řidič vám ho neprodá. To se týká především měst Heraklion, Chania, Rethymno, Sitia, Ierapetra, Agios Nikolaos a dalších větších sídel, 
 • U řidiče nebo častěji u průvodčího, který na dálkových trasách jezdí také. Takovou možnost využijete v případě, že nastupujete na zastávce bez prodejního stánku.

Jízdenky nikdy nemají určené přesné místo a platí pravidlo "kdo dřív přijde, ten výhodněji sedí". Dokonce ani online jízdenka nezaručuje konkrétní místo k sezení, pouze jistotu, že se dostanete do autobusu.

V hlavní sezoně doporučujeme na trase do významných letovisek koupit lístek den předem, autobusy obvykle neberou pasažéry na stání.

Příklady cen jízdenek:

 • Heraklion - Chania: 13,80 EUR
 • Heraklion - Agios Nikolaos: 8 EUR
 • Heraklion - Rethymno: 7,60 EUR
 • Heraklion - Ierapetra: 11,50 EUR
 • Heraklion - Agia Galini: 9 EUR
 • Chania - Rethymno: 6,20 EUR
 • Chania - Paleochora: 7,50 EUR
 • Chania - Chora Sfakion: 8 EUR

Jízdní řády a zastávky

Na internetu můžete konkrétní jízdní řád opět zjistit na webech jednotlivých autobusových společností, tj. KTEL Herlas a KTEL Chania-Rethymno. Přesné jízdní řády najdete také na autobusových nádražích a obvykle i na menších zastávkách, na nich je však riziko toho, že nebudou úplně aktuální. Dalším problémem je fakt, že v jízdních řádech nikdy nenajdete přesný seznam všech zastávek, kde autobus zastavuje a už vůbec ne jejich polohu. Obvykle jsou vypsána pouze města, přes která autobus projíždí.

Nejfrekventovanějším spojením je cesta podél celého severního pobřeží po hlavní silnici, kdy jezdí v sezoně autobusy zhruba každých 30 až 40 minut. Mějte na paměti, že zimní jízdní řád se výrazně liší od letního a do mnoha letovisek či k plážím autobusy vůbec nezajíždějí.

Přesnou polohu všech zastávek zobrazí například mapy.cz (Google maps nezobrazují zastávky na Krétě vůbec), ovšem nezjistíte z nich zase časy ani spoje, které zde zastavují. Chce to tedy trochu kombinovat s oficiálními weby obou "KTELů" a mapami od Seznamu.

Chcete-li nastoupit na zastávce u silnice, která je vždy označena cedulí, rozhodně na projíždějící autobus mávejte. Naopak pokud chcete vystoupit na vámi vytipované zastávce, včas upozorněte řidiče nebo průvodčího nebo je rovnou upozorněte, že nevíte přesně, kde se zastávka nachází a ať vám řeknou. V meziměstských autobusech nejsou žádná hlášení ani jiný způsob informování o tom, jaká zastávka následuje. Všechny zastávky mimo hlavní autobusová nádraží jsou na znamení, autobus nezastaví automaticky.

Velká města mají vždy své autobusové nádraží pro dálkovou dopravu, Heraklion dokonce dvě. Podívejte se na jejich přesnou lokaci (klikněte na název níže):

MHD Heraklion a Chania

Ve dvou největších městech Kréty - Heraklionu a Chanie - funguje i městská hromadná doprava formou autobusů. Je poměrně frekventovaná a dostanete se s ní všude po obou městech, do letovisek a k památkám cca do 5 km od města i na obě místní letiště.

Ceny jízdenek jsou v obou městech podobné. Chania i Heraklion jsou vždy rozděleny do dvou zón (městská a příměstská, do které spadá vždy i místní letiště). Nejlevněji jízdenku pořídíte v trafice, případně automatu, ty však nejsou ve všech zastávkách (lze v nich platit jen hotovostí):

 • Heraklion i Chania - městská zóna: 1,20 EUR
 • Heraklion příměstská zóna (např. letiště či Knóssos): 1,50 EUR
 • Chania příměstská zóna (např. letiště či letovisko Apostoli): 1,70 EUR
 • Lístek u řidiče v obou městech za 2 EUR v městské, resp. 2,50 EUR v příměstské zóně.

Jízdní řády a trasy linek zjistíte na webech místních dopravních podniků:

Loď 

Podél části jižního pobřeží mezi letovisky Chora Sfakion (Sfakia), Loutro, Agia Roumeli, Sougia a Paleochora nevede žádná silnice a jedinou spojnicí mezi nimi je pravidelná lodní doprava, která je v provozu celoročně. Spojení zajišťuje lodní společnost Anendyk, která vypravuje i pravidelné trajekty na ostrov Gavdos.

Plavba mezi jednotlivými letovisky trvá obvykle 40 až 60 minut, celá trasa ze Sfakie do Paleochory zabere asi 2,5 hodiny. V letní sezoně lodě plují i několikrát za den, během zimy pak jen několikrát týdně. Podívejte se na jízdní řád a další informace.

Lodní lístek koupíte vždy v přístavišti před odjezdem a dle vzdálenosti stojí od 6 EUR do 21 EUR. Děti mají poloviční slevu, viz kompletní ceník.

Taxi

Taxislužby v Řecku jsou poměrně přísně regulované vládou, i tak se ale můžou najít nepoctivci, kteří se vás budou snažit svézt bez taxametru. Vždy si proto hlídejte, zda je taxametr opravdu zapnutý. Ceny by měly být pevně dané: 1,20 EUR nástupní sazba a následně cca 0,80 EUR za km přes den, resp. 1,40 EUR v noci.

Uber ani Bolt nepůsobí v žádném z krétských měst.

Chystáš se na Krétu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.