Máte-li v plánu objevit Krétu trochu víc než jen s hotelové pláže a přilehlého letoviska a nechce se vám spoléhat na jízdní řády autobusů, které na odlehlejší pláže nemusí být nijak frekventované (více viz kapitola Doprava na Krétě), půjčit si auto bude jedinou možností. I na Krétě platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde a jak dlouho dopředu auto rezervovat

U rezervací autopůjčoven platí podobná pravidla jako u nakupování letenek. Zvlášť v hlavní letní sezóně platí, že čím dříve auto rezervujete, tím nižší cena bude. Pokud budete vědět své plány dostatečně dlouho dopředu, objednejte si auto klidně půl roku dopředu, ve valné většině případů máte na výběr - buď zaplatíte rovnou přes internet nebo až na místě při půjčení.

Na Krétě působí desítky autopůjčoven od velkých nadnárodních typu Avis, Hertz, Europcar po malé místní, které sice můžou nabídnout lepší cenu, ale jejich jednání se zákazníkem nemusí zcela košér a finální cena se kvůli různým vymyšleným poplatkům nakonec může zvednout.

K rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů všech autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Na Krétě se všechny pobočky autopůjčoven soustředí na letiště Chania a letiště Heraklion. Auto si půjčíte přímo na letišti po příletu a vrátíte před odletem. Ve městě půjčovny pobočky nemají, pokud si tak budete půjčovat auto jen na část pobytu, vždy vás čeká jedna cesta na letiště navíc. Výjimkou je letovisko Agios Nikolaos, kde sídlí několik půjčoven přímo v centru města.

Ceny autopůjčoven na Krétě

Ceny půjčení auta se poměrně výrazně liší podle sezóny a samozřejmě také délky zápůjčky. Nejdražší je půjčení auta v červenci a srpnu, naopak výrazně nejlevnější v zimních měsících. 

Počítejte s pravidlem, že na čím delší dobu si auto půjčíte, tím nižší bude denní sazba. Až poloviční můžou být ceny u místní malých půjčoven, některé z nich však nevynikají seriózní přístupem (např. SK Rent), vždy si před potvrzením rezervace pročtěte detailně podmínky (jsou dostupné i na srovnávacím webu Rentalcars.com).

Příklady cen

Během letních prázdnin se ceny poměrně výrazně liší v rámci různých autopůjčoven, snažte se vyhýbat nabídkám půjčovny SK Rent (v náhledu na webu Rentalcars.com vždy vidíte, přes jakou firmu si nakonec auto půjčíte).

  • 7 dní půjčení u místní půjčovny: cca 4 800 až 7 000 Kč
  • 3 dny půjčení u místní půjčovny: cca 3 000 až 5 000 Kč

Ceny ve vedlejší sezoně (květen, červen, září, říjen) jsou však výrazně nižší a týden půjčení může vyjít zhruba na 3 000 až 4 500 Kč.

Mezinárodní řidičský průkaz a další doklady

Častá otázka k půjčení auta kdekoliv zní, zda potřebuji mezinárodní řidičák. Kréta je součástí Řecka a tudíž mezinárodní řidičský průkaz není potřeba. Při půjčení musíte předložit pouze klasický český řidičák a občanku nebo cestovní pas. Dále počítejte s tím, že naprostá většina autopůjčoven stále pro půjčení vyžaduje kreditní kartu (nikoliv debetní), v opačném případě pak počítejte s vysokým depozitem (až tisíce eur).

Provoz a předpisy na Krétě

Kréta disponuje hustou sítí silnic, většinou kvalitních s dobrým povrchem. Problém je však členitost ostrova a vysoké kopce, které padají prakticky až k pobřeží. To znamená, že silnice jsou klikaté a kromě hlavní spojnice táhnoucí se podél severního pobřeží jsou i velmi úzké. Pro někoho to může být plus a zábava, méně zkušení řidiči však musí počítat s tím, že řízení na Krétě vyžaduje velké soustředění.

Řekové navíc předpisy berou spíš informativně, proto se nedivte, že na místních silnicích uvidíte věci, nad kterými budete kroutit hlavou. Například se příliš nevyplatí spoléhat na přednost v jízdě. I pokud přednost zrovna máte, rozhodně se rozhlédněte, zda vám ji ostatní opravdu dávají.

U širších silnic je běžné, že pomalejší auta jedou za krajnicí, aby umožnily rychlejším autům snazší předjetí. Blinkry řečtí řidiči často vůbec nepoužívají.

Předpisy jsou v zásadě stejné jako v ČR. 

  • Povolená rychlost v obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnici 120 km/h, ale žádné dálnice na Krétě stejně nenajdete,
  • Telefonování za jízdy zakázáno,
  • Povinné použití bezpečnostních pásů,
  • Alkohol se toleruje do hladiny 0,5 promile,
  • Chodci na přechodu mají přednost (jako chodec na toto pravidlo však raději příliš nespoléhejte),

Pozor na některých kruhových objezdech. Obecně na nich sice platí stejná pravidla jako u nás, ovšem na některých je značkami přímo vyznačena opačná přednost, tj. ten, kdo jede po kruhovém objezdu musí dávat přednost autům na něj vjíždějícím.

Ceny benzínu

Za 1 litr benzínu zaplatíte na Krétě mezi 1,45 EUR a 1,55 EUR. Ceny se samozřejmě často mění o pár centů nahoru či dolů, avšak obecně lze počítat s tím, že benzín na Krétě je zhruba o 6 až 7 Kč dražší na litr než v ČR.

Hustota benzínových pump je více než dostatečná, benzinky najdete doslova na každém kilometru okolo všech větších letovisek.

Půjčení skútru

Na řeckých ostrovech obecně je půjčování skútru oblíbenou záležitostí, je však nutno říct, že Kréta k tomuto druhu cestování není příliš vhodná. Vzdálenosti jsou velké a silnice velmi kopcovité, provoz navíc poměrně hustý. Neexistuje žádný srovnávač půjčoven skútru, ovšem v každém větším letovisku (především na severním pobřeží) na půjčovnu skútrů narazíte. Kromě vzdáleností a hornatého terénu proti půjčení skútru hovoří i cena, která je běžně kolem 25 EUR na den, což se dá srovnat s levnějšími auty z autopůjčoven.

Parkování na Krétě

Na parkování ve městech dávejte velký pozor. Řidiči často parkují tam, kde se nesmí a pokuty jsou časté! Platí, že běžně nelze bez poplatku stát podél ulic a nejjistější variantou tak bude zaparkovat na oficiálních značených parkovištích. Ty obvykle bývají poblíž přístavu, někde jsou úplně zdarma, jinde se při výjezdu platí malý poplatek (obvykle do 3 EUR za den). Zpoplatněná bývají i parkoviště u některých pláží, opět však nejde o žádné vysoké částky (většinou v rozmezí 1,50 až 3 EUR za den).

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 dny
Navrhni úpravu