Pláž Elafonisi

Ubytování na Krétě

Kde se ubytovat na Krétě

Kréta se svou velikostí nabídne ubytování dle gusta každého cestovatele. Právě proto, že je ostrov tak velký, však někdy můžete tápat, které z letovisek či měst bude to pravé přímo pro vás. 

Obecně platí, že severní pobřeží Kréty je živé, plné letovisek, hotelů, služeb a atrakcí. Na své si zde přijdou všichni milovníci klasické plážové turistiky i ti, kteří jsou rádi v centru dění. Na severním pobřeží také najdete všechna významná města. 

Naopak jižní a západní pobřeží je klidné s nádhernými přírodními sceneriemi. Ubytují se zde ti, kteří preferují klidnou dovolenou s krásnými výhledy a bez mas turistů.

Ubytování rezervujte na klasických portálech:

Pokud chcete vyrazit s cestovní kanceláří, podívejte se na srovnání zájezdů na Krétu například na webu invia.cz.

Města

Heraklion a letovisko Amoudara

V největším městě Kréty se ubytujte, pokud si chcete prohlédnout Heraklion před odletem nebo po příletu, ideálně na jednu noc. Případně zde zůstaňte déle, chcete-li mít Heraklion jako základnu pro výlety po Krétě, jehož centrální poloha je ideální. Nedaleko západně od města leží známé letovisko Amoudara, kde se ubytují ti, kteří chtějí kombinovat koupání s městskou turistikou. Podívejte se na hotely v Heraklionu či přímo na pláži Amoudara.

Chania

Ideální výchozí bod pro cestování po celé západní Krétě. V těsné blízkosti Chanie najdete několik letovisek městského typu se vším potřebným zázemím (Apostoli, Agia Marina, Souda). Samotné město je velmi živé a podle mnohých turistů hezčí než Heraklion. Podívejte se na seznam ubytování ve městě Chania a v letoviscích Apostoli či Agia Marina.

Rethymno 

Poslední ze tří větších krétských měst je ideálním místem pro ty, kteří milují tepající městský život, ale zároveň dávají přednost menším regionálním centrům. Oproti Heraklionu i Chanie je Rethymno komornější. Okolní pláže jsou dlouhé a rovné a město poslouží i jako základna pro výlety. Podvíejte se na seznam ubytování ve městě Rethymno.

Velká živější letoviska

Upřednostňujete-li pobyt v letoviscích mimo největší místa, ale zároveň máte rádi ruch, noční život a širokou nabídku různých vodních a sportovních aktivit, ubytujete se v těchto letoviscích.

Agios Nikolaos

Jedno z nejoblíbenějších letovisek na východní Krétě leží v krásné zátoce Mirabello, kde můžete navštívit desítky menších fotogenických pláží, ubytovat se v luxusních butikových resortech i levnějších apartmánech. Centrum Agios Nikolaos pak žije dlouho do noci. Pokud si budete chtít užít i pár dní mimo centrum dění, zavítejte do malého letoviska Elounda pár minut autobusem od Agios Nikolaos.

Malia, Stalida a Hersonissos

Mezi českými cestovkami nejznámější trojice letovisek leží východně od Heraklionu a tvoří jednu zastavěnou oblast. Zatímco Malia a Stalida nabídnou veškeré zázemí a ruch letoviska s bohatým nočním životem, Hersonissos je sice největší a nejrušnější letovisko oblasti, ale nabídne i klidnější oblasti většinou s velkými hotelovými resorty. Na své si v těchto letoviscích přijdou právě milovníci plného zázemí resortů s bazény, blízkou pláží a bohatým vyžitím ve večerních hodinách.

Kokkini Hani, Kato Gouves, Analipsi

Pás letovisek nedaleko od Heraklionu směrem na východ naláká především milovníky velkých hotelových resortů a dlouhých pláží. Okolí není tak pěkné jako v jiných částech Kréty, za to si zde naplno užijete upravených pláží, nejširší nabídky vodních aktivit a sportů a zdejší hotelové komplexy patří k těm s nejlepším poměrem ceny ku výkonu.

Georgioupoli a Kavros

Letovisko Georgioupoli spolu s vedlejším Kavros jsou na pomezí mezi živými městy a klidnými letovisky. V Georgioupoli máte široké možnosti noční zábavy v tavernách a menších barech, díky své poloze při ústí říčky tu také najdete mnoho zeleně a příležitostí k procházkám. Zároveň zde však neprobíhají žádné bujaré diskotéky a pokud chcete klid, budete ho mít. Nádherné písčité pláže se jen mírně svažují do moře a jsou tak ideální i pro rodiny s dětmi.

Ierapetra

Jediné živější letovisko a město jižního pobřeží Ierapetra nabídne mnoho levnějších hotelů a menších resortů, které se pyšní výhodným poměrem ceny ku výkonu. Samotná Ierapetra je opravdu živé město s množstvím taveren, nočních barů, obchodů a nabídkou různých aktivit. Pláže přímo v Ierapetře patří k těm průměrnějším, avšak město může posloužit jako výborný výchozí bod pro skákání po menších plážích jižního pobřeží.

Menší klidná letoviska

Za klidem a pohodou na malých plážích se spektakulárním okolím zamiřte hlavně na jižní či západní pobřeží Kréty.

Matala

Jedno z nejmenších letovisek na Krétě je však zároveň jedním z nejvíce navštěvovaných. Samotná vesnička Matala ale mnoho zábavy nepřinese a cestovatelé sem často jezdí jen na jednodenní výlety. Pokud se zde přímo ubytujete, můžete se těšit na klidnou dovolenou, kdy především odpoledne a večery budou opravdu ve velmi poklidné atmosféře. Matala se pyšní jednou z nejhezčích pláží na Krétě i výhodnou polohou k objevování dalších méně známých pláží v okolí.

Agia Galini

Jedno z největších letovisek jihu poskytne veškerou vybavenost, zároveň se ale rozhodně řadí mezi klidnější místa. Agia Galini nabídne spoustu levnějších hotelů, malých resortů i penzionů a bude výhodným výchozím bodem pro cesty po nejdelších plážích jižního pobeží, které najdete v okolí.

Chora Sfakion (Sfakia)

Toto malé letovisko má nejspíš nejkrásnější okolí ze všech měst a městeček na Krétě. V obci vám bude k dispozici vše potřebné, zároveň ale v okolí najdete mnoho zcela opuštěných pláží a především treků po horách Lefka Ori, jež vás zavedou do míst, kde nepotkáte ani živáčka klidně po několik hodin.

Paleochora (Palaiochora)

Největší letovisko jihozápadní Kréty v posledních letech nabývá na popularitě. Staví se zde nové hotely, letovisko má krásné okolí a je i vhodným místem pro plánování výletů, například k blízké pláži Elafonisi. I přesto, že se Paleochora postupně rozvíjí, stále zůstává o mnoho klidnější než letoviska na severním pobřeží.

Kissamos

Hledáte-li co možná nejlevnější ubytování v oblasti kolem města Chania, stopy by vás měly zavést do středně velkého městečka Kissamos skoro na samém západu Kréty. Ospalé městečko nabídne kromě levných penzionů a apartmánů také skvělou výchozí pozici pro cesty po krásném západním pobřeží ostrova.

Agia Pelagia

Vaše cesty míří do Heraklionu a hledáte klidné letovisko s hezkým okolím v blízkosti? Prakticky jedinou možností je krásná Agia Pelagia, kde najdete mnoho menších pláží v zátokách, vesničky s klidnými promenádami a spíše menší resorty a hotely, které však v rámci Kréty patří k nejdražším.

Ceny ubytování na Krétě

V rámci Středomoří se Kréta řadí spíše mezi levnější ostrovy k dovolené. Hotely, resorty i apartmány zde mají i v sezoně nesrovnatelně nižší ceny než třeba Baleárské ostrovy či Sardinie, na druhou stranu je na Krétě o něco dráž než na řecké pevnině.

Nejdražší je ubytování logicky v létě od druhé poloviny června do poloviny září. Pokud sem míříte právě v tomto období, ubytování si rezervujte ideálně co nejdříve (klidně s předstihem 4-5 měsíců). S blížícím se létem levnější nabídky rychle mizí a zůstávají jen ty drahé nebo menší penziony či hotely daleko od moře. Běžná cena v menším 3* hotelu v létě startuje na 1 200 Kč za noc pro dva. 

Ceny klasických plážových hotelových resortů se pohybují mezi 1 500 a 3 000 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji.

Míříte-li na Krétu hlavně za památkami a turistikou, jeďte určitě mimo hlavní sezonu na jaře nebo na podzim. Ceny klesají až o třetinu a i když je velká část hotelů zavřená, minimálně ve větších městech bude pořád dostatečný výběr hotelů s cenami začínajícími už na 750 Kč za noc pro dva.

Zájezdy na Krétu

Dáváte přednost raději organizovaným zájezdům přes cestovní kanceláře? Kréta je oblíbenou destinací českých cestovek a nabídka zájezdů na léto je opravdu široká.

Průměrné ceny zájezdů na Krétu se pohybují v následujících intencích:

Vyplatí se zájezd cenově? Jistě, pokud nechcete nic zařizovat a o nic se starat na místě, pak není co řešit, ale jestliže vám nevadí si rezervovat letenky a ubytování samostatně a na místě se pohybovat veřejnou dopravou či půjčeným autem, pak už si proveďme malý výpočet.

Cestujete-li ve dvou, za kompletní zájezd s cestovní kanceláří zaplatíte kolem 27 až 30 000 Kč. Ubytování v hotelu podobné kategorie, tj. v lepším 3* nebo 4* se snídaní blízko pláže pořídíte pro dvě osoby na týden zhruba za 15 000 Kč. Avšak pokud máte nižší nároky, vejdete se relativně v pohodě i do 10 000 Kč. Půjčení auta na týden vyjde kolem 4 500 Kč, což znamená, že pokud najdete letenku pod 5 000 Kč na osobu, už se vám samostatná cesta finančně vyplatí.

Chystáš se na Krétu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

Vyhledej si svůj hotel na Krétě. Upřesni termín pobytu a zjisti aktuální ceny za ubytování pro dva.

Booking.com

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.