Pláž Elafonisi

Jak se dostat na Krétu

Jak se dostat nejlevněji a nejvýhodněji na Krétu? Z Prahy, Brna, Ostravy i letišť v okolí ČR létají pravidelné charterové lety vždy v letní sezoně do Heraklionu i Chanie. Z Rakouska či Německa navíc můžete využít i relativně frekventované linky s nízkonákladovými aerolinkami, některé jsou dokonce celoroční. Na Krétu se ale samozřejmě dá dostat i lodí, především trajektem z pevninského Řecka.

Vzdálenost Kréty od ČR je vzdušnou čarou zhruba 1 850 km.

Letecky

Většina cestovatelů samozřejmě zvolí letadlo. Nabídka spojení na Krétu je z ČR a okolních zemích poměrně široká a výběr letů velký, zejména v období od května do října. 

Na Krétě jsou dvě mezinárodní letiště, na odkazech níže zjistíte detailní informace (doprava do centra, služby na letišti a další):

Východní část Kréty obsluhuje i regionální letiště Sitia (JSH) s lety do Athén (lze zakoupit i přestupní lety z Prahy či Vídně do Sitie přes Athény) na webu aegenair.com.

Do Heraklionu míří především pravidelné linky společnosti Aegean, velké množství charterových letů a také low-cost lety aerolinky Wizz Air, zatímco Chania je doménou především Ryanairu a opět letních charterů pro cestovní kanceláře.

Přímé lety z Prahy, Brna, Ostravy i Pardubic

Největší procento přímých letů z Česka na Krétu připadá na charetry pro cestovní kanceláře, které se běžně vypravují ze všech českých letišť vyjma Karlových Varů. Na tyto lety se nejsnáze dostanete koupí zájezdu přes cestovku, samostatné letenky se prodávají zejména z Prahy, Brna a Ostravy, avšak jejich ceny startují na 7 000 Kč. Všechny tyto lety zajišťuje společnost SmartWings.

Klasické pravidelné lety létají pouze na trase Praha - Heraklion a zajišťuje je řecká společnost Aegean Airlines v období od června do září. Zpáteční letenky běžně stojí mezi 5 500 a 7 000 Kč, ve větším časovém předstihu (4-6 měsíců) však lze narazit i na ceny kolem 3 000 Kč. Tyto letenky kopíte buď na webu aerolinky aegeanair.com nebo v našem vyhledávači.

Přímé lety z okolních zemí

Mnohem atraktivnější ceny nabídnou nízkonákladová spojení z letišť blízko hranic s Českem. Běžně se zpáteční letenky s aeroliniemi Wizz Air či Ryanair pohybují kolem 3 500 až 4 000 Kč o prázdninách, mimo sezonu pak mohou v akcích klesnout i pod 1 000 Kč. Letenky u nízkonákladových aerolinek kupujte nejlépe přímo na jejich stránkách. Spojení se nabízí na těchto trasách:

 • z Vídně: Ryanair, Eurowings (obojí Heraklion i Chania), Wizz Air (Heraklion), 
 • z Lince: Corendon Airlines (Heraklion), 
 • z Katowic: LOT (Chania), Corendon Airlines (Heraklion), 
 • z Krakova: LOT, Ryanair (Chania), 
 • z Wroclawi: LOT (Chania i Heraklion), Ryanair (Chania), 
 • z Berlína: easyJet, Condor (obojí Heraklion i Chania), Corendon Airlines, Eurowings, Ryanair (Heraklion)
 • z Norimberka: Corendon Airlines (Heraklion i Chania)

Vnitrostátní letenky po Řecku

Pokud byste si rádi poskládali trip po Řecku a hledali levné vnitrostátní letenky, vězte, že Kréta má velmi dobré a frekventované spojení s řeckou pevninou, především s Athénami a Soluní. Průměrné ceny letenek se pohybují mezi 25 EUR a 40 EUR jednosměrně a nejlevněji opět zakoupíte přímo na webech aerolinek:

Společnost Sky Express létá i na přímých linkách z Heraklionu na ostrovy Kos a Rhodos, tady se už ale ceny pohybují kolem 100 EUR jednosměrně.

Trajekt na Krétu

Na Krétu je samozřejmě možné se vypravit i lodí, byť bude cesta dražší než letecky, a to i v rámci vnitrostátního spojení. Tento způsob dopravy tak využijí jen ti, kteří z nějakého důvodu nemohou létat nebo si třeba chtějí na ostrov přivést vlastní auto. Hlavní krétský přístav leží v Heraklionu jen pár desítek metrů od historického centra. Vyplouvají odsud lodě do Athén (resp. přístavu Piraeus) i na okolní řecké ostrovy. Do Athén (Pireus) plují lodě i z Chanie. 

Nejfrekventovanější trasy na pevninu (jezdí se pouze do Athén) jsou v provozu 1-2x denně, na ostrovy pak obvykle několikrát týdně. Mezinárodní pravidelné trajekty na Krétu nejezdí. 

Jak vyhledat a koupit lodní lístek

Vzhledem k tomu, že podobně jako v letectví i v lodní dopravě funguje několik různých společností, vyplatí se využít obecné vyhledávače, přes které lze jízdenku zakoupit. Pro cestu po Řecku doporučujeme vyhledávač ferries.gr, kde jsou ceny bez příplatku oproti částkám na webech lodních společností.

Cestujete-li bez auta, není nutné lístky kupovat se zvlášť dlouhým předstihem, ceny se nemění a místo pro pěší vždy bude. Pokud si však s sebou auto berete, je vhodnější - především v letní sezoně - kupovat lístek minimálně s měsíčním předstihem.

U trajektů v Řecku se při cestě autem platí poplatek za samotné auto + jízdenka pro každého z cestujících.

Příklady cen a délky plavby

 • Heraklion – Athény (Piraeus): cca 35 EUR, příplatky za kajutu od 50 do 120 EUR (za auto + cca 55 EUR), plavba trvá 9 hodin
 • Chania – Athény (Piraeus): cca 40 EUR, příplatky za kajutu od 60 do 120 EUR (za auto + cca 60 EUR), plavba trvá 9 až 12 hodin
 • Heraklion – Santorini: cca 27 EUR, plavba trvá 6 hodin, 
 • Heraklion – Rhodos: cca 30 EUR, příplatky za kajutu od 50 do 120 EUR, plavba trvá přes 12 hodin, 
 • Heraklion – Karpathos: cca 20 EUR, plavba trvá 8 hodin, 

dále můžete využít pravidelné spoje z Heraklionu na ostrovy Anafi, Chalki, Ios, Kasos, Milos, Mykonos, Naxos, Paros, Syros a Tinos.

Chystáš se na Krétu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.