Pláž Elafonisi

Co dělat na Krétě

Pláže a koupání

Moře, to je bezesporu jedno u hlavních lákadel Kréty, za kterým sem míří většina cestovatelů. Přes 1 000 km dlouhé krétské pobřeží nabídne na 320 organizovaných pláží a další desítky osamocených daleko od civilizace. Pláže na Krétě jsou většinou písečné nebo písčito-oblázkové s krásně čistým mořem a obvykle dobře upravované. 

Zatímco severní pobřeží je plné letovisek, živé a překypuje nabídkami na různé vodní atrakce, aktivity a výlety, jižní pobřeží má mnohem přírodnější ráz, najdete na něm spíše menší letoviska či dokonce pláže úplně mimo civilizaci. 

Ceny lehátek a slunečníků na Krétě

Prakticky na všech plážích, které jsou alespoň na dohled od nějaké civilizace, najdete půjčovnu lehátek a slunečníků. Ať už oficiální městskou, hotelovou nebo třeba u baru či taverny. Ceny se poměrně výrazně liší dle jednotlivých lokalit. Nejlevnější půjčovné se pohybuje mezi 6 až 8 EUR za dvě lehátka + 3-5 EUR za slunečník na den. Průměrná cena za celý set dvou lehátek a slunečníku na den se na krétských plážích pohybuje okolo 12 EURNa turisticky exponovaných plážích však ceny můžou růst až ke 20 EUR.

Městské pláže a letoviska

Dáváte-li přednost dobře dostupným plážím, které nabídnou mnoho zábavy, pak vyrazte především do větších letovisek na severu Kréty. Jmenovitě například:

Přírodní pláže

Pokud vás srdce táhne spíše na pláže v přírodě s krásným okolí, i na tomto poli má Kréta mnoho co nabídnou, a to především na jižním a západním pobřeží. Podívejte se detailně na tyto pláže:

Po stopách mínojské civilizace i Benátské republiky

Kréta je kromě krásných pláží bohatá i na památky či archeologická naleziště. Díky své strategické poloze na pomezí Evropy, Blízkého východu a Afriky byla Kréta od nepaměti předmětem zájmu mnoha civilizací a státních útvarů. Historie památek sahá až do dob kolem roku 3 500 př. n. l. a táhne se až do 19. století.

Mezi nejvýznamnější památky na Krétě patří ty z období mínojské civilizace a antického Řecka. Navštivte třeba:

Další významnou etapou, ze které se dochovalo mnoho památek, jež dodnes vytváří ráz historických měst, je období Benátské republiky mezi 14. a 16. stoletím. 

Horská turistika a pěšky skrz soutěsky

Máte rádi aktivnější dovolenou spojenou s výlety do přírody? Pak je Kréta ideální volbou. Ostrov nabídne množství turistických tras všech druhů obtížnosti, vypravit se můžete na krátké procházky podél pobřeží, vyrazit na vysokohorské túry až do výšek sahajících k 2 500 metrům nebo se proplétat skrz známé soutěsky a rokle obklopené lesy a vysokými skalami.

Největší hustota turistických tras na vás čeká na jižním úpatí pohoří Lefka Ori, kde si užijete trek známými soutěskami Samaria i Agia Irini, vyrazíte k vrcholkům hor nebo se budete toulat podél pobřeží. Hlavním centrem s největší nabídkou ubytování je letovisko Chora Sfakion, případně Chania, odkud je do hor nejlepší spojení.

Další turisticky atraktivní oblastí je například pohoří Ida s nejvyšší horou Kréty Psiloritis.

Tipy na turistické cesty včetně přehledných map najdete například na našem oblíbeném webu alltrails.com.

Road-trip křížem krážem po Krétě

Milujete pohled na svět z auta? Máte rádi absolutní svobodu a toulání se po turistických zajímavostech i zapadlých horských vískách? Pak je Kréta ostrovem ideálním právě pro vás. S délkou přes 300 km a hustou sítí silnic Kréta přímo vybízí k půjčení auta a poznávání. Silnice jsou většinou kvalitní, avšak v naprosté většině klikaté a úzké. Pokud jste zkušení řidiči, Kréta vás bude bavit, pokud ne, zvolte spíše jiné druhy dopravy.

Detailní informace o autopůjčovnách a řízení na Krétě najdete v kapitole "Půjčení auta na Krétě".

Šnorchlování

Ačkoliv Středozemní moře nemůže nabídnout tak bohatý a barevný podmořský život jako vody tropických oceánů či Rudé moře v Egyptě, i tak si zde při šnorchlování užijete mnoho zábavy a uvidíte spoustu malých barevných rybek, hvězdic, krabů a dalších mořských živočichů. Vody omývající Krétu patří k nejčistším v Řecku a vytváří tím ke šnorchlování ideální podmínky. A kam vyrazit na nejlepší šnorchlovací spoty?

Šnorchlovací vybavení si zapůjčíte v každém větším letovisku za ceny kolem 20 EUR na den.

Aquaparky na Krétě

Cestujete s dětmi nebo se sami chcete vyřádit na tobogánech a vodních atrakcích ve sladké vodě? Navštivte jeden z mnoha aquparků na Krétě, vybíráme pro vás ty největší s nejlepšími hodnoceními. 

  • WaterCity - největší aqupark na Krétě v Anopolis poblíž Heraklionu. Vstup cca 25 EUR dospělí, cca 17 EUR děti, více na www.watercity.gr,
  • Limnoupolis - druhý největší vodní park ostrova leží ve vesnici Varipetro nedaleko Chanie. Vstup cca 25 EUR dospělí, 18 EUR děti, více na www.limnoupolis.gr
  • Acqua Plus - moderní velký aquapark leží u letoviska Hersonissos blízko Malie, Stalidy a Heraklionu. Vstup cca 25 EUR dospělí, 15 EUR děti, 
  • Star Beach Water Park - ideální aquapark pro malé děti leží poblíž letoviska Stalida. Vstup zdarma.

Chystáš se na Krétu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.