Průvodce státem
Řecko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Řecku

Historie v kostce 

Dějiny Řecka jsou současně dějinami první vyspělé kultury na evropské půdě a zároveň vůbec první demokracie. Historie státu sahá až ke třetímu tisíciletí př. n. l., kdy se zde začala vyvíjet minojská civilizace, která byla následována mykénskou, jejichž stavební pozůstatky můžeme obdivovat dodnes. Od osmého století př. n. l. začala v Olympii tradice her, která se s přestávkami zachovala až do současnosti. Země byla téměř 370 let pod nadvládou Turků, po občanské válce v roce 1821 bylo Řecko monarchií až do vzniku republiky. V roce 1981 vstoupila Helénská republika do Evropské unie. 

Antické divadlo

Lidé

Řekové jsou družní, přátelští, vždy ochotní pomoci, se srdcem na dlani. Na vše mají dostatek času a nenechají se vyvést z míry tím, že vy třeba zrovna chvátáte. Nečekejte od Řeka, že bude chodit na minutu přesně, čtvrt až půlhodinka zpoždění je často běžná.

Řekové mají svá pravidla, která jsou často paradoxní, ale musí se dodržovat. Například v athénském metru se udržuje úzkostlivá čistota, zaměstnanec vás upozorní, že nesmíte jíst na nástupišti banán, přitom celé město je plné bezdomovců, kteří mají své příbytky přímo na chodnících. To nikomu nevadí. Řekové jsou opravdoví vlastenci, i na těch nejošuntělejších bytovkách hrdě vlaje modrobílá státní vlajka a domorodá dívka vám bez uzardění přesvědčivě vysvětluje, že „Řekové rozhodně pracují víc než Němci.“ 

Řecko má stejně obyvatel jako Česká republika.

Svátky

V Řecku, především na venkově, hraje náboženství velmi důležitou roli. S tím souvisí i fakt, že oslavy církevních svátků jsou zde opravdu velkolepé. Nejdůležitějším svátkem jsou Velikonoce. Jejich výpočet se provádí pomocí juliánského kalendáře, takže většinou připadají na jiný termín, než například ty v Čechách. Během celých Velikonoc se konají mše, které vrcholí na Velký pátek. Typickým jídlem je pečené jehněčí a polévka z jehněčích vnitřností. V každé oblasti probíhají svátky trochu odlišně, na Korfu se například na Bílou sobotu vyhazují z oken keramické nádoby naplněné vodou jako symbolická očista od hříchů. 

Vánoce se slaví 25. prosince a po nich začíná 40denní půst nazvaný Sarakosty.  

Kromě těchto dnů se v zemi slaví i mnoho dalších spojených ať už s historií, nebo s náboženstvím. Oslavy bývají opravdu velkolepé, včetně ohňostrojů, průvodů a večírků. Řekové se zkrátka umí bavit. 

Kultura

Země je specifická svou bohatou historií, staří Řekové založili divadlo, astronomii, rétoriku, filozofii i demokracii. Současná řecká kultura vychází hlavně z byzantských a starověkých tradic.

Jedním z nejdůležitějších aspektů je lidová hudba, která má v Řecku stále velkou oblibu. Nejpopulárnějším nástrojem je buzuki, speciální brnkací nástroj, který činí řeckou hudbu výjimečnou a dobře rozeznatelnou. Místní zvyky a tradice se velmi ctí, Velikonoce i Vánoce si dodnes zachovaly spoustu zvyků z předkřesťanské doby. Velkým svátkem je i svatba, která většinou trvá několik dní. 

Jazyk

Na rozdíl od ostatních jihoevropských států se v Řecku běžně domluvíte anglicky, jen vám možná bude chvilku trvat, než si zvyknete na jejich specifický přízvuk i výslovnost. 

Oficiálním jazykem je novořečtina.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Kali méra
 • Dobrý večer – Kali spéra
 • Dobrou noc – Kali nýchta
 • Ahoj – Jasu (zdravím jednoho člověka) /Jasas (zdravím více lidí)
 • Děkuji – Efcharistó
 • Prosím – Parakaló
 • Promiňte – Signómi
 • Jak se máš/máte – Ty kánis?/ Ty kánete?
 • Dobře. – Kalá
 • Ano – Ne (pozor na to)
 • Ne – Óchi
 • Kde je …? – Pu íne …?

Turismus

Cestovní ruch tvoří v Řecku jeden z nejdůležitějších příjmů, proto se obyvatelé snaží o co nejvyšší škálu i kvalitu nabízených služeb. Země je politicky stabilní, bezpečná. Díky velkému množství ostrovů, z nichž každý je něčím specifický, vás nikdy nebude nudit a rádi se sem budete vracet.

Turismus v Řecku

Geografie

Z pevninské části je kromě hlavního města Athén velmi oblíbená například Olympská riviéra, která je klidnější než ostrovy, proto je doporučována pro rodiny s dětmi či jedince, kteří upřednostňují dovolenou bez davů turistů. 

Kromě pevniny má Řecko ještě přes 3.000 ostrovů, z nichž je 167 stále obydleno. Ostrovy se dělí na Jónské, Kyklady, Severní egejské a Dodekanésy. 

Jónské ostrovy se nachází v Jónském moři, na západ od řecké pevniny. Jsou vlhčí a méně horké, českými turisty velmi oblíbené. 

Korfu – jeden z nejzelenějších řeckých ostrovů s krásnou přírodou, zajímavou kulturou a tradicemi.

Lefkada – je známá pro své dlouhé písčité pláže, z pevniny dostupná i autem.

Kefalonie – tamní pláž Myrtos je považována za nejkrásnější pláž Řecka a jednu z nejkrásnějších pláží vůbec. Ostrov sám o sobě je bohužel dražší.

Zakynthos – výjimečný díky ohroženým mořským želvám, které kladou vajíčka v zátoce Laganas. V roce 2000 byl zřízen Zakynthoský národní mořský park k jejich ochraně.

Kyklady – leží v centrální části Egejského moře, vzhledem k horkému podnebí během léta jsou dost vyprahlé. 

Santorini – jeden z nejkrásnějších ostrovů světa, známý i mimo Evropu – nádherné výhledy, městečka na útesech, úchvatné západy slunce. Odpovídají tomu bohužel i ceny, pokud chcete ušetřit a vyhnout se davům turistů, navštivte ostrov mimo hlavní sezonu, nejlépe například v květnu či koncem září. 

Mykonos – ostrov, který je mezi Řeky známý jako „Party island.“ Mnoho mladých lidí, diskoték, ale také krásná kykladská architektura s malými uličkami, krásné pláže.

Severní egejské ostrovy – jsou zelené, s krásnou přírodou a relativně klidné. 

Thassos – piniové háje, krásné pláže, ostrov dosud nepoznamenaný masovým turismem.

Lesbos – ve starověku zde sídlila básnířka Sapfó, která krásy ostrova popisuje ve svých Písních z Lesbu. Jinak je ostrov známý výborným jídlem, především sardinkami a dobrými cenami. 

Skiathos a Skopelos – dva ostrovy blízko k pevnině, jezdí sem relativně dost Řeků. Oba jsou zelené a známé tím, že se zde natáčel muzikál Mamma Mia.

Dodekanésy – jsou ostrovy lemující turecké pobřeží. 

Rhodos – jeden z nejznámějších řeckých ostrovů, velmi oblíbený českými turisty, mnoho antických památek.

Kos – byl působištěm lékaře antického lékaře Hippokrata, je zde velké množství pěkných pláží a rušný noční život

Posledním známým, zároveň také největším řeckým ostrovem, je Kréta. Najdete zde úplně vše – krásné pláže, pěkná městečka (například Chania), starověké památky i přírodní zajímavosti. Oblíbeným cílem turistů je například minojský palác Knossos nebo pláž Balos, známá také jako „Řecký Karibik.“

Balos na Krétě

Celková rozloha Řecka je asi 1,5x větší než rozloha Česka.

Země bohů, oliv, slunce a nádherných ostrovů

Řecko (řecky Ελλάδα [eˈlaða] nebo Ελλάς [eˈlas]) se nachází na jihovýchodním cípu Evropy, a to jak na pevninské části (Balkánský poloostrov), tak i na četných ostrovech. Sousedí s Tureckem, Albánií, Makedonií a Bulharskem a omýváno je Egejským, Středozemním a Jónským mořem.

Bohatá historie, průzračně čisté moře, olivové háje, vynikající kuchyně, dlouhé písečné pláže a stovky ostrovů s nezaměnitelným kouzlem, to vše jsou důvody, které řadí Řecko k jedné z nejoblíbenějších turistických destinací Evropy a díky nimž je pro mnoho lidí srdcovou záležitostí.

Průvodce pro tebe napsal Milada Kadeřábková
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
To je hlavní období pro koupačku. Na poznávání raději mimo sezonu.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 53 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu