Cestování Covid-19

Od 1.7. lze do Řecka vstoupit přes všechna mezinárodní letiště i hraniční přechody s Bulharskem. Aktuální informace na webu Ministerstva zahraničí.

Od 15.6. je rovněž umožněn návrat do ČR zcela bez omezení.

POZOR! Podmínkou pro vstup do Řecka je vyplnění online formuláře alespoň 48 hodin před cestou. Na e-mail vám následně přijdou informace s QR kódem, který po příletu/příjezdu do Řecka ukážete pracovníkům. Ti vás buď odkáží přímo k východu nebo budete testování na Covid-19. Výsledek bude oznámen do 24 hodin a to pouze v případě, že bude pozitivní. Cestující po provedení testu nedostávají žádné instrukce a mohou se volně pohybovat.

Cestující z rizikových zemí nebo ti, kteří rizikové země v uplynulých 14 dnech navštívili, budou testování automaticky, ostatní jen namátkově. Rizikové země z pohledu Řecka jsou tyto: Albánie, Belgie, Francie, Itálie, Nizozemsko, Portugalsko, Severní Makedonie, Španělsko, Švédsko, Velká Británie a všechny státy mimo EU. 

Test na Covid-19 je hrazen řeckou stranou.

Řecká kuchyně

Řecká kuchyně má orientální charakter a je ovlivněná tureckými vlivy, bohatá na česnek, olivový olej a speciální koření. Nabízí široký výběr ze zeleniny a ovoce. Ryby a maso jsou skoro vždy grilovány, přednost se dává jehněčímu nebo skopovému. Typickými druhy zeleniny jsou artyčoky, dýně, papriky a feferóny, většinou plněné nebo naložené v oleji. 

Nejrozšířenějším nápojem je víno a káva, kterou miluje snad každý Řek a dopřává si ji několikrát denně.  

Mezi nejoblíbenější gurmánské speciality patří gyros – maso opečené na grilu a zabalené spolu se zeleninou a hranolky do placky z kynutého těsta, salát s ovčím sýrem fetou, souvlaki – vepřové maso grilované na špízu, tzatziki – osvěžující salát s jogurtem, okurkami a česnekem či musaka – smažený lilek s brambory, mletým masem a bešamelem. 

Z nápojů rozhodně nevynechejte Retsinu, víno ochucené pryskyřicí z borovic nebo frappé – ledovou kávu ve vysokých sklenicích. Pokud si potrpíte na něco tvrdšího, možná vám zachutná ouzo, silná anýzovka či tsipouro – destilovaný nápoj ze stonku jadérek a slupek rozmačkaných hroznů. Tak „Jámas!“ – „Na zdraví!“

Jak se stravovat jako místní

Rozhodně nevynechejte návštěvu typické řecké taverny, kde ochutnáte všechny řecké speciality a možná dostanete dezert jako pozornost podniku. Pokud chcete i stolovat jako místní, objednejte si vícero druhů pokrmů a pak je nechte kolovat kolem stolu. A o cenu se nedělte, v Řecku se platí dohromady.

Dalším lákadlem pro gurmány jsou vynikající pekárny, které kromě čerstvého chleba nabízí obrovské množství slaných i slaných pochoutek, kterým určitě neodoláte. Pokud chcete zažít pravou řeckou atmosféru, vypravte se na trhy, které se konají i v malých městech, a to minimálně jednou za týden. Vynikající je například sýr feta nebo pravý řecký jogurt či med. 

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny se odvíjí od daného místa a sezony, většinou však hlavní chod s masem začíná na 7 eurech, na salátu si pochutnáte za 5 eur a káva nebo půl litru čepovaného piva vás bude stát od 2,50 eur.

Pokud si večer vyrazíte za zábavou, počítejte s tím, že za koktejl dáte asi 10 eur. Před odjezdem si určitě projeďte na internetu doporučení na určité taverny, které jsou v daném místě nejoblíbenější, a alespoň se pokuste předem si zarezervovat místo. Pokud to neuděláte, připravte se na čekání v řádu i několika desítek minut. Na některé taverny se totiž doslova stojí fronty.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Avatar uživatele Milada Kadeřábková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 dny
Navrhni úpravu