Řecká kuchyně

Řecká kuchyně má orientální charakter a je ovlivněná tureckými vlivy, bohatá na česnek, olivový olej a speciální koření. Nabízí široký výběr ze zeleniny a ovoce. Ryby a maso jsou skoro vždy grilovány, přednost se dává jehněčímu nebo skopovému. Typickými druhy zeleniny jsou artyčoky, dýně, papriky a feferóny, většinou plněné nebo naložené v oleji. 

Nejrozšířenějším nápojem je víno a káva, kterou miluje snad každý Řek a dopřává si ji několikrát denně.  

Mezi nejoblíbenější gurmánské speciality patří gyros – maso opečené na grilu a zabalené spolu se zeleninou a hranolky do placky z kynutého těsta, salát s ovčím sýrem fetou, souvlaki – vepřové maso grilované na špízu, tzatziki – osvěžující salát s jogurtem, okurkami a česnekem či musaka – smažený lilek s brambory, mletým masem a bešamelem. 

Moussaka

Z nápojů rozhodně nevynechejte Retsinu, víno ochucené pryskyřicí z borovic nebo frappé – ledovou kávu ve vysokých sklenicích. Pokud si potrpíte na něco tvrdšího, možná vám zachutná ouzo, silná anýzovka či tsipouro – destilovaný nápoj ze stonku jadérek a slupek rozmačkaných hroznů. Tak „Jámas!“ – „Na zdraví!“

Jak se stravovat jako místní

Rozhodně nevynechejte návštěvu typické řecké taverny, kde ochutnáte všechny řecké speciality a možná dostanete dezert jako pozornost podniku. Pokud chcete i stolovat jako místní, objednejte si vícero druhů pokrmů a pak je nechte kolovat kolem stolu. A o cenu se nedělte, v Řecku se platí dohromady.

Řecký salát

Dalším lákadlem pro gurmány jsou vynikající pekárny, které kromě čerstvého chleba nabízí obrovské množství slaných i slaných pochoutek, kterým určitě neodoláte. Pokud chcete zažít pravou řeckou atmosféru, vypravte se na trhy, které se konají i v malých městech, a to minimálně jednou za týden. Vynikající je například sýr feta nebo pravý řecký jogurt či med. 

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny se odvíjí od daného místa a sezony, většinou však hlavní chod s masem začíná na 7 eurech, na salátu si pochutnáte za 5 eur a káva nebo půl litru čepovaného piva vás bude stát od 2,50 eur.

Pokud si večer vyrazíte za zábavou, počítejte s tím, že za koktejl dáte asi 10 eur. Před odjezdem si určitě projeďte na internetu doporučení na určité taverny, které jsou v daném místě nejoblíbenější, a alespoň se pokuste předem si zarezervovat místo. Pokud to neuděláte, připravte se na čekání v řádu i několika desítek minut. Na některé taverny se totiž doslova stojí fronty.

Taverna

Avatar uživatele Milada Kadeřábková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu