Akropole v Athénách
Řecko

Jídlo v Řecku

Řecká kuchyně

Řecká kuchyně má orientální charakter a je ovlivněná tureckými vlivy, bohatá na česnek, olivový olej a speciální koření. Nabízí široký výběr ze zeleniny a ovoce. Ryby a maso jsou skoro vždy grilovány, přednost se však dává jehněčímu nebo skopovému masu. Typickými druhy zeleniny jsou artyčoky, dýně, lilek, cukety, papriky a feferóny, většinou plněné nebo naložené v oleji. 

Nejrozšířenějším nápojem je víno a káva, kterou miluje snad každý Řek a dopřává si ji několikrát denně. 

Typické řecké speciality

Řecko dalo světu hned několik velmi známých jídel, se kterými se můžeme setkat na celém světě. Kromě toho ale nezapomeňte vyzkoušet i méně známé a možná o to lepší řecké speciality. Podívejme se na výběr těch nejlepších tradičních řeckých jídel.

Musaka – jedno z nejznámějších řeckých jídel, kterému se často přezdívá "balkánské lasagne". Jedná se o několik vrstev zapečeného lilku (výjimečně míso lilku cukety) proložené jehněčím masem a zalité bešamelovou omáčkou.

Gyros – populární řecký fast-food, který se rozšířil do celého světa a často je zaměňován s tureckým kebabem nebo arabskou šawarmou. Pravda je taková, že se jedná o velmi podobné pokrmy. Oba mají podobný základ, kdy se maso pomalu opéká na otáčející se tyči a postupně se odřezává. Zatímco gyros se dělá především z vepřového a skopového, kebab z kuřecího, jehněčího nebo telecího masa. 

Liší se také kořenění, ostatně výraz "gyros" byl původně jen pro koření, kterým se dochucovalo maso, až později zobecněl pro pokrm jako takový. Řecký gyros se obvykle podává s omáčkou tzatziki a jen výjimečně v pita chlebu.

Souvlaki – po gyrosu asi nejpopulárnější řecký fast-food, respektive jídlo, které dostanete vždy a všude od lepších restaurací po nejzapadlejší stánky s občerstvením. Souvlaki jsou malé kousky masa, většinou vepřového nebo kuřecího, které se nejčastěji podávají opečené jako špíz. Nicméně mnoho stánků a restaurací nabízí souvlaki v pita chlebu, což je velmi podobné jídlo jako gyros v pita chlebu.

Tzatziki – asi nejčastější příloha k masu a jiným pokrmům. Tzatziki je jídlo z filtrovaného jogurtu, okurek, česneku, olivového oleje a směsi bylinek. 

Dolmades – výborné lehké jídlo do horkých dní. Dolmades jsou závitky ze zpařených vinných listů plněné nejčastěji směsí rýže, máty, kopru, majoránky a pepře zalité citronovou šťávou. Plnit se můžou ale i masem či zeleninou.

Řecký salát – klasický řecký salát je všudypřítomný a jí se často místo přílohy. Dá se říct, že je velmi podobný salátu šopskému, jen méně aromatický. Skládá se z kousků feta sýra, rajčat, paprik, okurek, oliv a cibule.

Taramasalata – známá růžová pasta či pomazánka, která se nejčastěji jí s chlebem jako předkrm. Vznikne z nasolených uzených jiker, nejčastěji tresky nebo parmice, které se smísí s česnekem, cibulí, citronovou šťávou a někdy také s drobky chleba.

Avgolemono – tradiční řecká polévka, která se často vaří o svátcích nebo při významných příležitostech. Jejím základem je kuřecí vývar, který se vaří s rýží a masem. Její nejdůležitější ingredience, totiž citronová šťáva a vejce, se přidávají až úplně na konec.

Feta sýr – řecké sýry patří k nejstarším sýrům na světě, když jejich tradice sahá až do 4. století př. n.l. Nejznámější je bezesporu feta sýr, který se ze 70% dělá z ovčího mléka a ze 30% z kozího. Jeho tvarohová chuť je příjemně slaná a ne tak aromatická jako třeba u balkánského sýru.

Ryby – Ačkoliv je Řecko spjato s mořem více než kterákoliv jiná evropská země a přesto, že v každé řecké restauraci najdete bohatou nabídku ryb a mořských plodů, mezi Řeky takovou popularitu poněkud překvapivě nemají. Mořské ryby se sice jedí pravidelně, ale rozhodně ne na denní bázi.

Sladkosti

Baklava – ačkoliv baklava není původně řecký dezert (je rozšířená po celém Blízkém východě), jedná se nejspíš o nejoblíbenější místní sladkou pochoutku. Malé kousky z filo těsta se plní ořechy, medem a sirupem.

Loukoumades – malé sladké kuličky či koblížky smažené na oleji se namáčejí do medu a skořice a podobně jako baklava jsou všudypřítomné.

Kataifi – chuťově podobné baklavě, jen se z těsta udělají jemné nudličky, které se zabalí do klubka nebo válečku, osmaží se na másle a přelévají sirupem.

Nápoje

Retsina – typické řecké víno (nejčastěji bílé, ale může být i růžové), do kterého se přidává borovicová pryskyřice, čímž získává velmi specifickou chuť. Retsina se často podává k hlavnímu jídlu.

Ouzo – nejpopulárnější řecká lihovina s obsahem alkoholu až 48%. Jedná se o anýzový likér dochucený (kromě anýzu) dalšími bylinkami, typicky hřebíčkem, skořicí, fenyklem nebo koriandrem. Ouzo se často míchá s vodou nebo ledem a k jeho popíjení si Řekové vždy připraví menší občerstvení v podobě kousků feta sýra, chobotniček nebo řecké klobásy loukaniko.

Metaxa – jednoznačně světově nejproslulejší řecký nápoj. Metaxa se destiluje z několika druhů vína a obsah alkoholu se pohybuje kolem 38%. Kvalita Metaxy se hodnotí hvězdičkami, od tří (nejméně) až po dvanáct (nejvíce, tyto Metaxy jsou ale vzácné a tomu odpovídá i jejich cena). Nejlepším kompromisem ceny a kvality je 5* Metaxa.

Tak „Jámas!“ – „Na zdraví!“

Jak se stravovat jako místní

Rozhodně nevynechejte návštěvu typické řecké taverny, kde ochutnáte všechny řecké speciality a možná dostanete dezert jako pozornost podniku. Pokud chcete i stolovat jako místní, objednejte si vícero druhů pokrmů a pak je nechte kolovat kolem stolu. A o cenu se nedělte, v Řecku se platí dohromady.

Malé rodinné taverny najdete v každé, i té nejmenší, vesnici v Řecku.

Dalším lákadlem pro gurmány jsou vynikající pekárny, které kromě čerstvého chleba nabízí obrovské množství slaných i slaných pochoutek, kterým určitě neodoláte. Pokud chcete zažít pravou řeckou atmosféru, vypravte se na trhy, které se konají i v malých městech, a to minimálně jednou za týden. Vynikající je například sýr feta nebo pravý řecký jogurt či med. 

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny se odvíjí od daného místa a sezony, většinou však hlavní chod s masem začíná na ceně 8 EUR, na salátu si pochutnáte za 5 EUR a káva nebo půl litru čepovaného piva vás bude stát od 2,50 EUR.

Dráž je na ostrovech a ve více turistických lokacích. Typickou musaku si dáte za cenu kolem 8 až 12 EUR, ryby a mořské plody kolem 20 EUR, naopak nejlevnější souvlaki v rozmezí 6 a 10 EUR.

Pokud si večer vyrazíte za zábavou, počítejte s tím, že za koktejl dáte asi 10 EUR. Před odjezdem si určitě projeďte na internetu doporučení na určité taverny, které jsou v daném místě nejoblíbenější, a alespoň se pokuste předem si zarezervovat místo. Pokud to neuděláte, připravte se na čekání v řádu i několika desítek minut. Na některé taverny se totiž doslova stojí fronty.

Chystáš se do Řecka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.