Cestovní pas nebo občanský průkaz

Do Řecka můžete cestovat s cestovním pasem nebo občanským průkazem, jehož platnost musí být pouze po dobu pobytu v zemi, není nutné, aby pobyt přesahovala. Oba cestovní doklady jsou na stejné úrovni, Řecko můžete bez problémů navštívit s občankou i s pasem, a to jak letecky, tak lodí či autem.

Cestovatelé se často setkávají s problémem, že na letištích či v hotelech pracovníci vyžadují "Passport", tedy pas. Znamená to ale pouze jakýkoliv platný cestovní doklady, tedy cestovní pas nebo občanka.

  • Občanský průkaz i cestovní pas lze užít jako cestovní doklad
  • Platnost obou průkazů stačí pouze po dobu pobytu

Krátce před cestou jste zjistili, že nemáte platný ani občanský průkaz, ani pas?  Je možné si do 24 hodin vystavit nový. Detaily zjistíte v našich článcích o cestovních pasech a občanských průkazech.

Řecko s tranzitem přes jiné země

Pokud se chystáte do Řecka autem, pojedete minimálně přes čtyři další země, z nichž některé (Srbsko, Severní Makedonie či Albánie) nejsou v Evropské unii. I přesto do všech zemí po cestě do Řecka stačí občanský průkaz. Cestovní pas samozřejmě lze využít také. 

Jestliže poletíte do Řecka letecky s přestupem v jiné zemi, pak vám stačí občanka v případě, že přestupujete ve státě, do kterého nepotřebujete cestovní pas, viz náš seznam. Například při cestě do Řecka přes Turecko nebo pokud se z některého z řeckých ostrovů chystáte na jednodenní výlet do Turecka, bez cestovního pasu se neobejdete.

Další dokumenty

POZOR! V souvislosti se šířením nemoci Covid-19 je podmínkou pro vstup do Řecka vyplnění online formuláře alespoň 48 hodin před cestou. Na e-mail vám následně přijdou informace s QR kódem, který po příletu/příjezdu do Řecka ukážete pracovníkům. Ti vás buď odkáží přímo k východu nebo budete testování na Covid-19. V tomto případě budete vyzváni, abyste do vyhodnocení výsledků (max. 24 hodin) zdržovali pouze v místě ubytování.

Celní předpisy

Do nebo ze země lze bezcelně dovézt 10 litrů alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 22 %, 20 litrů meziproduktu (například vermut, likér apod.), 90 litrů vína, z toho u šumivých vín 60 litrů, 110 litrů piva, 800 ks cigaret, 400 ks cigarillos (krátkých doutníků) a doutníků o váze menší než 3 gr./kus, 200 ks ostatních doutníků, 1 kg tabáku, a to za podmínky, že zboží je určeno k osobní spotřebě. 

Bez zvláštního povolení je zakázán vývoz a dovoz zbraní a střeliva, léků (vyjma těch určených pro osobní potřebu), starožitností a uměleckých předmětů, chráněných rostlin, zvířat a přírodnin. V hotovosti lze převážet nejvíce 10 000 EUR respektive ekvivalent této částky v jiné měně.

Převoz a přechovávání i malého množství drog je často trestáno doživotním vězením. Nošení nože nebo slzného (pepřového) spreje je posuzováno jako nepovolené ozbrojování.

Více informací o celních předpisech najdete na webu Ministerstva zahraničí.

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

a nevíte, jak je to, když poletíme do Řecka z Bratislavy... Taky stačí jen OP? nedělají na letišti problémy? děkuji

před 6 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Úplně v pořádku, cestujete v rámci Schengenu.

Přidat odpověď
před 6 měs

Prosím o upřesnění odletů do Athén z Vídně.Mám koupené letenky na 10.8. 2020.Slyšela jsem že se zatím z Vídně do Athén lety zrušily.

před 2 lety
Avatar uživatele
Liborek

Zatím nezrušili. Ale to samozřejmě může být za 10 dní jinak.

Sledujte to např. zde: https://www.austria.info/en/serv...nformation případně kontaktujte aerolinku, pokud vás nebude informovat sama.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 dny
Navrhni úpravu