Průvodce státem
Řecko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Řecku

Aktuální kurz 1 € = 25.86 Kč

Měna

V Řecku se platí, stejně jako ve většině ostatních zemí EU, eurem, které má 100 centů.  Bankovky mají hodnotu 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 5 eur, mince potom 1, 2, 5, 10, 20 a 50 eurocentů a 1 a 2 eura.

Euro

Směnárny a platba kartou

Většina hotelů, obchodů i restaurací běžně přijímá platební karty (Visa, MasterCard, EuroCard, American Express). Bankomaty jsou poměrně dobře dostupné i na menších městech a přijímají všechny mezinárodní platební karty. 

Určitě budete potřebovat i hotovost, například na nákupy na místních trzích, zakoupení výletů po okolí apod. Směnárnu najdete v řeckých letoviscích téměř na každém rohu nebo si peníze můžete vyměnit v bance, kde vás to vyjde výhodněji. Banky jsou většinou otevřeny ve všední dny do 14 hod. 

Kolik co stojí?

V porovnání s ČR je Řecko určitě dražší. Ceny se liší podle destinace, na vyšší útratu se připravte především na oblíbených ostrovech, jako je např. Korfu nebo Santorini. Obědové menu vyjde v restauraci od 7 do 10 EUR, ale rychlé občerstvení, například gyros, seženete za 2,50 až 5 EUR. Nejlevnější ovoce a zeleninu najdete na místních trzích, které jsou téměř v každém městě. Co se cestování týká, na kratší vzdálenosti se určitě vyplatí taxi, především pokud jste skupina. 

Příklady cen:

  • 1,5 l vody za 0,8 €
  • Bochník chleba za 2 €
  • 1 l mléka za 1, 25 €
  • 1 kg rajčat za 1, 40 €
  • 500 g sýru 5,40 €
  • 0,5 litru místního piva za 1, 25 €
  • Krabička cigaret za 4 €
  • 2 lehátka a slunečník na pláži za 6–8 €/den
  • Taxi: nástupní taxa od 1 €, od 0,5 €/km, čekání cca 8 €/hod.

Spropitné a smlouvání

Spropitné bývá zahrnuto v ceně služeb, tudíž se dávat nemusí, přesto je zvykem cenu alespoň zaokrouhlit nahoru.

Smlouvání je obvyklé jen na místních trzích a občas také u taxi služeb, kdy je vhodné si cenu domluvit předem, abyste nebyli v cíli nepříjemně překvapeni. Snížit cenu můžete také u tzv. „plážových prodejců.“

Jak ušetřit

Všeobecně platí, že čím blíže k hlavní sezoně, tím vyšší ceny. Pokud tedy chcete spíš poznávat, než ležet na pláži, vydejte se do Řecka během jara, začátkem června nebo v září či říjnu. Ovoce, maso i suvenýry nakupujte na tržištích, kde je často vše levnější než v kamenných obchodech. Navíc, jak už bylo výše řečeno, můžete smlouvat a pokud si padnete s prodejcem do noty, možná vám dá občas i něco zdarma. Také vyhýbejte se restauracím a spíše vařte nebo kupujte „take away.“

U dopravy je na kratší vzdálenosti výhodná taxislužba, tedy pokud je vás víc a o cenu se můžete rozdělit. Na ostrovech vyjde dobře i půjčení auta, většinou 30–40 eur za den. 

Pokud do Řecka jedete studovat, velmi se vyplatí si na první týdny sehnat skromnější ubytování a poté se přestěhovat. Majitelé dosud prázdných bytů jsou schopni slevit desítky eur měsíčně, aby byt nezůstal prázdný, tak můžete sehnat za skvělou cenu poměrně luxusní ubytování. Rozhodně si také nezapomeňte všude brát svou ISIC kartu, například v Athénách budete mít vstup do všech státních muzeí a památek včetně Akropole zdarma. Také lodní společnosti nabízí studentům zajímavé slevy.

Denní rozpočty

Pro představu jsme pro vás připravili tři možné denní rozpočty:

Nízkorozpočtový cestovatel jí ve street foodech nebo si sám vaří z potravin nakoupených na trzích, takže za jídlo na den utratí v přepočtu kolem 300 Kč, za ubytování v nejjednodušších typech zařízení dá za noc kolem 500 Kč a za dopravu autobusy a taxi služeb do nejbližšího města vzdáleného 4 km zaplatí 90 Kč. Nejnižší denní náklady se tedy budou pohybovat kolem 900 Kč.

Cestovatel volící zlatou střední cestu je ubytovaný v pěkném tříhvězdičkovém hotelu a zaplatí za noc 1.300 Kč, stravovat se bude v restauracích střední kategorie, kde za oběd a večeři dá kolem 400 Kč plus utratí za další občerstvení během dne dalších 150 Kč. Také si půjčí auto, za jehož celodenní pronájem se platí přibližně od 900 Kč výše. Dohromady se tedy dostane na částku 2.750 Kč.

Za ubytování v luxusním resortu zaplatí návštěvník za noc klidně i 3.000 Kč a v době vrcholné sezony i mnohem víc. Strava v nejlepších restauracích vás může vyjít až na 1.000 Kč za chod. Vždy závisí na konkrétní volbě, top služby zahrnující ubytování a stravování jsou však v Řecku dostupné cca od 4 až 5.000 Kč za den. 

Uvedené příklady jsou pouze orientační, vždy je důležité mít s sebou rezervní peníze pro nepředvídatelné situace a zjistit si ceny podle konkrétní destinace a termínu.

Preferujete-li raději cestovní kanceláře, průměrně za týdenní pobyt zaplatíte kolem 7.500 Kč na osobu v běžném hotelu. Aktuální nabídka zájezdů do Řecka.

Země bohů, oliv, slunce a nádherných ostrovů

Řecko (řecky Ελλάδα [eˈlaða] nebo Ελλάς [eˈlas]) se nachází na jihovýchodním cípu Evropy, a to jak na pevninské části (Balkánský poloostrov), tak i na četných ostrovech. Sousedí s Tureckem, Albánií, Makedonií a Bulharskem a omýváno je Egejským, Středozemním a Jónským mořem.

Bohatá historie, průzračně čisté moře, olivové háje, vynikající kuchyně, dlouhé písečné pláže a stovky ostrovů s nezaměnitelným kouzlem, to vše jsou důvody, které řadí Řecko k jedné z nejoblíbenějších turistických destinací Evropy a díky nimž je pro mnoho lidí srdcovou záležitostí.

Průvodce pro tebe napsal Milada Kadeřábková
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
To je hlavní období pro koupačku. Na poznávání raději mimo sezonu.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 53 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu