Akropole v Athénách
Řecko

Co dělat v Řecku

Pláže 

Řecko je rájem pro milovníky koupání. Pokud toužíte po dlouhých písčitých plážích, určitě navštivte Lefkádu, především západní pobřeží s plážemi Milos, Egremni, Megali Petra či Porto Katsiki. Na Krétě patří mezi ty nejkrásnější Balos na severozápadě, Elafonissi na jihozápadě a Lakki s černým pískem na jihu.

Pokud hledáte naopak bílý písek, udělejte si výlet na ostrov Chrissi jihovýchodně od Kréty. Známou pláží Korfu je například Paleokastritsa, na Zakynthosu potom Navagio a Rhodos se pyšní třeba Prasonisi, kde se slévají dvě moře. Nesmíme zapomenout ani na Myrtos na ostrově Kefalonie. Pokud hledáte klidná, dosud turisty neobjevená místa, vydejte se třeba na Karpathos, malý ostrůvek poblíž Kréty nebo vyzkoušejte méně známé ostrovy v Kykladách – Paros, Naxos, Ios a Milos.


Treky 

Nejlepší túry můžete naplánovat na pohoří Olymp s nejvyšší horou Řecka, Mytikasem. Před plánováním tras je vhodné zjistit si bližší informace o dané lokalitě od předchozích turistů, například na treking.cz a plán cesty přizpůsobit zkušenostem a fyzičce. Pokud budete chodit po horách v letních měsících, vždy si s sebou vezměte dostatek vody, pro jednoho člověka minimálně 4 litry.

Windsurfing 

Na Chalkidiki si skvěle zasurfujete v komplexu Sani. Co se ostrovů týká, na Krétě jsou vynikající podmínky zejména v Ammoudaře a na severovýchodě ostrova, na ostrově Santorini v Perivolosu a Perisse. Proslaveným surfařským místem na Mykonosu je zátoka Ftelia, kde se konají i surfařské soutěže. Výborné podmínky má také západní pobřeží ostrova Rhodosu, kde si surfaři oblíbili především ostrůvek Prasonisi. 

Potápění 

Za nejlepší místo pro potápění je považováno například Skiathos Town na ostrově Skiathos, Ano Mera na Mykonosu, Chania na Krétě, na Santorini Oia a Perissa a konečně hlavní města ostrovů Rhodos a Naxos. Cena za ponor se pohybuje kolem 25 eur, zatímco za celý kurz zaplatíte desetkrát tolik. 

Noční život 

Řekové milují zábavu a během noci to zde opravdu žije. Pokud zamíříte do Athén, určitě nevynechejte rockový bar Booze Cooperarativa či disco cluby Venti nebo 7 Times ve čtvrti Psyrrí. Navštivte i bohémskou čtvrť Exarchía nebo pověstnou Gázi s restauracemi, bary a nočními kluby.

Pokud vyrážíte na ostrovy, věřte, že králem nočního života je Mykonos. Ani na ostatních se rozhodně nudit nebudete. Na Krétě patří mezi nejživější letoviska Hersonissos a Malia, na Rhodosu doporučujeme hlavní město ostrova nebo Faliraki, na Zakynthosu letovisko Laganas. Při pobytu na Santorini byste kromě letovisek Kamari nebo Perissa měli strávit alespoň jeden večer v romantickém městě Thira. Zejména mladým cestovatelům také velmi vyhovuje večerní atmosféra na Kosu. 

Nakupování 

V hlavním městě skvěle nakoupíte oblečení na pěší třídě Ermu, kde najdete většinu místních, evropských a světových značek. Po Ermou se dostanete až na Monastiráki, které je spolu s Plákou místem pro lovce suvenýrů. Alternativně laděné obchody nabízí čtvrť Exarchía, zato pokud hledáte luxus, navštivte obchodní dům Attica. Pokud jde o oblečení, dobře se dá nakoupit v době výprodejů (červenec až srpen a od ledna do února).

Co se týká ostatních oblastí, každá má své typické suvenýry. Nejčastěji se jedná o různé pochutiny, například ouzo, vína (vynikající je například Imiglykos), medy, olivové oleje, likéry a různé koření. Pokud upřednostňujete něco trvalejšího, kupte si třeba kombolói – řetízek s korálky, se kterým si především starší Řekové rádi všemožně pohazují, například při čekání na metro. Další oblíbenou ozdobou je matóchandro, neboli symbol „modrého oka,“ jehož účelem je chránit majitele proti zlým silám. Oblíbené jsou taky různé kožené suvenýry (opánky, pásky), alabastrové sošky, pohledy, šperky, ručně tkané přehozy a koberečky atd.

Pro romantiky 

Jakákoli romantická duše jistě neodolá řeckým ostrovům, které jsou přímo stvořené pro zamilované páry či obdivovatele krásné přírody. Králem romantiky je stále ostrov Santorini s bílými domečky na útesech a dokonalými západy slunce, v současnosti také velmi vyhledávaná svatební destinace.

Chystáš se do Řecka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.