Skiathos, Řecko

Doprava na Skiathosu

I když je Skiathos jeden z nejmenších obydlených ostrovů v Řecku, na délku stále měří přes 15 km, takže bez motorizovaného dopravního prostředku se tu neobejdete. Abyste se dostali i na odlehlé pláže severního a východního pobřeží nebo do kopců uprostřed ostrova, bude nutné si půjčit auto.

Půjčení auta Skiathos

Na místním letišti nebo v centru města Skiathos působí několik autopůjčoven včetně známých nadnárodních značek. Půjčení auta na Skiathosu tak bude tou nejjednodušší a nejpohodlnější variantou.

Nemusíte prohledávat weby každé jedné autopůjčovny, stačí ceny všech srovnat přes web rentalcars.com, kde rovnou auto můžete i zarezervovat.

Máte zkušenost s konkrétní autopůjčovnou na ostrově? Podělte se s námi o ní do komentářů pod textem.

Ceny autopůjčoven na Skiathosu

Kvůli omezené konkurenci jsou ceny pronájmu aut na Santorini poměrně vysoké, alespoň na řecké poměry. Cena se odvíjí od délky půjčení, čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného. Velké rozdíly také panují mezi půjčením v hlavní nebo vedlejší sezoně. Příklady cen:

  • 7denní půjčení - prázdniny: malé auto od 6 800 Kč
  • 7denní půjčení - červen, září: malé auto od 8 800 Kč
  • Srovnejte ceny autopůjčoven

U rezervací aut v autopůjčovnách obecně platí, že čím dříve rezervaci provedete, tím bude levnější. Ideální čas na rezervaci auta je cca 2-3 měsíce před cestou.

Mezinárodní řidičský průkaz a další doklady

Skiathos je součástí Evropské unie, takže k půjčení auta není potřeba mezinárodní řidičák. Vystačíte si s klasickým českým řidičským průkazem, který ve všech půjčovnách musí uznat, stejně jako při případné policejní kontrole.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Ceny benzínu a parkování na Skiathosu

Benzín je na Skiathosu výrazně dražší než v Česku, obecně cca o 7-10 Kč. Hustota čerpacích stanic není nijak valná, ale vzhledem k titěrným rozměrům ostrova je plně dostačující. Několik benzínek najdete ve městě Skiathos a jednu pak v letovisku Troullos.

Parkování na Skiathosu je bez problémů a v naprosté většině případů zdarma. Oficiálních veřejných parkovišť tu moc nenajdete, ale není problém zaparkovat auto u cesty.

Půjčení skútru Skiathos

Cestování skútrem nebo motorkou je na řeckých ostrovech mimořádně oblíbené. Na úzkých silničkách a krátkých vzdálenostech je skútr bohatě dostačující a lze tak ušetřit oproti autu jak za půjčovné, tak za benzín.

Půjčovny skútrů najdete doslova na každém rohu ve městě Skiathos a dokonce i na letišti (například půjčovna George Rent a Car). Ceny za nejslabší motorky o objemu 50cc se pohybují mezi 12 EUR a 18 EUR na den při 7denním půjčení. Pokud byste si chtěli skútr půjčit jen na jeden den, ceny velmi rostou a počítejte s částkami mezi 20 EUR a 30 EUR na den.

Oproti autu se vyplatí jen motorky v nejslabších verzích. Od 125cc výš už jsou ceny autopůjčoven srovnatelné nebo dokonce nižší.

Při řízení jakéhokoliv typu motorky potřebujete řidičský průkaz.

Autobusy na Skiathosu

Na ostrově fungují 4 autobusové linky. Všechny mají shodnou počáteční zastávku ve městě Skiathos okolo náměstí na severním konci přístavní promenády, viz přesná poloha na mapě.

  • Skiathos – Koukounaries: páteřní trasa po celém jižním pobřeží se zastávkami ve všech hlavních letoviscích ostrova. Jezdí cca 10-15x denně ve všední dny, 6x denně v sobotu a 3x denně v neděli
  • Skiathos – klášter Evangelistria: autobus jezdí k nejznámějšímu skiathoskému klášteru v kopcích 2x denně po celý týden
  • Skiathos – letiště: 2x denně, v létě častěji podle letových řádů
  • Skiathos – Kalyvia: linka spíše pro místní do městečka Kalyvia jede 3x denně pouze v pracovní dny

Jízdní řády autobusů najdete na oficiálním webu dopravce: skiathostransports.gr/en/routes.

Všechny autobusy jsou klimatizované s dostatečnou kapacitou. Po ostrově jezdí klasické autobusy, nikoliv dodávky nebo minibusy. Označeny jsou tabulkou "Local Bus" nebo nalepeným textem na čelním okně s počáteční a cílovou destinací.

Ceny jízdenek a kde je koupit

Nehledě na délku trasy zaplatíte za jízdenku vždy 2 EUR. K dispozici jsou jízdenky jen pro jednu cestu, neprodávají se celodenní ani časové lístky.

Výjimkou je linka ze Skiathosu na letiště, na které platí speciální tarif 3 EUR.

Jízdenku si koupíte u řidiče a lze platit pouze v hotovosti.

Chystáš se na Skiathos?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 02. 12. 2022

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.