Skiathos, Řecko
Skiathos

13 míst co vidět na Skiathosu

Spotting Skiathos

Letiště Skiathos

Skiathoské letiště se mezi leteckými nadšenci z celé Evropy těší mimořádné oblibě. Na malém kopcovitém ostrůvku není příliš rovných ploch, a tak je krátká runway vtěsnaná do míst severně od města Skiathos.

Kolem celého letiště přitom vede veřejně přístupná silnička, ze které můžete přistávající a startující letadla pozorovat doslova z pár metrů.

Nejlepší "spottplac" u dráhy

Leteckým nadšencům se říká "spotteři" a nejlepší vyhlídkám na letadla slangově "spottplacy". A právě na prahu dráhy 01 najdete jeden z nejslavnějších míst pro spotting v celé Evropě.

Poblíž skvělého baru Amaretto se můžete ke startujícím letadlům na dráze přiblížit zhruba na 20-30 metrů, zatímco přistávající letadla budete mít maximálně 50 až 100 metrů nad hlavou. Existuje dokonce mnoho videí se značně nižšími průlety.

Důležité je při pozorování letadel dbát na vlastní bezpečnost, zvláště těch startujících. Jakmile se letadlo bude chystat na start, rozhodně nestůjte přímo za ním. Síla motorů dělá divy a může vás smést i několik metrů, případně rozvíří prach s nečistotami a velkou rychlostí je vrhnou právě proti pozorujícím davům.

Vždy stůjte bokem, ideálně až za konci křídel.

Jak se k přistávací dráze dostat?

Cesta k letišti je velmi jednoduchá. Z centra města Skiathos, které je vzdálené cca 1,5 km, se vydejte po pobřežní promenádě plné taveren a barů, po níž dojdete až ke "spottplacu".

Zdarma můžete na volných místech podél silnice zaparkovat i auto.

Chystáš se na Skiathos?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 12. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.