Soluň

Doprava v Soluni

Městská zástavba je při pohledu na mapu velmi rozsáhlá, ve skutečnosti se však většina památek a zajímavostí nachází v centru města a je skvěle dostupná pěšky. V Soluni ale samozřejmě funguje i městská a příměstská doprava, kterou si detailněji popíšeme v tomto článku.

Metro Soluň

Takřka milionové město si zaslouží kapacitní a rychlou dopravu v podobě metra, což si uvědomili i v Soluni a výstavba jedné dlouhé linky napříč celým městem je v plném proudu. Původně mělo metro začít jezdit v roce 2020, v současnosti se jeho zprovoznění odhaduje na konec roku 2023 nebo první polovinu roku 2024.

Detailní informace o cestování metrem po Soluni samozřejmě sepíšeme hned s otevřením první trasy.

Autobusy MHD v Soluni

Dnes si však ještě Soluň musí vystačit s autobusy na mnoha linkách brázdících město napříč. Protože je ale Soluň velmi hustě zalidněná, cestování autobusem na delší vzdálenosti je pomalé kvůli častým semaforům a vysoké hustotě provozu.

Najít informace o jízdních řádech nebo snad mapu tras MHD je prakticky nemožné. Na druhou stranu na většině významných zastávek jsou umístěná elektronické tabule, které ukazují, za jak dlouho konkrétní linka přijede.

Mapa linek a jízdní řády

Oficiální web dopravního podniku oasth.gr sice poskytne jízdní řády jednotlivých linek, ale už ne jejich mapy. Neexistuje ani žádná ucelená mapa systému MHD. Funguje však vcelku věrohodný vyhledávač optimální trasy, kde nemusíte zadávat ani přímo název zastávky. Stačí napsat adresu, na které se nacházíte a na kterou míříte a vyhledávač vám automaticky nalezne spojení z nejbližších dostupných zastávek.

Turisticky nejužitečnější linky a trasy jsou tyto:

 • Letiště – centrum – nádraží Macedonia (autobusové i vlakové): linka 1X (viz detailní info)
 • Nádraží Macedonia (autobusové i vlakové) – centrum (Aristotelova třída): linky 1X, 2K, 3K, 10, 11, 14, 17, 21, 21A, 23, 37, 45, 45A, 45B
 • Centrum (Aristotelova třída) – Bílá věž: linky 3K, 5, 6, 11, 12, 15, 33, 39
 • Centrum (náměstí Eleutherias) – čtvrť Ano Poli – městské hradby: linka 23
 • Centrum – autobusové nádraží Chalkidikis směr poloostrov Chalkidiki: linky 45A, 45B

Jízdenky na autobus

V Soluni bohužel neexistují celodenní ani vícedenní jízdenky. Kupovat lze pouze časové (maximálně 120 minut) lístky. Stále se zde používají pouze papírové jízdenky, a to následující druhy:

 • 0,90 EUR - 1 jízda
 • 1,10 EUR - 2 jízdy a zároveň max. 70 minut
 • 1,30 EUR - 3 jízdy a zároveň max. 90 minut
 • 1,80 EUR - 4 jízdy a zároveň max. 120 minut
 • 1,80 EUR - speciální lístek na expresní linku 1X na letiště a turistickou linku 50, platí jen pro jednu jízdu

Jízdenky lze zakoupit uvnitř autobusu v automatu, který však přijímá pouze přesnou hotovost a nevrací.

Pohodlnější nákup jízdenek v oficiálních stáncích dopravního podniku rozmístěných na několika místech po městě (viz detailní seznam). V těchto budkách lze platit i kartou, případně větší hotovostí. V trafikách či obchodech se jízdenky na MHD neprodávají.

Doporučujeme nakoupit pár jízdenek do zásoby už na letišti, kde se na zastávce nachází jeden z kiosků. Lístky lze bez problému použít i později, protože jejich platnost začíná až označením v označovači uvnitř autobusu (u každých dveří).

Lodí

Z centra Soluně se můžete vypravit na 50minutový výlet pravidelnými loděmi na pláže v letovisku Perea či Agia Triada o kousek vedle. Lodě vyplouvají z mola u hlavního přístavu (poloha na mapě) a od Bílé věže (poloha na mapě).

Na trase plují společnosti Karavakia za 6 EUR (4x denně) a Poseidon Waterways za 7 EUR (3x denně).

Taxi

Město brázdí enormní množství oficiálních taxíků, které mají vždy tmavě modrou barvu s bíle lemovanou střechou, ale funguje zde také Uber.

Taxíků je spousta u všech turistických atrakcí nebo dopravních uzlů v každou denní i noční hodinu. Všechny vždy musejí používat taxametr a obvykle se tak děje. Smlouvání o ceně se zde nepraktikuje a pokud na něj taxikář přistoupí, pravděpodobně vás nakonec "natáhne".

Ceny soluňských taxíků jsou dané městskou vyhláškou:

 • 1,30 EUR - nástupní sazba
 • 0,75 EUR - za 1 km v čase 5:00 až 24:00
 • 1,30 EUR - za 1 km v čase 0:00 až 5:00

Dále se platí poplatek za větší zavazadlo umístěné do kufru (0,43 EUR) a příplatky za cestu z/na letiště (3,47 EUR) nebo přístavu či autobusové a vlakové nádraží (1,18 EUR). Minimální sazba činí 3,47 EUR, kterou zaplatíte vždy, i pokud byste popojeli jen 10 metrů za roh.

Doprava Soluň – Chalkidiki

Protože Soluň leží prakticky na počátku oblíbeného dovolenkového poloostrova Chalkidiki, dá se vlastně doprava do letovisek v tomto kraji považovat za příměstskou. Vzhledem k většímu počtu malých letovisek, členitému pobřeží a krásným přírodním místům je nejlepší způsob cesty auto.

Na letišti i ve městě sídlí mnoho autopůjčoven. Ceny na týden o prázdninách se pohybují od 10 000 Kč výš, mimo sezonu pak klidně od 6 000 Kč.

Na Chalkidiki se však lze vypravit i autobusem z lokálního autobusového nádraží KTEL Halkidikis, které leží na jihovýchodě města (přesná poloha na mapě). Z centrálního nádraží Macedonia autobusy na Chalkidiki nejezdí.

Autobusy jezdí do všech větších letovisek na Chalkidiki, obvykle 3-6x denně za ceny mezi 15 EUR a 20 EUR jednosměrně. Přehledné informace a jízdní řády najdete na webu autobusového dopravce KTEL Chalkidikis.

K autobusovému nádraží se z centra dostanete linkou MHD 45A a 45B.

Chystáš se do Soluně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 18. 07. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.