Soluň

Jak se dostat do Soluně

Nejrychlejší a většinou i nejlevnější dopravu do Soluně představuje letadlo, kterým se z místního letiště dostanete do většiny evropských destinací. Cesta po zemi je z Česka i Slovenska možná kontinuálně po dálnici, dostavené jsou všechny úseky ve všech zemích po cestě. Trasa je ale zdlouhavá nejen kvůli vzdálenosti, ale i z důvodu překračování mnoha hraničních přechodů.

Letecky do Soluně bez cestovky

Soluni slouží vcelku rušné mezinárodní letiště Thessaloniki-Makedonia (SKG), na které míří velké množství letů z celé Evropy. Některé létají jen přes letní sezonu, ale na rozdíl od jiných středomořských destinací spousta linek zůstává celoroční.

Z Prahy jsou letenky do Soluně nejdražší z celého širokého okolí. Praha je totiž jedno z mála evropských měst bez klasického přímého spojení, které jen sezoně zajišťují Smartwings. Ti se však specializují na zájezdy s cestovkami a individuální letenky přesahují 6 500 Kč.

Nejlevnější letenky z Prahy pořídíte za ceny mezi 4 500 a 6 000 Kč s přestupem, nejčastěji u aerolinek Lufthansa, Air Serbia, Austrian Airlines nebo Aegean Airlines. Letenky všech aerolinek srovnáte na jedno kliknutí také přes náš vyhledávač.

Z Bratislavy, Vídně, Krakowa a Berlína pořídíte letenky výrazně levněji, a to zejména díky přímým letům společnosti Ryanair. Běžná cena se pohybuje okolo 3 500 Kč v létě, ale během zimy může klesat i pod 1 000 Kč.

Letecky do Soluně s cestovkou

Letiště v Soluni je hlavním výchozím bodem pro cestovní kanceláře pořádající zájezdy na oblíbený poloostrov Chalkidiki, na jehož počátku Soluň leží. Mezi květnem a říjnem tak z Prahy i Bratislavy létají přímé charterové lety Smartwings, které většinu kapacity blokují právě pro cestovky.

Ceny zájezdů na Chalkidiki patří v rámci Řecka k těm vyšším. Týdenní pobyt s polopenzí pořídíte o prázdninách zhruba od 17 000 Kč, s all-inclusive pak od 23 000 Kč.

Autem do Soluně parkování

Vzdálenost Prahy a Soluně činí 1 526 km a vede skrz 6 zemí. Celou ji můžete absolvovat po dálnici, ale právě hraniční kontroly zejména mezi Srbskem a Maďarskem a také Řeckem a Makedonií vás můžou nepříjemně zdržet.

Obecně počítejte s celkovou dobou jízdy z Prahy mezi 15 a 18 hodinami. Jako ideální místo pro zastávku na přenocování může být srbské hlavní město Bělehrad (hledat ubytování v Bělehradě).

Ve všech zemích je třeba platit za průjezd po dálnicích. Aktuální ceny v prvních dvou státech najdete v samostatných článcích:

V ostatních zemích se platí mýtné v mýtných branách.

Za průjezd Srbskem zaplatíte kolem 1 030 RSD, aktuální ceny najdete na oficiálním webu www.putevi-srbije.rs. Jako vjezdový bod vyhledejte "Subotica" a jako exit "Bujanovac sever".

Za průjezd Severní Makedonií se platí celkem kolem 200 MKD, aktuální ceny na webu www.roads.org.mk.

A konečně v Řecku za kousek dálnice u makedonské hranice platit nebudete nic.

Parkovat v Soluni zdarma můžete na několika veřejných parkovištích, například na těchto místech:

Preferujete-li hlídané kryté parkoviště, doporučujeme garáže Parking Center přímo v centru města u promenády (poloha na mapě), ve kterých za den zaplatíte 20 EUR.

Z okolních zemí

Soluň leží poblíž hranic hned 4 sousedních států a může tak zapadnout do skládačky při výletu napříč Balkánem. Jak se sem ale nejlépe dostat z Albánie, Severní Makedonie, Bulharska či Turecka?

Bulharsko – i když mezi Soluní a Sofií vede železnice, v současnosti slouží jen nákladní dopravě. Na trase však jezdí hned několik autobusových dopravců. K nejlepším s nejmodernějšími autobusy patří společnost Union Ivkoni, která jezdí 3-4x denně a jízdenky zakoupíte od 39 BGN online na webu tickets.union-ivkoni.com.

Další moderní společnost Arda Tur nabídne rovněž 3 jízdy denně a lístky se prodávají od 45 BGN online na webu ardatur.bg.

Doba jízdy mezi Soluní a Sofií se pohybuje mezi 5,5 a 7 hodinami.

Severní Makedonie – ani do Skopje nejezdí osobní vlaky, navzdory funkční železnici, a proto i do Makedonie musíte využít autobusy. Aktuálně jezdí po trase pouze 1x denně dopravce Simeonidis Tours s cenami kolem 20 EUR a délkou jízdy cca 4 hodiny. Jízdenky přitom není možné rezervovat online.

Albánie – do Tirany jezdí autobusy cca 1-3x denně s dobou jízdy přes 11 hodin. Jízdní řády online se však spolehlivě nedají najít a je třeba je zjišťovat až na místě.

Turecko – cesta do Istanbulu je možná 9hodinovou autobusovou trasou, kterou provozuje společnost Alpar Turizm a ceny jednosměrných jízdenek se pohybují okolo 45 EUR.

Doprava Soluň – Athény

Míříte-li do Řecka čistě za městskou turistikou, kombinace dvou největších měst se přímo nabízí. Velká vzdálenost a členitá topografie Řecka znamenají, že nejpopulárnější dopravní prostředek je letadlo.

Letecky se ze Soluně do Athén dostanete až 7x denně s aerolinkou Aegean Airlines, přičemž let zabere pouhých 50 minut. Nejlevnější letenky při koupit více než 3 měsíce dopředu stojí zhruba od 40 EUR, i krátce před odletem však lze sehnat lety za 55 EUR70 EUR jednosměrně. Letenky rezervujte ideálně přes web aegeanair.com.

Autobusy jsou nejlevnější, i když oproti letadlu jen minimálně. Jednosměrné jízdenky stojí od 38 EUR a cesta trvá většinou přes 5,5 hodiny. Nejčastější spojení nabídne společnost KTEL Thessaloniki.

Vlakem se mezi městy dopravíte nejdráž. Spoje InterCity jezdí na trase 7x denně a cesta zabere něco málo přes 4 hodiny. Cesta jedním směrem stojí kolem 65 EUR. Jízdní řády a možnost koupě jízdenky najdete na webu tickets.trainose.gr.

Chystáš se do Soluně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 08. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.