Soluň

Co dělat v Soluni

Soluň je i díky častému low-cost spojení s Evropou ideální víkendová destinace nebo výchozí bod pro cestování po Řecku, ve kterém se na 1 až 2 dny bohatě zabavíte.

Památky a historie

Řeckem prostupovala historie Evropy, a tak není divu, že v Soluň památkami překypuje. Na první pohled se může zdát, že místní pamětihodnosti jsou v porovnání s ostatními podobně velkými městy málo známé a nezajímavé, ale právě to jim naopak dodává na půvabu.

Prakticky nikde se nebudete tísnit s davy dalších turistů a navíc budete zažívat neopakovatelnou atmosféru, kdy starobylé antické nebo středověké byzantské památky najdete přímo mezi moderní zástavbou.

K nejvýznamnějším soluňským památkám z období Římské říše patří:

Z byzantských památek by vám určitě neměly uniknout tyto:

Nakupování na tržištích

Soluň je doslova rájem pro milovníky živelních tržnic a uliček překypujících stánky se vším možným zbožím. Ve svém živlu budete zejména v centrální části mezi Aristotelovým náměstím a Římským fórem, kde ve směru na západ najdete improvizovaná nebo oficiální tržiště prakticky v každé uličce.

Ve venkovních stáncích zakoupíte zejména oblečení, suvenýry a rukodělné výrobky, zatímco ve vnitřních tržnicích, jako je třeba Modiano nebo Kapani, se vaše smysly budou kochat lokálními potravinami od zeleniny přes ryby a maso po koření.

Noční život

Centrum Soluně je proslulé svým bujarým nočním životem, kdy většina restaurací a barů zavírá až časně z rána. Nejživější část je prakticky podél celé promenády, kde před cestou na hotel můžete velmi příjemně střízlivět při posezení u moře.

Pláže a koupání

Přímo ve městě žádné pláže nečekejte, jediná použitelná se nachází na předměstí v obci Perea, kam se nejlépe dostanete lodí, což bude příjemný zážitek sám o sobě.

Soluň však bude výchozí bod pro cestování do plážových destinací na severu Řecka, zejména na blízký a velmi oblíbený poloostrov Chalkidiki nebo na ostrov Thassos.

Výlet ke klášterům Meteora

Skalní město s kláštery Meteora ve středním Řecku patří k nejnavštěvovanějším a nejkrásnějším místům v zemi. A právě Soluň je nejbližším velkým městem se zhruba o hodinu a půl kratším spojením než z Athén.

Detailní informace o tomto magickém místě se dočtete v průvodci po Řecku.

Ale jak se k Meteoře dostat ze Soluně?

Spojení vyhledávejte vždy do města Kalambaka (někdy psané také jako Kalabaka nebo Kalampaka), které leží v těsné blízkosti skalních klášterů.

Kromě půjčení auta existuje poměrně frekventované spojení autobusem a vlakem, byť je vždy s přestupem.

Vlaky jezdí 3x denně s přestupem na nádraží Palaeofarsalos. Celková doba jízdy se liší podle času přestupu, nejrychlejší je večerní vlak s délkou jízdy 3:07, nejpomalejší polední s délkou přes 4 hodiny. Jednosměrná jízdenka vychází cca na 35 EUR a koupit online ji lze na oficiálním webu řeckých drah tickets.trainose.gr.

Autobusy jezdí 4x denně (v sobotu jen 3x) a je nutné přestupovat ve městě Trikala. Z Trikaly do Kalambaky pak jezdí autobusy cca jednou za hodinu, v létě i častěji. Jednosměrná jízdenka ze Soluně až do Kalampaky vyjde cca na 20 EUR, zpáteční se prodává se slevou za 33 EUR. Informace a možnost online koupě na webu ktel-trikala.gr.

Chystáš se do Soluně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 17. 07. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.