IATA (ICAO) kód letiště
SKG (LGTS)
Aktuální počasí
33.7 °C
Aktuální čas
18:32 (+1)
Vzdálenost od Prahy
1262 km

O letišti Soluň

Druhé největší řecké letiště se nachází v těsné blízkosti moře asi 18 km jižně od města. Do Soluně létají především národní řecké Aegean Airlines nebo Ryanair, ale i mnoho dalších leteckých společností, a to především v letní sezoně.

Letiště má dva terminály - T1 a T2, které jsou propojené ve veřejné části asi 150 metrů dlouhou vnitřní chodbou. Přejít mezi nimi se dá pěšky i venkem.

Terminál 1 slouží pro odbavení zejména menších aerolinek a některých low-costů, většina letů se odbavuje na novějším terminálu 2.

Letiště je celkově přehledné a moderní.

Letenky

Nejlevnější letenky do Soluně pořídíte s aerolinkou Ryanair s průměrnými cenami okolo 1 500 Kč za zpáteční let. Ryanair létá ze Soluně přímo do Bratislavy, Vídně, Budapešti, Berlína, Norimberka, Krakova.

Celoročně stabilní ceny okolo 6 000 Kč při odletech z Prahy nebo Vídně má letecká společnost Air Serbia s přestupem v Bělehradu nebo Aegean Airlines s přestupem v Athénách.

V letní sezoně do Soluně létá i SmartWings přímo z Prahy nebo Austrian Airlines z Vídně (obojí od 7 000 Kč).

Doba přímého letu činí asi 2 hodiny, let s přestupem zabere od 4 do 7 hodin.

Inspirujte se akcemi na letenky do Soluně, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Půjčení auta

Míříte-li za cestováním po plážích severního Řecka, například po poloostrově Chalkidiki, nejvýhodnější dopravou bude půjčené auto. Na letišti Thessaloniki působí mnoho autopůjčoven. Ceny na týden těch nejlevnějších začínají v létě zhruba na 13 000 Kč, větší nadnárodní půjčovny pak mezi 15 000 a 18 000 Kč.

Mimo sezonu bývají ceny i poloviční.

Autobus do Soluně

Spojení s centrem města a autobusovým/vlakovým nádražím obstarává ve dne autobusová linka 1X a v noci linka 1N v prakticky stejné trasy, jen s více zastávkami, denní linka 1X je expresní a zastavuje jen zhruba každou druhou zastávku.

Linka 1X jezdí mezi 6:00 a 23:00 v intervalu 30 minut, linka 1N jede mezi 23:00 a 6:00 ve shodném intervalu. Denní linka 1X v červenci a srpnu má interval 15–20 minut.

Jízdenky zakoupíte za 1,80 EUR ve stánku přímo na autobusové zastávce, která se nachází pouze před terminálem 1 přímo u východu z příletové haly. Od obou terminálu vás k zastávce nasměruje značení "Bus". Lístky se ve stánku dají platit i kartou.

Jízdenku nezapomeňte označit v oranžovém označovači uvnitř autobusu.

Při cestě z města na letiště zakoupíte jízdenku rovněž ve stáncích na nejvýznamnějších zastávkách ve městě nebo v automatu přímo v autobusu, který však přijímá pouze mince a nevrací.

 • doba jízdy centrum-letiště: 45 minut
 • interval spojů: 30 minut, v červenci a srpnu 15–20 minut
 • cena jízdenky1,80 EUR na expresní linky 1X a 1N, platí pouze pro jednu jízdu

Mírně levnější alternativu představuje autobusová linka 79, která jezdí jednou za 30 minut mezi letištěm a 3 km vzdáleným autobusovým nádražím IKEA, odkud cca jednou za 10 minut můžete do centra pokračovat linkami 2K nebo 3K. Přestupní jízdenka (maximálně 2 jízdy a 70 minut) stojí 1,10 EUR a rovněž ji můžete zakoupit ve stánku na letištní zastávce. Při tomto způsobu cesty označíte jízdenku v označovači při první jízdě na jedné straně lístku a na druhé straně lístku pak při druhé jízdě.

Do centra s přestupem na aut. nádr. IKEA pojedete asi 60 minut.

Obecně ve stánku na letišti si můžete koupit jízdenky do zásoby pro cestování po městě a vyhnout se tak hledání kiosků s jízdenkami nebo odpočítávání drobných při koupi v automatu. Ceny jízdenek po městě jsou následující:

 • 0,90 EUR - 1 jízda
 • 1,10 EUR - 2 jízdy a zároveň max. 70 minut
 • 1,30 EUR - 3 jízdy a zároveň max. 90 minut
 • 1,80 EUR - 4 jízdy a zároveň max. 120 minut
 • 1,80 EUR - speciální lístek na expresní linku 1X na letiště a turistickou linku 50, platí jen pro jednu jízdu

Na řecké poměry nezvykle přehledné informace o MHD naleznete na webu oasth.gr.

Taxi do centra Soluně

Před letištěm vždy čeká velké množství oficiálních tmavomodře-bílých taxíků, které vás do centra města odvezou za cenu okolo 20 EUR30 EUR v závislosti na konkrétní vzdálenosti.

Alternativní taxislužby typu Uber či Bolt ve městě nepůsobí.

Autobusem na Chalkidiki

Pokud na oblíbený poloostrov Chalkidiki míříte autobusem, na jižním okraji Thessaloniki vyhledejte autobusové nádraží KTEL Halkidiki Bus (přesná poloha na mapě), odkud jezdí autobusy do všech významných letovisek v této oblasti.

Jízdní řády a ceny jízdenek najdete na webu autobusové společnosti KTEL Chalkidikis.

V červenci a srpnu jezdí přímo z letiště na toto autobusové nádraží jednou za hodinu po celý den autobusy MHD linky 79A, cena jedné jízdenky vyjde na 0,90 EUR. Mimo sezonu je třeba jet linkou 79 na autobusové nádraží IKEA, odkud jede na nádraží KTEL Chalkidikis linka 36. Pro toto spojení budete potřebovat přestupní jízdenku za 1,10 EUR.

Hotely u letiště

Soluňské letiště je v provozu 24 hodin denně, při pozdním příletu nebo velmi brzkém odletu se tak může hodit ubytování poblíž terminálu. Přímo v areálu letiště se nicméně bohužel aktuálně žádný hotel nenachází.

Nejbližší hotel s vlastním transferem zdarma je cca 2,5 km vzdálený City Gate Hotel Airport Thessaloniki *** s cenami od 1 800 Kč za noc.

Levnější hotely už od 800 Kč za noc pak hledejte v centru Soluně, jen je třeba zejména v noci počítat s dopravou trvající i více než hodinu (interval autobusů je 30 minut).

Služby na letišti

Wi-fi je dostupná zdarma po celém letišti přes síť Fraport Free.

Veřejná i tranzitní část letiště obsahuje několik restaurací, kaváren a duty free shopů, ceny jsou zde však vždy výrazně vyšší než ve městě.

Výjimkou může být fast-food Burger King poblíž bezpečnostní kontroly ve veřejné části terminálu 2.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

6.12.2019 priletime o 18,30 hod. do Thessalonik - Solun, prosím Vás viete mi poradiť, potrebujeme sa dostať do Korinosu (Katerini - Paralia), ako sa z letiska dostaneme na nejaký autobus, alebo vlak, ktorý tam ide. Ďakujem za odpoveď.

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele mmm
mmm

Aktualizace: Na letiště jezdí přes den linka 01X a přes noc 01N, je na něj potřeba dražší jízdenka (za 2€).

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Cena jízdenky na letištní expres je 1,8€, ale jezdí tam taky 79 a 79A - k IKEA, za 0,9€. Junioři a senioři platí polovinu.

Přidat odpověď
před 11 měs

Musíte se dostat na "KTEL Chalkidiki" (taxi nebo přes přestupní stanici "IKEA" a odtamtud nějakou linkou, 17 hod je dost pozdě, aby ještě něco jelo.

Odpovědět
před 3 lety

Dobrý den,

v červenci přiletíme z Prahy do Soluně /4 dospělí, kolem17.00 hod/ a potřebujeme se dostat na Chalkidiki - Pefkochori.

Můžete mi, prosím, sdělit, jak se můžeme dostat autobusem z letiště do Pefkochori a jaké jsou zhruba aktuální ceny jízdenek?

Děkuji za odpověď.

před 3 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 1704 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-06-03T13:38:12+02:00)

Dobrý den Marcelo, při tomto počtu lidí se zkuste spíš domluvit přímo s ubytováním, zda vám nezajistí transfer, obvykle je kolem 50 euro v jednom směru, případně si půjčte auto.

http://www.ktel-chalkidikis.gr/i...catId=1015

Koukněte i na službu https://gettransfer.com/cs

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu