Průvodce státem
Rumunsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Rumunsku

Treky

V Rumunsku naleznete jedny z nejkrásnějších pohoří v Evropě. Země je zaslíbená milovníkům vícedenních treků „na těžko“. Mezi ty nejvyhledávanější pohoří patří Fagaraš, kde zažijete bivakování v plechových útulnách či zdoláte nejvyšší horu Rumunska. Chcete-li zažít pořádnou divočinu, vyrazte objevovat pohoří Maramureš. Potkáte zde méně turistů a pastevců, místo nich narazíte na stáda polodivokých koní a možná i na pohraniční stráž.

Pokud vás náročné přechody nevábí, tak například v pohoří Rodna se dá naplánovat mnoho jednodenních horských výletů (na hřeben je někde dokonce možné vyjet lanovkou), které můžete proložit odpočinkovými prohlídkami blízkých klášterů a kostelů. V pohoří Apuseni na západu země pro změnu naleznete nebývalou koncentraci propastí, jeskyní, skalních tunelů a soutěsek, na které jen tak nezapomenete. Pohoří lze prozkoumat buď vícedenním přechodem, nebo hvězdicovitými výlety např. z planiny Padis.

Podrobného a dobře zpracovaného průvodce rumunskými horami naleznete zde: rumunskehory.cz.

Rumunský venkov

Kultura a pamětihodnosti

V řadě rumunských měst se setkáte s překrásnou architekturou. Za vidění stojí kulturní a univerzitní centrum Kluž, někdejší evropské hlavní město kultury Sibiu nebo starobylé opevněné městečko Segešvár (Sighişoara), jehož centrum je na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Za prohlídku rozhodně stojí transylvánské město Brašov pyšnící se zachovalými středověkými hradbami. V jeho blízkém okolí navštívíte „Drákulův“ hrad Bran, kouzelný zámek Peleš či pevnost německých rytířů Rašnov. Válení u moře si můžete zpestřit návštěvou přímořského města Konstanca, které bylo založeno Římany, a dodnes zde můžete obdivovat antické památky.

Rumunsko je protkané pravoslavnými kostely a kláštery, z nichž je opravdu obtížné vybrat ty nejkrásnější. Vypíchnout lze například dřevěné kostely v oblastí Maramureš či malované kláštery jižní Bukoviny v severovýchodním cípu země, které jsou zdobeny 400 let starými freskami. V rušné Bukurešti si můžete odpočinout při prohlídce kostela Stavropoleos.

Pláže

Před 40 lety zažívala černomořská letoviska svůj zlatý věk. Zatímco bulharské pláže k sobě lákaly davy turistů i po pádu komunismu, Rumuni na rozdíl od svých jižních sousedů při renovaci letovisek trochu zaspali. Situace se rychle mění. Vedle starých „panelákových“ ubytoven vyrůstají moderní penziony, resorty a restaurace. Oblíbenou oblastí je Mamaia, která nabízí relaxaci i dostatek aktivit včetně vodních sportů. Určitě si nenechte ujít jen pár kilometrů vzdálené starobylé město Konstanca, které je zároveň největším rumunským přístavem.

Zimní sporty a střediska

Rumunsko disponuje obrovským potenciálem pro zimní sporty. V posledních letech v horách vyrostla řada středisek a počet nepochybně dále poroste. Nejlepší možnosti nabízí areály v blízkosti krásného historického města Brašov, např. Sinaia či Predeal. Ceny zde nejsou nijak nízké (za 6denní skipass zaplatíme kolem 4.000 Kč). Pokud jste dobrodružně zaměřený lyžař, vyzkoušejte si freeride, pro který tu panují ideální podmínky. Podrobné informace o lyžařských areálech naleznete zde: www.ski-in-romania.com/.

Lyžování Brašov

Země divokých hor, klášterů a hraběte Drákuly

Rumunsko je nejrozlehlejším státem Balkánského poloostrova a rozkládá se v jeho severní části. Na severu a severovýchodě hraničí s Ukrajinou a Moldavskem, na západě ho omývají vody Černého moře, na jihu ho odděluje řeka Dunaj od Bulharska a za jeho západní hranicí leží Srbsko a Maďarsko.

Regiony tvořící dnešní Rumunsko prošly velmi odlišným historickým vývojem. To se bezesporu podepsalo i na rozmanitosti země. Čekají na vás tajemné hrady a pevnosti, odlehlé kláštery, průzračné řeky a jezera či dobrodružné prolézání jeskyněmi. Od turistiky si můžete odpočinout na pláži Černého moře nad sklenkou neprávem opomíjeného rumunského vína.

Zdejší největší turistickou devizou jsou však karpatská pohoří. Pokud máte náladu na romantické putování po hřebenech, neexistuje lepší volba než právě Rumunsko. Můžete se pohodově toulat po travnatých poloninách nebo se odvázat k adrenalinovým přechodům po rozeklaných skalnatých vrcholcích. Společnost vám budou dělat jen stáda ovcí pasoucí se u horských salaší a osad, kde se zastavil čas.

V Rumunsku se vůči ČR čas posouvá o jednu hodinu vpřed.

Průvodce pro tebe napsal Jiří Macháček
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Počasí je podobné jako u nás, v létě je v nížině a u moře tepleji.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 63 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jiří Macháček
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu