Venkov Karpaty
Rumunsko

Co dělat v Rumunsku

Treky

V Rumunsku naleznete jedny z nejkrásnějších pohoří v Evropě. Země je zaslíbená milovníkům vícedenních treků „na těžko“. Mezi ty nejvyhledávanější pohoří patří Fagaraš, kde zažijete bivakování v plechových útulnách či zdoláte nejvyšší horu Rumunska. Chcete-li zažít pořádnou divočinu, vyrazte objevovat pohoří Maramureš. Potkáte zde méně turistů a pastevců, místo nich narazíte na stáda polodivokých koní a možná i na pohraniční stráž.

Pokud vás náročné přechody nevábí, tak například v pohoří Rodna se dá naplánovat mnoho jednodenních horských výletů (na hřeben je někde dokonce možné vyjet lanovkou), které můžete proložit odpočinkovými prohlídkami blízkých klášterů a kostelů. V pohoří Apuseni na západu země pro změnu naleznete nebývalou koncentraci propastí, jeskyní, skalních tunelů a soutěsek, na které jen tak nezapomenete. Pohoří lze prozkoumat buď vícedenním přechodem, nebo hvězdicovitými výlety např. z planiny Padis.

Podrobného a dobře zpracovaného průvodce rumunskými horami naleznete zde: rumunskehory.cz.

Kultura a pamětihodnosti

V řadě rumunských měst se setkáte s překrásnou architekturou. Za vidění stojí kulturní a univerzitní centrum Kluž, někdejší evropské hlavní město kultury Sibiu nebo starobylé opevněné městečko Segešvár (Sighişoara), jehož centrum je na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Za prohlídku rozhodně stojí transylvánské město Brašov pyšnící se zachovalými středověkými hradbami. V jeho blízkém okolí navštívíte „Drákulův“ hrad Bran, kouzelný zámek Peleš či pevnost německých rytířů Rašnov. Válení u moře si můžete zpestřit návštěvou přímořského města Konstanca, které bylo založeno Římany, a dodnes zde můžete obdivovat antické památky.

Rumunsko je protkané pravoslavnými kostely a kláštery, z nichž je opravdu obtížné vybrat ty nejkrásnější. Vypíchnout lze například dřevěné kostely v oblastí Maramureš či malované kláštery jižní Bukoviny v severovýchodním cípu země, které jsou zdobeny 400 let starými freskami. V rušné Bukurešti si můžete odpočinout při prohlídce kostela Stavropoleos.

Pláže

Před 40 lety zažívala černomořská letoviska svůj zlatý věk. Zatímco bulharské pláže k sobě lákaly davy turistů i po pádu komunismu, Rumuni na rozdíl od svých jižních sousedů při renovaci letovisek trochu zaspali. Situace se rychle mění. Vedle starých „panelákových“ ubytoven vyrůstají moderní penziony, resorty a restaurace. Oblíbenou oblastí je Mamaia, která nabízí relaxaci i dostatek aktivit včetně vodních sportů. Určitě si nenechte ujít jen pár kilometrů vzdálené starobylé město Konstanca, které je zároveň největším rumunským přístavem.

Zimní sporty a střediska

Rumunsko disponuje obrovským potenciálem pro zimní sporty. V posledních letech v horách vyrostla řada středisek a počet nepochybně dále poroste. Nejlepší možnosti nabízí areály v blízkosti krásného historického města Brašov, např. Sinaia či Predeal. Ceny zde nejsou nijak nízké (za 6denní skipass zaplatíme kolem 4.000 Kč). Pokud jste dobrodružně zaměřený lyžař, vyzkoušejte si freeride, pro který tu panují ideální podmínky. Podrobné informace o lyžařských areálech naleznete zde: www.ski-in-romania.com/.

Chystáš se do Rumunska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jiří
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.