Venkov Karpaty
Rumunsko

Co vidět a navštívit v Rumunsku

8 míst co vidět v Rumunsku

Cluj v Transilvanii

Kluž

Průvodce regionem

Rozmanitá oblast Sedmihradska župa Kluž nabídne přírodní parky, skály i skalní útvary, soutěsky, kláštery, polorozpadlé zříceniny hradů, ale i nádherné hory a jezera.

Zobrazit místo
Parlament

Bukurešť

Průvodce městem

Palác Parlamentu v Bukurešti – Druhá největší administrativní budova na světě po Pentagonu. V 80. letech ho nechal vystavit diktátor Nicolae Ceaușescu. Dnes představuje názorný příklad absurdnosti komunistického režimu. Chcete-li se podívat dovnitř, můžete si vybrat z několika okruhů s anglickým průvodcem. Oficiální informace o návštěvě.

Zobrazit místo
Hrad Corvin

„Drákulův“ hrad Corvín

Gotický hrad v srdci Transylvánie je chybně spojován s hrabětem Vladem „Drákulou“. Navzdory tomu sem upírská legenda přitahuje obrovské množství turistů. Hrad Corvín v tomto směru můžeme označit za „rumunský Karlštejn“. V okolí se nachází řada neméně pěkných (možná i hezčích) středověkých památek, např. zámek Peleš nebo zřícenina hradu Poienari, který byl skutečným sídlem hraběte Vlada.

Zobrazit místo
Moldoveanu

Moldoveanu

Nejvyšší hora Rumunska (2.544 m) je pomyslnou třešničkou na dortu při přechodu pohoří Fagaraš. Přechod „na těžko“ zabere přibližně týden a do paměti se vám vryjí ikonická místa jako ostrý skalnatý hřeben poeticky nazvaný „Tři kroky od smrti“ nebo exponovaný svislý komín „Drákulova soutěska“.

Zobrazit místo
Cetatile Ponorului

Cetăţile Ponorului

Jeskynní komplex „Ponorné hrady“ v pohoří Apuseni, do něhož vstoupíte největší skalní branou v Evropě (přes 70 m). Sestupte s čelovkou do nitra jeskyně a dojděte si podél podzemní řeky pro nezapomenutelný zážitek.

Zobrazit místo
Viseu de Sus

Lesní železnice Viseu de Sus

Pro milovníky vlaků je návštěva naprostou povinností, nicméně i ostatní budou bezesporu okouzleni projížďkou v parní lokomotivě. Úzkokolejky sloužívaly jako jediný způsob vývozu natěženého dřeva z neprostupných lesů. Dnes se ve vagóncích vozí zejména turisté a kochají se nádhernými panoramaty říčky zvané (nepříliš nápaditě) Vaser. Cena včetně občerstvení se pohybuje kolem 100 lei, bez něj kolem 60 lei. Více informací na oficiálním webu.

Zobrazit místo
Konstanca

Konstanca

Co by kamenem dohodil od metropole Bukurešť (tj. 2 h vlakem) leží nejstarší rumunské město Konstanca, jehož založení se datuje do 6 st. př. n. l. Ve městě můžete navštívit archeologické muzeum nebo obdivovat pozůstatky vznešené římské architektury. Symbolem města je ikonická budova Casino na nábřeží. Svá poslední léta zde strávil Publius Ovidius Naso, což připomíná básníkova socha.

Zobrazit místo
Pelikáni v deltě Dunaje

Delta Dunaje

Delta evropského veletoku se rozkládá na ploše kolem 4.000 km2 a hostí přes 20 rozličných ekosystémů. Tato oblast mimořádně bohatá na flóru a faunu byla málem zdevastována komunistickým režimem, nicméně v posledních dekádách regeneruje. Na rozsáhlých mokřadech můžete mimo jiné pozorovat stovky druhů ptáků, z nichž mnozí sem přilétají zimovat z Asie. Ramena delty lze prozkoumávat i na pronajaté lodi. Nejlepšími východisky pro průzkum jsou města…

Zobrazit místo

Chystáš se do Rumunska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jiří
naposledy aktualizováno 23. 08. 2022
Navrhni úpravu