Průvodce státem
Rumunsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Rumunsku

Jak do Rumunska

Autem

Z Prahy do Kluže se dostanete za 12 h jízdy, do metropole Bukurešti si 3–4 hodiny přičtěte. Kvalita dálnic a silnic vyšší třídy je vcelku bezproblémová, naopak vedlejší silnice jsou v horším stavu než u nás. Počítejte také s obrovským množstvím obcí a kde není dálnice, je třeba se obrnit trpělivostí a nastavit tempomat na čtyřicítku.

Je třeba pořídit si dálniční známku (7 € za 30 dní), kterou potřebujete nejen pro jízdu po dálnici, nýbrž i po mnoha obyčejných silnicích. Nelze tedy uplatnit úspornou strategii vyhýbání se placeným úsekům. Známka existuje pouze v elektronické podobě. Koupíte ji při vjezdu do země nebo si ji můžete objednat na: www.roviniete.ro. Drobné poplatky (v řádu desítek Kč) se platí za přejezd některých mostů přes Dunaj.

Autobusem

Kompromis mezi rychlostí, cenou a pohodlím. Zpáteční z Prahy do Bukurešti za 23 h a cca 3.000 Kč. Na trase jezdí mimo jiné i Eurolines.

Letadlem

Na přímé lince Praha – Bukurešť pravidelně létá ČSA či rumunská aerolinka Tarom. Běžné ceny letenek v letní sezoně začínají na 4.000 Kč. Let trvá 2 h. Další možnost nabízí lowcost Wizzair. Zpáteční let Bratislava – Kluž pořídíte od 20 €. Let trvá něco málo přes hodinu.

Vlakem

Ještě donedávna jezdil přímý vlak Praha – Bukurešť. Nyní žádná přímá linka do Rumunska neexistuje a nevyhnete se minimálně přestupu v Budapešti. Cena se pohybuje kolem 4.000 Kč, doba cesty trvá kolem 30 h a jedná se tak rozhodně o nejméně doporučovaný způsob dopravy z Česka nebo Slovenska do Rumunska.

Jak se nejlépe dopravovat

Praktickým a pohodlným způsobem cestování je vaše vlastní či pronajaté auto. Rumunsko je protkané rozvětvenou sítí železnic, které poskytnou spolehlivé služby za slušnou cenu. V mnoha oblastech fungují lokální sdílené minibusy. V neposlední řadě je zde běžným způsobem dopravy stopování, za které je slušné a někdy i vyžadované zaplatit. V méně civilizovaných oblastech se setkáte s improvizovanými, leč levnými a efektivními, způsoby dopravy. Když se do transitu přenesou dvě lavice ze zahrádky restaurace, vznikne tím poměrně slušné „taxi“.

Autem

Dálnice a silnice vyšší třídy jsou dostatečně kvalitní, nicméně je v podstatě nutné zakoupit dálniční známku. Kvalita se strmě zhoršuje v horách a podhorských oblastech. Výjimkou je Transfagarašská magistrála, kterou lze rozhodně označit za jednu z nejkvalitnějších a nejkrásnějších horských silnic v Evropě.

Dopravní předpisy a rychlostní limity jsou v podstatě stejné jako v ČR. Svítí se po celý den a alkohol za volantem je striktně trestán. Rumunský styl řízení je často agresivní a zbrklý, o čemž svědčí rekordní počet dopravních nehod. Buďte tedy za volantem bdělí, a to zejména v Bukurešti, kde na silnici platí jiná pravidla. Na venkově pamatujte na to, že ovce či kráva má na silnici přednost.

Ceny pohonných hmot jsou stejné jako u nás. Ve větších městech není problém pronajmout si auto. Ceny začínají na 500 Kč/den. Dobře funguje i rezervace přes internet – ověřená je např. www.premiumrent.ro.

Transfagarašská silnice

Železnice

Rumunsko disponuje hustou sítí železnic, která v posledních letech prochází značnou modernizací. Pro dopravu na delší vzdálenosti jde rozhodně o jednu z nejvhodnějších variant.

Vybrat si můžete ze tří typů vlaků: nejlevnějších ošuntělých „couráků“ Regio, které staví v každé stanici, zlaté střední cesty v podobě InterRegio, které se kvalitou blíží starším českým rychlíkům, či klimatizovaných komfortních InterCity, kde ale počítejte s podstatně vyšší cenou. InterRegio a InterCity obvykle jezdí načas. Jízdní řády a možnost rezervace jízdenek naleznete zde: www.cfrcalatori.ro.

Autobusy

Autobusy (resp. mnohem častější minibusy) přijdou vhod při přepravě do míst nepokrytých železniční sítí nebo na kratší vzdálenosti. Nejde o příliš komfortní způsob cestování, zejména pokud máte větší zavazadla. Pro některé linky lze dohledat i jízdní řády, nicméně ze zkušenosti nedoporučujeme příliš se na ně spoléhat. V praxi většina mikrobusů pendluje v nepravidelných intervalech, jejichž délka závisí na obsazenosti. Cena je obvykle uvedená na předním skle a je pevně daná.

Pro zjištění jízdních řádů po celém Rumunsku využijte něco jako místní idos, jen v trochu osekané podobě: www.autogari.ro.

Letadlo

Přelety v rámci Rumunska jsou zajisté neopomenutelnou variantou dopravy. Ceny šly v posledních letech velmi dolů a letenka vás v mnoha případech může stát méně než vlak. S domácím aerolinkami Tarom nebo BlueAir se můžete přepravit bezpečně pod 1.000 Kč.

Země divokých hor, klášterů a hraběte Drákuly

Rumunsko je nejrozlehlejším státem Balkánského poloostrova a rozkládá se v jeho severní části. Na severu a severovýchodě hraničí s Ukrajinou a Moldavskem, na západě ho omývají vody Černého moře, na jihu ho odděluje řeka Dunaj od Bulharska a za jeho západní hranicí leží Srbsko a Maďarsko.

Regiony tvořící dnešní Rumunsko prošly velmi odlišným historickým vývojem. To se bezesporu podepsalo i na rozmanitosti země. Čekají na vás tajemné hrady a pevnosti, odlehlé kláštery, průzračné řeky a jezera či dobrodružné prolézání jeskyněmi. Od turistiky si můžete odpočinout na pláži Černého moře nad sklenkou neprávem opomíjeného rumunského vína.

Zdejší největší turistickou devizou jsou však karpatská pohoří. Pokud máte náladu na romantické putování po hřebenech, neexistuje lepší volba než právě Rumunsko. Můžete se pohodově toulat po travnatých poloninách nebo se odvázat k adrenalinovým přechodům po rozeklaných skalnatých vrcholcích. Společnost vám budou dělat jen stáda ovcí pasoucí se u horských salaší a osad, kde se zastavil čas.

V Rumunsku se vůči ČR čas posouvá o jednu hodinu vpřed.

Průvodce pro tebe napsal Jiří Macháček
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Počasí je podobné jako u nás, v létě je v nížině a u moře tepleji.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 63 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jiří Macháček
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu