Venkov Karpaty
Rumunsko

Doprava v Rumunsku

Jak do Rumunska

Autem

Z Prahy do Kluže se dostanete za 12 h jízdy, do metropole Bukurešti si 3–4 hodiny přičtěte. Kvalita dálnic a silnic vyšší třídy je vcelku bezproblémová, naopak vedlejší silnice jsou v horším stavu než u nás. Počítejte také s obrovským množstvím obcí a kde není dálnice, je třeba se obrnit trpělivostí a nastavit tempomat na čtyřicítku.

Je třeba pořídit si dálniční známku (7 € za 30 dní), kterou potřebujete nejen pro jízdu po dálnici, nýbrž i po mnoha obyčejných silnicích. Nelze tedy uplatnit úspornou strategii vyhýbání se placeným úsekům. Známka existuje pouze v elektronické podobě. Koupíte ji při vjezdu do země nebo si ji můžete objednat na: www.roviniete.ro. Drobné poplatky (v řádu desítek Kč) se platí za přejezd některých mostů přes Dunaj.

Autobusem

Kompromis mezi rychlostí, cenou a pohodlím. Zpáteční z Prahy do Bukurešti za 23 h a cca 3.000 Kč. Na trase jezdí mimo jiné i Eurolines.

Letadlem

Na přímé lince Praha – Bukurešť pravidelně létá ČSA či rumunská aerolinka Tarom. Běžné ceny letenek v letní sezoně začínají na 4.000 Kč. Let trvá 2 h. Další možnost nabízí lowcost Wizzair. Zpáteční let Bratislava – Kluž pořídíte od 20 €. Let trvá něco málo přes hodinu.

Vlakem

Ještě donedávna jezdil přímý vlak Praha – Bukurešť. Nyní žádná přímá linka do Rumunska neexistuje a nevyhnete se minimálně přestupu v Budapešti. Cena se pohybuje kolem 4.000 Kč, doba cesty trvá kolem 30 h a jedná se tak rozhodně o nejméně doporučovaný způsob dopravy z Česka nebo Slovenska do Rumunska.

Jak se nejlépe dopravovat

Praktickým a pohodlným způsobem cestování je vaše vlastní či pronajaté auto. Rumunsko je protkané rozvětvenou sítí železnic, které poskytnou spolehlivé služby za slušnou cenu. V mnoha oblastech fungují lokální sdílené minibusy. V neposlední řadě je zde běžným způsobem dopravy stopování, za které je slušné a někdy i vyžadované zaplatit. V méně civilizovaných oblastech se setkáte s improvizovanými, leč levnými a efektivními, způsoby dopravy. Když se do transitu přenesou dvě lavice ze zahrádky restaurace, vznikne tím poměrně slušné „taxi“.

Autem

Dálnice a silnice vyšší třídy jsou dostatečně kvalitní, nicméně je v podstatě nutné zakoupit dálniční známku. Kvalita se strmě zhoršuje v horách a podhorských oblastech. Výjimkou je Transfagarašská magistrála, kterou lze rozhodně označit za jednu z nejkvalitnějších a nejkrásnějších horských silnic v Evropě.

Dopravní předpisy a rychlostní limity jsou v podstatě stejné jako v ČR. Svítí se po celý den a alkohol za volantem je striktně trestán. Rumunský styl řízení je často agresivní a zbrklý, o čemž svědčí rekordní počet dopravních nehod. Buďte tedy za volantem bdělí, a to zejména v Bukurešti, kde na silnici platí jiná pravidla. Na venkově pamatujte na to, že ovce či kráva má na silnici přednost.

Ceny pohonných hmot jsou stejné jako u nás. Ve větších městech není problém pronajmout si auto. Ceny začínají na 500 Kč/den. Dobře funguje i rezervace přes internet – ověřená je např. www.premiumrent.ro.

Železnice

Rumunsko disponuje hustou sítí železnic, která v posledních letech prochází značnou modernizací. Pro dopravu na delší vzdálenosti jde rozhodně o jednu z nejvhodnějších variant.

Vybrat si můžete ze tří typů vlaků: nejlevnějších ošuntělých „couráků“ Regio, které staví v každé stanici, zlaté střední cesty v podobě InterRegio, které se kvalitou blíží starším českým rychlíkům, či klimatizovaných komfortních InterCity, kde ale počítejte s podstatně vyšší cenou. InterRegio a InterCity obvykle jezdí načas. Jízdní řády a možnost rezervace jízdenek naleznete zde: www.cfrcalatori.ro.

Autobusy

Autobusy (resp. mnohem častější minibusy) přijdou vhod při přepravě do míst nepokrytých železniční sítí nebo na kratší vzdálenosti. Nejde o příliš komfortní způsob cestování, zejména pokud máte větší zavazadla. Pro některé linky lze dohledat i jízdní řády, nicméně ze zkušenosti nedoporučujeme příliš se na ně spoléhat. V praxi většina mikrobusů pendluje v nepravidelných intervalech, jejichž délka závisí na obsazenosti. Cena je obvykle uvedená na předním skle a je pevně daná.

Pro zjištění jízdních řádů po celém Rumunsku využijte něco jako místní idos, jen v trochu osekané podobě: www.autogari.ro.

Letadlo

Přelety v rámci Rumunska jsou zajisté neopomenutelnou variantou dopravy. Ceny šly v posledních letech velmi dolů a letenka vás v mnoha případech může stát méně než vlak. S domácím aerolinkami Tarom nebo BlueAir se můžete přepravit bezpečně pod 1.000 Kč.

Chystáš se do Rumunska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jiří
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.