Průvodce státem
Rumunsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Rumunsku

Aktuální kurz 1 lei = 5.47 Kč

Rumunský nový leu (plurál „lei“)

Oficiální měnou je rumunský nový leu (RON), přičemž 1 leu = cca 5,50 Kč. Setkáte se s bankovkami v hodnotách 1, 5, 10, 50, 100, 200 a 500 lei. Bankovky jsou od sebe snadno rozeznatelné. 1 leu se dělí na 100 bani, které jsou v oběhu ve formě mincí (1, 5, 10, 50).

Rumunský lei

Směnárny a platba kartou

V rumunských městech není problém najít směnárnu či banku. Kurz si raději ověřte přímo u přepážky před výměnou, neboť čísla uváděná na cedulích ve výloze nemusí být vždy přesná. Nejbezpečnější možností je výběr z bankomatů, kterých je v Rumunsku dostatek. Vyvarujte se pouličních směn, které jsou ilegální.

Platbu kartou poměrně běžně přijímají obchody, hotely a restaurace ve větších městech, stejně tak benzínové pumpy. Počet míst, kde lze kartou platit, strmě vzrůstá. Vždycky je ale vhodné mít u sebe nějakou hotovost, přičemž mimo města a přímořská letoviska je to zcela nezbytné.

Kolik co stojí

Rumunsko patří k nejdražším balkánským zemím. Může za to zejména poměrně nedávná inflační krize a měnová reforma, ale také rozvoj turismu. Ceny jsou již téměř srovnatelné s těmi v ČR. Nejdražší je hlavní město Bukurešť a přímořská letoviska. Velmi předražené bývají nejnavštěvovanější destinace. Vaše peněženka se zaraduje při nákupu jídla nebo při využití vlakové dopravy. Ubytování seženete o něco málo levněji než u nás.

Příklad cen:

  • Lístek na vlak:trasa Sibiu – Bukurešť (300 km) – 70 lei (obecně se dá říct 1 km = 1 Kč)
  • Taxi: nástupní taxa 2 lei + 2 lei/km
  • Ubytování: v hotelu pro 2 – 150 lei, v ubytovně 50 lei
  • Bochník chleba (0,5kg) – 2 lei
  • Pivo (0,5 l) – 3 lei
  • Jídlo ve stánku – 10 lei
  • Jídlo v restauraci – 25 lei

Spropitné a smlouvání

V běžných restauracích, motorestech a hospůdkách je zdvořilé nechat drobné spropitné ve výši 5–10 %. V dražších restauracích již bývá spropitné zahrnuto v ceně. V supermarketech a obchodech jsou ceny pevné, nicméně na tržištích nebo ve vesnických „koloniálech“ je možné smlouvat.

Rumunští prodavači neradi vracejí za větší bankovky a snaží se vám obvykle prodat další zboží, aby rozdíl vyrovnali. Snažte se tedy platit co nejpřesněji.

Jak ušetřit

Namísto taxíků, které jsou nejdražším způsobem cestování, využívejte služby lokálních minibusů, slušně rozvětvené sítě železnic nebo stopujte.

Stejně jako v mnoha zemích světa zde platí, že nejdražší ubytování a služby najdete ve velkoměstech (v Rumunsku je to pouze Bukurešť) a poblíž nejnavštěvovanějších destinací.

Pokud chcete navštívit Černé moře, počítejte s odpovídajícím cenovým nárůstem.

Nejvíc se vyplatí pohybovat se po vnitrozemských rovinách či v horských oblastech a využívat zde služeb menších penzionů a chat. Zároveň tak zažijete to nejlepší, co může Rumunsko nabídnout.

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel

Chodí pěšky, spí v přírodě ve vlastním stanu, stravuje se z vlastních zásob a pije vodu ze studánek. Základní potraviny dokoupí na horských chatách či ve vesničkách, kde si může dát i teplé jídlo a pivo za nižší až střední ceny. Větší vzdálenosti překonává stopem, vlakem nebo společnými minibusy. Nejnižší denní náklady se mohou bezpečně vejít do 200 Kč/osoba.

Zlatá střední cesta

Spíte v penzionech, v horských chatách, mimo největší města seženete za dobrou cenu i slušný hotel se snídaní. Stravujete se v běžných restauracích, motorestech a na chatách. Dopravujete se vlastním či pronajatým autem, vlakem či minibusy. Sem tam navštíví placenou turistickou atrakci. Denní náklady se mohou pohybovat kolem 700–1.500 Kč/osoba zejména v závislosti na kvalitě a místě ubytování.

Nejdražší variantou jsou luxusní hotely a restaurace, které naleznete zejména v Bukurešti a podél Černého moře. Pokud ale chcete vychutnat Rumunsko naplno, tuto variantu rozhodně nelze doporučit.

Země divokých hor, klášterů a hraběte Drákuly

Rumunsko je nejrozlehlejším státem Balkánského poloostrova a rozkládá se v jeho severní části. Na severu a severovýchodě hraničí s Ukrajinou a Moldavskem, na západě ho omývají vody Černého moře, na jihu ho odděluje řeka Dunaj od Bulharska a za jeho západní hranicí leží Srbsko a Maďarsko.

Regiony tvořící dnešní Rumunsko prošly velmi odlišným historickým vývojem. To se bezesporu podepsalo i na rozmanitosti země. Čekají na vás tajemné hrady a pevnosti, odlehlé kláštery, průzračné řeky a jezera či dobrodružné prolézání jeskyněmi. Od turistiky si můžete odpočinout na pláži Černého moře nad sklenkou neprávem opomíjeného rumunského vína.

Zdejší největší turistickou devizou jsou však karpatská pohoří. Pokud máte náladu na romantické putování po hřebenech, neexistuje lepší volba než právě Rumunsko. Můžete se pohodově toulat po travnatých poloninách nebo se odvázat k adrenalinovým přechodům po rozeklaných skalnatých vrcholcích. Společnost vám budou dělat jen stáda ovcí pasoucí se u horských salaší a osad, kde se zastavil čas.

V Rumunsku se vůči ČR čas posouvá o jednu hodinu vpřed.

Průvodce pro tebe napsal Jiří Macháček
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Počasí je podobné jako u nás, v létě je v nížině a u moře tepleji.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 63 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jiří Macháček
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu