Venkov Karpaty
Rumunsko

Bezpečnost v Rumunsku

Zdraví

Na pozoru se mějte (zejména nejste-li očkovaní proti vzteklině) před toulavými psy. Jenom v Bukurešti je jejich počet odhadován na více než 100 tisíc a jedná se o vážný dlouhodobý problém, jehož řešení je v nedohlednu.

Útoky medvědů jsou velmi vzácné, nicméně pokud narazíte na stopy jejich přítomnosti (odřená kůra stromů, rozsápané zvíře), je vhodné se utábořit jinde. V horách žijí rovněž vlci, kteří jsou plaší. Na problémy si zaděláváte, pokud necháváme zbytky jídla přes noc před stanem.

Více než na divokou zvěř si dávejte pozor na pastevecké psy. Pokud se příliš přiblížíte stádu či salaši a pes vás vyhodnotí jako hrozbu, tak vězte, že vás z teritoria vytlačí. Pokud se k vám ovčák blíží, v žádném případě nepanikařte a neutíkejte! Pomalu couvejte, případně psovi pohrozte klackem nebo rukou s napraženým kamenem.

Může vás uklidnit, že na rozdíl od jiných balkánských států v rumunské přírodě nemůžete narazit na miny.

Kriminalita

Kriminalita je nižší než ve většině okolních států. Pro pohodový průběh dovolené stačí dodržovat obecné bezpečnostní zásady typu „vyhýbat se podezřelým lidem“ a „netoulat se po nocích v temných uličkách“. Své cennosti si střezte zejména ve městech, na vesnici je riziko krádeže minimální. Potřebujete-li na delší dobu zaparkovat auto, zastavte u restaurace či hotelu a požádejte majitele, zda by vám ho za malou úplatu pohlídal.

Důležité kontakty

Jednotná nouzová linka: 112

Velvyslanectví ČR v Rumunsku:

  • Str. Ion Ghica 11, 030045 Bucureşti
  • Tel: +4021/3039230
  • Email: bucharest@embassy.mzv.cz
  • Web: http://www.mzv.cz/bucharest

Chystáš se do Rumunska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jiří
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.