Průvodce státem
Rumunsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Rumunsku

Zdraví

Na pozoru se mějte (zejména nejste-li očkovaní proti vzteklině) před toulavými psy. Jenom v Bukurešti je jejich počet odhadován na více než 100 tisíc a jedná se o vážný dlouhodobý problém, jehož řešení je v nedohlednu.

Útoky medvědů jsou velmi vzácné, nicméně pokud narazíte na stopy jejich přítomnosti (odřená kůra stromů, rozsápané zvíře), je vhodné se utábořit jinde. V horách žijí rovněž vlci, kteří jsou plaší. Na problémy si zaděláváte, pokud necháváme zbytky jídla přes noc před stanem.

Více než na divokou zvěř si dávejte pozor na pastevecké psy. Pokud se příliš přiblížíte stádu či salaši a pes vás vyhodnotí jako hrozbu, tak vězte, že vás z teritoria vytlačí. Pokud se k vám ovčák blíží, v žádném případě nepanikařte a neutíkejte! Pomalu couvejte, případně psovi pohrozte klackem nebo rukou s napraženým kamenem.

Může vás uklidnit, že na rozdíl od jiných balkánských států v rumunské přírodě nemůžete narazit na miny.

Kriminalita

Kriminalita je nižší než ve většině okolních států. Pro pohodový průběh dovolené stačí dodržovat obecné bezpečnostní zásady typu „vyhýbat se podezřelým lidem“ a „netoulat se po nocích v temných uličkách“. Své cennosti si střezte zejména ve městech, na vesnici je riziko krádeže minimální. Potřebujete-li na delší dobu zaparkovat auto, zastavte u restaurace či hotelu a požádejte majitele, zda by vám ho za malou úplatu pohlídal.

Důležité kontakty

Jednotná nouzová linka: 112

Velvyslanectví ČR v Rumunsku:

  • Str. Ion Ghica 11, 030045 Bucureşti
  • Tel: +4021/3039230
  • Email: bucharest@embassy.mzv.cz
  • Web: http://www.mzv.cz/bucharest

Země divokých hor, klášterů a hraběte Drákuly

Rumunsko je nejrozlehlejším státem Balkánského poloostrova a rozkládá se v jeho severní části. Na severu a severovýchodě hraničí s Ukrajinou a Moldavskem, na západě ho omývají vody Černého moře, na jihu ho odděluje řeka Dunaj od Bulharska a za jeho západní hranicí leží Srbsko a Maďarsko.

Regiony tvořící dnešní Rumunsko prošly velmi odlišným historickým vývojem. To se bezesporu podepsalo i na rozmanitosti země. Čekají na vás tajemné hrady a pevnosti, odlehlé kláštery, průzračné řeky a jezera či dobrodružné prolézání jeskyněmi. Od turistiky si můžete odpočinout na pláži Černého moře nad sklenkou neprávem opomíjeného rumunského vína.

Zdejší největší turistickou devizou jsou však karpatská pohoří. Pokud máte náladu na romantické putování po hřebenech, neexistuje lepší volba než právě Rumunsko. Můžete se pohodově toulat po travnatých poloninách nebo se odvázat k adrenalinovým přechodům po rozeklaných skalnatých vrcholcích. Společnost vám budou dělat jen stáda ovcí pasoucí se u horských salaší a osad, kde se zastavil čas.

V Rumunsku se vůči ČR čas posouvá o jednu hodinu vpřed.

Průvodce pro tebe napsal Jiří Macháček
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Počasí je podobné jako u nás, v létě je v nížině a u moře tepleji.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 63 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jiří Macháček
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu