Salvador
Salvador

Doprava v El Salvadoru

Jak do Salvadoru

V zemi je jedno mezinárodní letiště v hlavním městě San Salvador, u letů z Evropy je ale nutné počítat s přestupem ve Spojených státech. Při odletu se platí odletová taxa 30 USD.

Po zemi se dá z okolních států přejet bez problémů, lokálním autobusem z Hondurasu nebo Guatemaly na hranice, pěšky přes hranici (to má něco do sebe) a dalším autobusem v El Salvadoru. Jediné omezení je „otevírací doba“ hraničních přechodů, například od 8 do 17 hodin. Variantou jsou mezinárodní autobusové společnosti Tica bus nebo King Quality, které operují mezi většími městy v celé Střední Americe a dopraví vás do Salvadoru přes hranice bez přesedání. Odkazy zde: https://www.ticabus.com/ a http://platinumcentroamerica.com/.

Jak se nejlépe dopravovat

Pokud přímo nespěcháte, lokální autobusy jsou správnou variantou pro cestování. Sice jsou pomalé (100 km se jede 3–4 hodiny) a mnohdy nacpané k prasknutí, ale je to malý svět sám pro sebe, s vlastní kulturou a zákonitostmi. Nabízí kulturní středoamerický zážitek se vším všudy, po němž vám klimatizovaný expres přijde jako nudný způsob cestování.

O něco dražší expresní linky nabízí přijatelný komfort za přijatelnou cenu. Mimo autobusy je možno použít soukromé shuttles nebo taxi, které jsou ve srovnání s autobusy drahé.

Silniční doprava

V zemi neexistuje železniční doprava, takže jediný způsob dopravy je po silnici. Provoz je velmi pestrý, mnoho pravidel tu není a ani nepotkáte moc policistů. Silnice jsou až na výjimky ve špatném stavu – úzké, s dírami, bez nakreslených pruhů či dělicí čáry. Provoz je poměrně hustý a na silnici potkáte vše – chodce, kola, motorky, autobusy, auta, kamiony.

Půjčení auta / motorky 

Sehnání motorky je snazší, protože půjčoven s motorkami v zemi najdete daleko víc. Nutné záležitosti většinou obnáší zaplacení cca 20–25 dolarů za den a zálohu přibližně 100 dolarů, podepíšete smlouvu a jedete. Řidičák většinou nikdo vidět nechce, přesto doporučujeme mít vyřízený mezinárodní řidičský průkaz.

K půjčení auta je potřeba domluvit se ve větší půjčovně, ceny se pohybují od 30 USD na den a nezahrnují pojištění. Také záloha je vyšší, může být i 2.000 USD. Zde se kontroluje řidičský průkaz a dosažení věku 18 let.

Veřejná doprava

Nejlevnější jsou místní autobusy, rozhodně však ne nejrychlejší. Nejlepší variantou na přesun mezi městy je využít expresní autobusy – jsou pohodlnější, dělají jen minimum zastávek a nestojí příliš. Na cesty po městě využijte hromadnou dopravu – místní i řidiči vám poradí, čím jet a kde vystoupit. Taxíky jsou sice spolehlivou, ale poměrně nákladnou variantou. Pokud cestujete ve více lidech, může se vyplatit půjčení auta.

Chystáš se do Salvadoru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.