Průvodce státem
Salvador
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v El Salvadoru

Jak do Salvadoru

V zemi je jedno mezinárodní letiště v hlavním městě San Salvador, u letů z Evropy je ale nutné počítat s přestupem ve Spojených státech. Při odletu se platí odletová taxa 30 USD.

Po zemi se dá z okolních států přejet bez problémů, lokálním autobusem z Hondurasu nebo Guatemaly na hranice, pěšky přes hranici (to má něco do sebe) a dalším autobusem v El Salvadoru. Jediné omezení je „otevírací doba“ hraničních přechodů, například od 8 do 17 hodin. Variantou jsou mezinárodní autobusové společnosti Tica bus nebo King Quality, které operují mezi většími městy v celé Střední Americe a dopraví vás do Salvadoru přes hranice bez přesedání. Odkazy zde: https://www.ticabus.com/ a http://platinumcentroamerica.com/.

Jak se nejlépe dopravovat

Pokud přímo nespěcháte, lokální autobusy jsou správnou variantou pro cestování. Sice jsou pomalé (100 km se jede 3–4 hodiny) a mnohdy nacpané k prasknutí, ale je to malý svět sám pro sebe, s vlastní kulturou a zákonitostmi. Nabízí kulturní středoamerický zážitek se vším všudy, po němž vám klimatizovaný expres přijde jako nudný způsob cestování.

O něco dražší expresní linky nabízí přijatelný komfort za přijatelnou cenu. Mimo autobusy je možno použít soukromé shuttles nebo taxi, které jsou ve srovnání s autobusy drahé.

Silniční doprava

V zemi neexistuje železniční doprava, takže jediný způsob dopravy je po silnici. Provoz je velmi pestrý, mnoho pravidel tu není a ani nepotkáte moc policistů. Silnice jsou až na výjimky ve špatném stavu – úzké, s dírami, bez nakreslených pruhů či dělicí čáry. Provoz je poměrně hustý a na silnici potkáte vše – chodce, kola, motorky, autobusy, auta, kamiony.

Půjčení auta / motorky 

Sehnání motorky je snazší, protože půjčoven s motorkami v zemi najdete daleko víc. Nutné záležitosti většinou obnáší zaplacení cca 20–25 dolarů za den a zálohu přibližně 100 dolarů, podepíšete smlouvu a jedete. Řidičák většinou nikdo vidět nechce, přesto doporučujeme mít vyřízený mezinárodní řidičský průkaz.

K půjčení auta je potřeba domluvit se ve větší půjčovně, ceny se pohybují od 30 USD na den a nezahrnují pojištění. Také záloha je vyšší, může být i 2.000 USD. Zde se kontroluje řidičský průkaz a dosažení věku 18 let.

Silnice v Salvadoru

Veřejná doprava

Nejlevnější jsou místní autobusy, rozhodně však ne nejrychlejší. Nejlepší variantou na přesun mezi městy je využít expresní autobusy – jsou pohodlnější, dělají jen minimum zastávek a nestojí příliš. Na cesty po městě využijte hromadnou dopravu – místní i řidiči vám poradí, čím jet a kde vystoupit. Taxíky jsou sice spolehlivou, ale poměrně nákladnou variantou. Pokud cestujete ve více lidech, může se vyplatit půjčení auta.

Země sopek a ráj surfařů

El Salvador je nejmenší a současně také nejhustěji obydlená země Střední Ameriky. Jeho rozloha přibližně odpovídá Moravě a populace čítá 6,5 milionu obyvatel. Tato malá země u Pacifického oceánu sousedí se dvěma dalšími státy, Hondurasem a Guatemalou.

Díky své velikosti je El Salvador perfektní pro seznámení se středoamerickou kulturou – nabízí rozmanitý mix koloniálních měst, sopečné krajiny, autentických vesniček, pláží ideálních pro surfaře a deštných pralesů. Je možné ho procestovat a také dobře poznat i během 3–4 týdenní dovolené. 

Nenechte se odradit hrůzostrašnými statistikami a kriminálními příběhy z internetu. Pro turisty není El Salvador zdaleka tak nebezpečný, jak by se člověku od počítače mohlo zdát. Při dodržování základních bezpečnostních pravidel zjistíte, že lidé jsou tu velice přátelští a pohostinní.

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Toto je období sucha, nejvíce prší v srpnu a září.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 11x do roka a ušetříš cca 39 %.
Akční nabídky