Salvador

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země sopek a ráj surfařů

El Salvador je nejmenší a současně také nejhustěji obydlená země Střední Ameriky. Jeho rozloha přibližně odpovídá Moravě a populace čítá 6,5 milionu obyvatel. Tato malá země u Pacifického oceánu sousedí se dvěma dalšími státy, Hondurasem a Guatemalou.

Díky své velikosti je El Salvador perfektní pro seznámení se středoamerickou kulturou – nabízí rozmanitý mix koloniálních měst, sopečné krajiny, autentických vesniček, pláží ideálních pro surfaře a deštných pralesů. Je možné ho procestovat a také dobře poznat i během 3–4 týdenní dovolené. 

Nenechte se odradit hrůzostrašnými statistikami a kriminálními příběhy z internetu. Pro turisty není El Salvador zdaleka tak nebezpečný, jak by se člověku od počítače mohlo zdát. Při dodržování základních bezpečnostních pravidel zjistíte, že lidé jsou tu velice přátelští a pohostinní.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Sopky Santa Ana a Izalco

Sopky Santa Ana a Izalco jsou snadno dostupné autobusem z měst Santa Ana a Sonsonate. Izalco je nejmladší salvadorská sopka, vytvořila se během 18. století. Má typický kuželovitý tvar a kráter, který se dá obejít dokola. Na sopku se chodí s průvodcem a organizovanou skupinou v 11 hodin z parku Cerro Verde, kde se platí vstupné 3 USD.

Také výstup na Santa Anu je možný pouze s průvodcem, vstupné do parku je 6 USD. Skupina vychází z parku Cerro Verde (kde se platí další 3 USD za vstup) v 11 hodin a přibližně v 11:30 od vstupní brány do parku Santa Ana.

Zavřít
Ikona pinu

Jezero Lago de Coatepeque

Lago de Coatepeque je kráterové jezero s azurově modrou vodou a ostrůvkem, kde byly nalezeny vzácné mayské artefakty. Kromě vyjížďky na lodičce nebo posezení v restauraci na břehu jezera jsou zde i termální vývěry, v nichž se dá koupat.

Zavřít
Ikona pinu

Joya de Ceren

„Mayské Pompeje“ jsou jedinou salvadorskou památkou UNESCO v této zemi. Joya de Ceren bylo celé pohřbeno při sopečné erupci v 6. století našeho letopočtu, neodkryté a nedotčené zůstalo až do roku 1976. Díky vysoké zachovalosti místo přibližuje, jak lidé v tehdejší době ve Střední Americe žili. Otevírací doba 9–16 hodin kromě pondělí, vstupné 3 USD.

Zavřít
Ikona pinu

Vodopády Los Chorros de la Calera

Vodopády a jezírka u městečka Juayúa, kam jezdí přímé autobusy ze Sonsonate. Z městečka je to příjemná procházka pěknou přírodou k vodopádům, v nichž se můžete osvěžit. V městečku se dá sehnat i rozumné ubytování v hostelu či soukromém pokoji.

Zavřít
Ikona pinu

Pláže El Cuco a La Libertad

Pláž La Libertad je asi nejznámější z celé země. Míří sem především surfaři, pro něž je Pacifické pobřeží ideální. Dá se tu sehnat pěkné ubytování a kromě surfování si zajít na procházku po pláži nebo si dát koktejl v jednom z barů u moře. Pro ty, co hledají klidnější místo k plážovému odpočinku, doporučujeme vydat se na pláž El Cuco o něco dále na východ.

Zavřít
Ikona pinu

Národní parky El Imposible

El Imposible je největší salvadorský národní park, který leží kousek od hranic s Guatemalou. Dostanete se sem dvěma přístupovými cestami ze Sonsonate – autobusem přes Cara Sucia do San Miguelito nebo přes Ahuachapan do Tacuba. Do parku se platí vstup 6 USD, pak si můžete (ale nemusíte) pronajmout místního průvodce na jeden z možných okruhů pralesem. Nejvíc můžete spatřit rozmanité živočichy od krásných motýlů přes různé druhy ptáků po větší savce. Pozor si dejte na jedovaté hady, pavouky a škorpiony.

Více informací naleznete tady: http://www.imposibletours.com/index.html.

Zavřít
Ikona pinu

Bosque Montecristo

Brána do parku Bosque Montecristo leží pouze několik kilometrů od města Metapán. O dalších cca 15 km dále leží rekreační areál Los Plantes, kde je možné ubytování v kempu. Vstupné do parku stojí 6 USD. Odtud vedou mlžným pralesem stezky na okolní vrcholy Cerro Montecristo, Cerro el Brujo a Cerro Miramundo.

Cerro Montecristo je pozoruhodné tím, že leží na hranici 3 států – El Salvadoru, Hondurasu a Guatemaly. Na vrchol vede značená stezka, cestou můžete obdivovat krásné orchideje a další vzácné rostliny a dřeviny, jimž se tu díky vysoké vlhkosti skvěle daří.

Celoroční teploty se pohybují mezi 10–15 stupni, lepší je park navštívit v období od listopadu do dubna, kdy tu méně prší.

Počasí a sezóny

Počasí

Počasí se liší v přímořských a vnitrozemských oblastech a také hodně záleží na nadmořské výšce. Nejchladnější teploty zřídka klesnou pod 10 stupňů, nejvyšší teploty naopak hladce překonávají 30 stupňů.

V období sucha je v El Salvadoru teplo a deště jsou jen ojedinělou záležitostí. Nejteplejší měsíce jsou hlavně kvůli vysoké vlhkosti vzduchu březen a duben. V období dešťů jsou časté odpolední bouřky, především v přímořských oblastech. 

Kdy vyrazit

Hlavní sezona je v období sucha od prosince do března, přičemž do tohoto období spadají také vánoční a často i velikonoční svátky. Počasí v listopadu a dubnu je stále dobré pro cestování, ale s občasnými dešti.

Mimosezóna trvá od května do října, kdy je období dešťů a počasí není ideální. Nicméně období dešťů je ideální pro surfaře a od začátku srpna je také na plážích Pacifiku možné pozorovat mořské želvy při kladení vajec a líhnutí želvách mláďat.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Podobně jako další země Střední Ameriky, byl El Salvador se svými původními obyvateli během 16. století kolonizován Španěly. Od roku 1841 je země samostatným státem, přesto byla dlouho politicky a ekonomicky nestabilní. Stávající ráz země hodně ovlivnila guerillová válka mezi vládou a levicovou koalicí, která skončila teprve v roce 1992. Od té doby je v zemi relativní klid a díky industrializaci se zlepšila i ekonomická situace. I tak…

Jak ušetříš

Americký dolar Od roku 2001 je oficiální měnou americký dolar (USD, US $). 1 dolar se skládá ze 100 centů. Mince v oběhu mají hodnoty 1 dolar, 1, 5, 10, 25 a 50 centů. 10 centů zde nazývají „dime“ a 25 centů „cora“. Bankovky v oběhu mají hodnoty 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Z bezpečnostních i praktických důvodů je lepší mít menší bankovky – na stodolarovou bankovku nebudou mít u stánku na ulici z čeho vrátit. Před rokem 2001 byly místním…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Salvadoru V zemi je jedno mezinárodní letiště v hlavním městě San Salvador, u letů z Evropy je ale nutné počítat s přestupem ve Spojených státech. Při odletu se platí odletová taxa 30 USD. Po zemi se dá z okolních států přejet bez problémů, lokálním autobusem z Hondurasu nebo Guatemaly na hranice, pěšky přes hranici (to má něco do sebe) a dalším autobusem v El Salvadoru. Jediné omezení je „otevírací doba“ hraničních přechodů, například od 8 do 17…

Co ochutnáš

Salvadorská kuchyně Co můžete očekávat od místní kuchyně? Rozhodně kukuřici, fazole, rýži, banány ve všech podobách, maso a ryby. K většině jídel dostanete automaticky trochu salátu a domácí rajčatovou omáčku (která není ostrá). Naprostou nezbytností je vyzkoušet tato typická salvadorská jídla: „Pupusas“ – Placky z kukuřičné mouky plněné fazolovou pastou a sýrem, případně také vepřovým masem nebo česnekem. „Tamales“ – Vařené kapsy z kukuřičného těsta…

Jaké výlety podnikneš

Treky El Salvador je země s mnoha sopkami, takže se nabízí si alespoň na jednu vylézt. Některé sopky jsou stále aktivní, takže můžete z protějšího kopce pozorovat, jak pouští dým. [imageFill 16452] Surfování Surfování je hlavní aktivitou, za níž sem turisté jezdí, dokonce se tu během roku pořádá mnoho soutěží v surfingu. Pobřeží Pacifiku je lemováno menšími vesničkami, v nichž snadno najdete ubytování a půjčíte surf. Také tu pravděpodobně potkáte…

Na co si dej pozor

Zdraví  Pro cestu do země se doporučují očkování proti břišnímu tyfu a žloutence typu A a B. Pokud budete často v kontaktu se zvířaty, pak je vhodné také očkování proti vzteklině.  Výskyt malárie je v El Salvadoru nízký, takže případné braní antimalarik je na zvážení každého. Doporučujeme před cestou probrat s lékařem. Především v pobřežních oblastech se chraňte před komáry, kromě malárie mohou přenášet i jiné nemoci jako například horečku…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum El Salvador patří do unie zemí CA4, které je možné procestovat v rámci jedné návštěvy s maximální délkou 90 dní. Kromě El Salvadoru do unie patří Guatemala, Nicaragua a Honduras, takže pokud plánujete procestovat více zemí, bude to na jedno vízum. Občané ČR nemusí před cestou vyřizovat víza. Pokud budete při cestě do nebo z El Salvadoru přestupovat ve Spojených státech, je nutné si dopředu vyřídit povolení ESTA. Další dokumenty Pro cestu do země…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Podobně jako další země Střední Ameriky, byl El Salvador se svými původními obyvateli během 16. století kolonizován Španěly. Od roku 1841 je země samostatným státem, přesto byla dlouho politicky a ekonomicky nestabilní. Stávající ráz země hodně ovlivnila guerillová válka mezi vládou a levicovou koalicí, která skončila teprve v roce 1992. Od té doby je v zemi relativní klid a díky industrializaci se zlepšila i ekonomická situace. I tak jsou zde chudoba a ekonomická nerovnost obyvatel (a s tím spojená kriminalita) stále aktuálním problémem.

Pyramidy v Salvadoru

Lidé

Mezi obyvateli jsou zde na první pohled viditelné neuvěřitelné ekonomické rozdíly. S nejbohatší třídou se pravděpodobně nesetkáte a zbytek obyvatel je velice ochotný poradit, pomoci nebo si jen popovídat s cizincem. Určitě se neurazte, pokud se budou ptát na otázky osobnějšího rázu, jako je například náboženské vyznání, rodinný stav a kolik máte dětí.

Celkem 86 % obyvatel představují Mezticové, především potomci indiánsko-španělských rodin, 13 % běloši přistěhovaní z Evropy, Blízkého východu a USA. Indiáni tvoří necelé procento obyvatel a moc jich nepotkáte.

Svátky

Víceméně všechny větší svátky jsou v El Salvadoru náležitě slaveny. Lidé si vezmou své nejlepší oblečení a spolu se svými rodinami a sousedy vyrazí do ulic účastnit se probíhajících přehlídek, průvodů a živé hudby.

Největší oslavy se zde konají během Velikonoc a Svatého týdne, který Velikonocím předchází. Každý den se v každém městečku pořádají průvody s živou hudbou, nesoucí na ohromných nosítkách Ježíše, případně několikero inscenací Ježíšovy poslední večeře, ukřižování a zmrtvýchvstání.

Neméně významným svátkem je Den nezávislosti (15. září), který oslavuje osvobození od španělské nadvlády v roce 1821. Oslavy jsou opět mohutné ve všech městečkách, které již několik měsíců dopředu nacvičují přehlídku na tento den oslav.

Kultura

Všude v El Salvadoru je vidět jak vlivy španělské koloniální doby, tak staré zvyky a způsob života. I přes léta nepokojů a následky dlouhé občanské války jsou lidé milí, usměvaví a hodně rodinně zaměření. Jsou vždy ochotní poradit nebo se jen tak dát do řeči s cizincem.

Jazyk

Úředním jazykem v El Salvadoru je španělština, kterou je slyšet doslova na každém kroku. Není sice neobvyklé potkat anglicky mluvícího obyvatele Salvadoru, ale pouze na angličtinu se tu spolehnout nedá. Rukama a nohama se sice také domluvíte, alespoň pár slov v místním jazyce místní lidé vždy ocení. Je proto dobré naučit se alespoň nejdůležitější dorozumívací věty a fráze ve španělštině. Místní často i pochválí, jak pěkně mluvíte španělsky (a to i když je to popravdě hrůza).

Minislovníček:

 • Ahoj, dobrý den – Hola, buenos días (dopoledne), buenas tardes (odpoledne)
 • Prosím/Děkuji – Por favor / Gracias
 • Ano/Ne – Sí / No
 • Kde je …? - Dónde está …?
 • Kolik stojí toto? - Cuánto cuesta esto?
 • Jsem z Česka – Soy de la República Checa

Turismus

Oproti jiným zemím Střední Ameriky se v El Salvadoru turismus zatím nerozvinul natolik, hlavně z důvodů špatné reputace se sem turisté příliš nehrnou. Právě proto by byla škoda zemi nenavštívit, protože nabízí daleko větší autenticitu než turisticky hodně navštěvovaná Costa Rica nebo Mexico.

El Salvador je v první řadě rájem pro surfaře. Na Pacifickém pobřeží leží spousta pláží, které nabízí ideální podmínky. Za návštěvu také stojí Ruta de las Flores, hlavní město San Salvador a město Santa Ana s okolními sopkami.

Ve více navštěvovaných oblastech je přiměřené množství restaurací a ubytovacích zařízení, i když například levné backpackerské hostely s kuchyňkou budete shánět jen obtížně. Ve městech naleznete obchody, supermarkety, kavárny a další služby, nicméně v méně navštěvovaných oblastech s žádnými evropskými vymoženostmi nepočítejte.

Geografie

El Salvador je nejmenší a současně také nejhustěji obydlenou zemí Střední Ameriky. Jeho rozloha přibližně odpovídá Moravě a populace čítá 6,5 milionu obyvatel. Tato malá země u Pacifického oceánu sousedí se dvěma dalšími státy, Hondurasem a Guatemalou.

Větší část země je hornatá – spíše než klasické hory tu najdete množství sopek, některé stále aktivní. Nejvyšší hora země je taktéž sopka, Santa Ana, s výškou 2.365 metrů. Je pro turisty snadno dostupná a výstup na ni nenáročný.

Kvůli své přetrvávající pověsti nebezpečné země tu nepotkáte tolik turistů, s tím je spojená i menší dostupnost luxusu a služeb, na něž jsme v Evropě zvyklí.

Zavřít

Jak ušetříš

Americký dolar

Od roku 2001 je oficiální měnou americký dolar (USD, US $). 1 dolar se skládá ze 100 centů.

Mince v oběhu mají hodnoty 1 dolar, 1, 5, 10, 25 a 50 centů. 10 centů zde nazývají „dime“ a 25 centů „cora“.

Bankovky v oběhu mají hodnoty 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Z bezpečnostních i praktických důvodů je lepší mít menší bankovky – na stodolarovou bankovku nebudou mít u stánku na ulici z čeho vrátit.

Před rokem 2001 byly místním platidlem salvadorské colóny. Ty už dnes neplatí, ale pokud byste nějaký přeci jen chtěli na památku, někdo z místních s vámi colón rád vymění za českou minci.

Americký dolar

Směnárny a platba kartou

Jelikož se platí americkými dolary, můžete si peníze pohodlně a bezpečně vyměnit už v Česku před odletem.

V každém větším městě a turistické oblasti najdete banky a alespoň jeden bankomat. Pro výběr z bankomatu je dobré mít s sebou jednu Visa a jednu Mastercard kartu, protože ne všude můžete použít obě.

Na placení kartou se spolehnout nedá. Supermarkety, některé obchody ve větších městech, lepší hotely a restaurace platbu kartami akceptují. Můžete se ale setkat s tím, že si za platbu kartou naúčtují nemalé procento navíc.

Kolik co stojí

Jídlo – jídlo z místních fast food stánků na ulicích je levnější, najíte se i za 1–2 dolary. Kamenné restaurace a kavárny jsou jako v Česku, záleží na podniku – můžete se najíst za 5–10 dolarů nebo i za 25 v turistické oblasti.

Doprava – místní autobusy jsou mnohem levnější, i expresní třída autobusů je levnější než u nás. Cesta přes celou zemi expresními autobusy (ze Santa Any přes San Salvador do San Miguelu) stojí cesta cca 8 dolarů.

Ubytování – je přibližně stejně drahé. Za nejlevnější pokoj pro dva zaplatíte okolo 12–14 dolarů. Středně drahý pokoj stojí kolem 20–25 dolarů.

Vstupné – je téměř pravidlem, že vstupné má dva tarify. Jeden pro místní a jeden pro turisty, který je často třeba dvojnásobný.

Voda, potraviny v supermarketu – jsou srovnatelné.

Zelenina a ovoce – je všeobecně levnější. Sezónní zelenina i o polovinu. Tropické ovoce je sice stejně drahé, ale zato opravdu zralé.

Mléčné výrobky – jsou stejně drahé nebo dražší.

Importované zboží – je rozhodně významně dražší.

Na ulici a trhu platí, že vše levnější se prostě zaokrouhluje na 1 dolar. Láhev vody? Libra rajčat? Cesta autobusem? Hot dog? Zaplatíte 1 dolar.

Spropitné a smlouvání

V El Salvadoru se dá smlouvat víceméně všude, kde nemají stanovenou cenu. Dobré je vždy zkusit srazit cenu taxi, ovoce na trhu a v mimosezóně nebo při delším pobytu se dá dohodnout výrazná sleva na ubytování.

V lepších restauracích a turistických destinacích bývá spropitné zahrnuto v ceně, případně je v jídelním lístku uvedeno, že cena bude automaticky navýšena o 10% spropitné. Pokud využijete služby průvodce a jste spokojení, můžete mu dát drobné spropitné. Jinde se spropitné nevyžaduje a ani neočekává.

Jak ušetřit

Vždy je dobré zeptat se předem někoho z místních (třeba na hotelu), kolik co stojí. Všude, kde nemají cenu napsanou na zboží nebo v menu, je možnost, že si prodávající řekne o vyšší cenu.

Mnoho levnějších hotelů uvádí tarify na 12 hodin místo obvyklých 24, je dobré se předem zeptat, než se ubytujete.

Pokud nespěcháte, doprava místními autobusy je nejlevnější a zároveň nejzajímavější varianta cestování.

Téměř všechno se dá levněji sehnat na místním trhu, také jídelny přímo na tržištích nabízí levnější ceny za jídla než například stánky v centru.

Denní rozpočet

Pro různě náročné cestovatele jsme připravili tyto varianty denních rozpočtů:

Nízkorozpočtový cestovatel – jeho rozpočet zahrnuje ubytování v levných hostelech a hotelech v ceně 15 USD za dvě osoby/noc, street fast food, kdy jedno jídlo u stánku či v místní jídelně stojí 1–3 USD, případně vaření z nakoupených místních surovin. Doprava místními autobusy, zde záleží na vzdálenosti, městská doprava stojí do 1 USD za jízdu, dvouhodinová jízda autobusem mezi městy 2–3 USD, na delší vzdálenost a při použití expres autobusu je cena do 10 USD. Celkové denní náklady vyjdou na cca 25–50 dolarů / 2 osoby.

Zlatá střední cesta obsahuje ubytování v hotelech střední kategorie s wifi a prostornějšími pokoji s vlastním příslušenstvím v ceně 20–25 USD, stravování v restauracích, ceny jídel se pohybují v rozmezí 2–4 USD za snídani, 5–10 USD za obědy a večeře. Půjčení motorky stojí 20–25 USD, půjčení auta na den vyjde minimálně na 30 USD + pojištění. Celkové denní náklady se pohybují kolem cca 65–100 dolarů / 2 osoby.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Salvadoru

V zemi je jedno mezinárodní letiště v hlavním městě San Salvador, u letů z Evropy je ale nutné počítat s přestupem ve Spojených státech. Při odletu se platí odletová taxa 30 USD.

Po zemi se dá z okolních států přejet bez problémů, lokálním autobusem z Hondurasu nebo Guatemaly na hranice, pěšky přes hranici (to má něco do sebe) a dalším autobusem v El Salvadoru. Jediné omezení je „otevírací doba“ hraničních přechodů, například od 8 do 17 hodin. Variantou jsou mezinárodní autobusové společnosti Tica bus nebo King Quality, které operují mezi většími městy v celé Střední Americe a dopraví vás do Salvadoru přes hranice bez přesedání. Odkazy zde: https://www.ticabus.com/ a http://platinumcentroamerica.com/.

Jak se nejlépe dopravovat

Pokud přímo nespěcháte, lokální autobusy jsou správnou variantou pro cestování. Sice jsou pomalé (100 km se jede 3–4 hodiny) a mnohdy nacpané k prasknutí, ale je to malý svět sám pro sebe, s vlastní kulturou a zákonitostmi. Nabízí kulturní středoamerický zážitek se vším všudy, po němž vám klimatizovaný expres přijde jako nudný způsob cestování.

O něco dražší expresní linky nabízí přijatelný komfort za přijatelnou cenu. Mimo autobusy je možno použít soukromé shuttles nebo taxi, které jsou ve srovnání s autobusy drahé.

Silniční doprava

V zemi neexistuje železniční doprava, takže jediný způsob dopravy je po silnici. Provoz je velmi pestrý, mnoho pravidel tu není a ani nepotkáte moc policistů. Silnice jsou až na výjimky ve špatném stavu – úzké, s dírami, bez nakreslených pruhů či dělicí čáry. Provoz je poměrně hustý a na silnici potkáte vše – chodce, kola, motorky, autobusy, auta, kamiony.

Půjčení auta / motorky

Sehnání motorky je snazší, protože půjčoven s motorkami v zemi najdete daleko víc. Nutné záležitosti většinou obnáší zaplacení cca 20–25 dolarů za den a zálohu přibližně 100 dolarů, podepíšete smlouvu a jedete. Řidičák většinou nikdo vidět nechce, přesto doporučujeme mít vyřízený mezinárodní řidičský průkaz.

K půjčení auta je potřeba domluvit se ve větší půjčovně, ceny se pohybují od 30 USD na den a nezahrnují pojištění. Také záloha je vyšší, může být i 2.000 USD. Zde se kontroluje řidičský průkaz a dosažení věku 18 let.

Silnice v Salvadoru

Veřejná doprava

Nejlevnější jsou místní autobusy, rozhodně však ne nejrychlejší. Nejlepší variantou na přesun mezi městy je využít expresní autobusy – jsou pohodlnější, dělají jen minimum zastávek a nestojí příliš. Na cesty po městě využijte hromadnou dopravu – místní i řidiči vám poradí, čím jet a kde vystoupit. Taxíky jsou sice spolehlivou, ale poměrně nákladnou variantou. Pokud cestujete ve více lidech, může se vyplatit půjčení auta.

Zavřít

Co ochutnáš

Salvadorská kuchyně

Co můžete očekávat od místní kuchyně? Rozhodně kukuřici, fazole, rýži, banány ve všech podobách, maso a ryby. K většině jídel dostanete automaticky trochu salátu a domácí rajčatovou omáčku (která není ostrá).

Naprostou nezbytností je vyzkoušet tato typická salvadorská jídla:

„Pupusas“ – Placky z kukuřičné mouky plněné fazolovou pastou a sýrem, případně také vepřovým masem nebo česnekem.

„Tamales“ – Vařené kapsy z kukuřičného těsta s různými náplněmi jako fazole, maso, zelenina, sýr. Prodávají se zabalené v banánovém listu.

„Yuka“ – Salvadorská obdoba hranolek. Jedná se o smažené kousky kořene manioku, podávají se jako příloha k jídlům nebo se dají zobat samostatně.

„Empanadas“ – Smažené tortillové kapsy plněné na slano (fazolemi, sýrem, masem) nebo na sladko (s krémem).

Kromě výše zmíněných specialit se v El Salvadoru hodně konzumuje smažené kuře (pollo frito) nebo plněné bagety (hamburguesas).

Salvadorské jídlo

Jak se stravovat jako místní

Stravovat se jako místní je v El Salvadoru tak jednoduché. Projdete se po městě a pouliční stánky s místním jídlem a dobrotami vás budou přitahovat svou lákavou vůní. Proč chodit do restaurace, když na ulici k tomu budete mít i autentický zážitek a pokec s místními? Navíc se dobře najíte za 2–3 dolary.

Obvyklé ceny v restauracích

Pokud i přesto zatoužíte zajít na jídlo do restaurace, ceny jsou možná o trochu vyšší než v ČR, zato vám ale nabídnou i evropská/americká jídla. V normální nepříliš drahé restauraci zaplatíte za snídani 2–5 USD, za normální jídlo pak 5–10 USD.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Treky

El Salvador je země s mnoha sopkami, takže se nabízí si alespoň na jednu vylézt. Některé sopky jsou stále aktivní, takže můžete z protějšího kopce pozorovat, jak pouští dým.

Izalco

Surfování

Surfování je hlavní aktivitou, za níž sem turisté jezdí, dokonce se tu během roku pořádá mnoho soutěží v surfingu. Pobřeží Pacifiku je lemováno menšími vesničkami, v nichž snadno najdete ubytování a půjčíte surf. Také tu pravděpodobně potkáte nejvíce turistů. Hlavní surfovací sezona je od května do listopadu. Nejznámější surfovací pláže jsou v La Libertad, El Tunco nebo El Zonte.

Potápění a šnorchlování

V El Salvadoru je několik potápěčských škol, které nabízí kompletní PADI kurzy. Zaplatit si můžete také potápění v kráterových jezerech Ilopango a Coatepeque nebo v moři v oblasti Los Cobanos. Šnorchlovací výlety jsou také možné, nicméně daleko lepší destinací pro šnorchlování jsou státy na pobřeží Atlantiku (Mexico, Belize, Guatemala) nebo ostrovy v Karibiku.

Více k nabídce potápění najdete například zde: http://english.elsalvadordivers.com/.

Pozorování mořských želv

V rámci zachování mořských želv se na salvadorském pobřeží během posledních 10–15 let objevilo množství záchranných stanic pro mořské želvy. Ty se na pláže každý rok vracejí naklást vajíčka, která místní dříve sbírali na jídlo a na prodej. Dnes jim záchranné stanice umožní vylíhnout se v bezpečí a po vylíhnutí je vracejí zpět do moře. Záchranná centra můžete navštívit a zaplatit si výlet za pozorováním želv kladoucích vajíčka nebo můžete v centrech sami pomáhat jako dobrovolníci.

Pláže

Většina pláží má nebezpečně silné proudy, takže není vhodné koupat se dál od břehu. Přesto se dá najít pár pláží vhodnějších i pro plavce, jako je například San Diago s bílým pískem nebo El Cuco s černým pískem a palmami, lemovaná plážovými restauracemi.

Noční život

Nejlepším místem pro dvounohé noční živočichy jsou bary u pláží na pobřeží Pacifiku nebo Zona Roso v hlavním městě. Pokud se večer chystáte za zábavou, určitě si najděte číslo na oficiální taxíky a jedním se pak nechte odvézt do hotelu.

Nakupování

Pokud si toužíte z dovolené dovézt něco pěkného na sebe, v hlavním městě je několik nákupních center s širokým výběrem. Navíc supermoderní Metrocentro Mall v San Salvadoru je největším nákupním centrem v celé Střední Americe. V hlavním městě a na všech turističtějších místech jsou také spousty krámků se suvenýry.

Na místních tržištích je mnohdy možné kromě jídla a oblečení sehnat také místní ruční výrobky a suvenýry, u stánků doporučujeme o cenu smlouvat.

Pokud chcete domů dovézt například místní kávu, rum, čokoládu nebo třeba pikantní omáčku, produkty s dobrou kvalitou levněji seženete v supermarketu.

Parky a rezervace

Z přírodních krás je kromě sopek možné navštívit prales v některém z národních parků. Za vstup do parků se platí, máte-li stan, můžete přenocovat. Většinou se ale doporučuje dovézt si vlastní zásoby na celou dobu pobytu v parku. V pralesích El Slvadoru můžete spatřit množství ptáků, krásných motýlů a s trochou štěstí i vzácnější savce. My jsme měli štěstí na pásovce. Za návštěvu stojí národní parky El Imposible, El Boqueron nebo Montecristo.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Pro cestu do země se doporučují očkování proti břišnímu tyfu a žloutence typu A a B. Pokud budete často v kontaktu se zvířaty, pak je vhodné také očkování proti vzteklině.

Výskyt malárie je v El Salvadoru nízký, takže případné braní antimalarik je na zvážení každého. Doporučujeme před cestou probrat s lékařem. Především v pobřežních oblastech se chraňte před komáry, kromě malárie mohou přenášet i jiné nemoci jako například horečku dengue projevující se teplotami, únavou, bolestí kloubů a ve vážnějších případech i krvácením.

V rámci předcházení střevním potížím pijte raději pouze balenou vodu, voda z kohoutku zde není pitná. Tímto pravidlem se řídí i místní, takže je nepravděpodobné, že byste měli problém třeba s ledem v restauraci nebo se zmrzlinou. V lepších hotelích bývá pitná voda k dispozici.

Před odletem si nezapomeňte vyřídit cestovní zdravotní pojištění.

Kriminalita

Nenechte se odradit hrůzostrašnými statistikami a kriminálními příběhy z internetu. Většina násilných napadení a vražd se odehrává mezi místními gangy. Pro turistu není El Salvador zdaleka tak nebezpečný, jak by se člověku od počítače mohlo zdát. Samozřejmě se může stát, že vás okradou, ale pravděpodobněji se bude jednat o kapsáře než o přepadení se zbraní. Přesto je nutné dodržovat tato bezpečnostní pravidla:

 • Doklady a cennosti pokud možno nenoste s sebou, když nemusíte, nechte je v bezpečí hotelu,
 • Nevystavujte zbytečně na obdiv, kolik máte peněz, jaký máte pěkný iPhone, zrcadlovku nebo drahé šperky. O tyto věci můžete ve chvilce přijít i v Praze, v El Salvadoru je to bohužel mnohem pravděpodobnější. Zvláště pokud vás na tuto skutečnost upozorní i místní lidi, dejte na ně,
 • Pokud nemusíte, nikdy za tmy nechoďte příliš daleko nebo na odlehlá místa. Pokud vyrážíte za zábavou, raději si na cestu zpět do hotelu zavolejte taxi,
 • Ženy by se neměly samy potulovat po odlehlých místech a neměly by nikam chodit samy po setmění. Také není na škodu nechat vyzývavé oblečení doma,
 • Větší riziko, že se vám něco přihodí, je ve velkých městech.

Riziko katastrof

Stejně jako v dalších středoamerických zemích jsou zde aktuální zemětřesení a sopečná aktivita a také občasné hurikány.

Především pokud cestujete bez cestovky, můžete svou cestu zaregistrovat do systému DROZD, díky němuž vás může ministerstvo zahraničí včas informovat o přírodních katastrofách a sociálních nepokojích v oblasti. Vice zde: https://drozd.mzv.cz/.

Internet a elektřina

Wifi je k dispozici v lepších hotelech a restauracích. V El Salvadoru je elektrické napětí 110 V, k napájení je potřeba adaptér pro zásuvky s plochými konektory. Místní simkarty prodávají i ve stánku na ulici, po tarifu s internetem se poptejte na prodejně ve větších městech.

Důležité kontakty

Konzulát ČR v El Salvadoru:

 • Tel: +503 2223 0645
 • Adresa: Colonia Avila, Pasaje 3, 2644 San Salvador, Casa nro. 115

Velvyslanectví ČR pro země Střední Ameriky je v Mexicu:

 • Tel: +52 55 55312544
 • Nouzová linka: +52 1 55 21092399

Telefonní kontakty:

 • Záchranná služba: +503 121
 • Červený kříž: +503 22225155
 • Hasiči: +503 2243 2054
 • Policie: +503 2527 1000
 • Turistická policie: +503 2511 8300
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

El Salvador patří do unie zemí CA4, které je možné procestovat v rámci jedné návštěvy s maximální délkou 90 dní. Kromě El Salvadoru do unie patří Guatemala, Nicaragua a Honduras, takže pokud plánujete procestovat více zemí, bude to na jedno vízum. Občané ČR nemusí před cestou vyřizovat víza.

Pokud budete při cestě do nebo z El Salvadoru přestupovat ve Spojených státech, je nutné si dopředu vyřídit povolení ESTA.

Další dokumenty

Pro cestu do země je nutný pas platný alespoň 6 měsíců. Ten po vás budou požadovat také v obchodech při placení kartou, stačí ale mít u sebe jeho kopii. Doporučujeme také vyřídit si cestovní pojištění.

Očkování

Pro cestu do země se doporučují očkování proti břišnímu tyfu a žloutence typu A a B. Pokud budete často v kontaktu se zvířaty, pak je vhodné také očkování proti vzteklině.

Žlutá zimnice se v zemi nevyskytuje, očkování však může být vyžadováno při příletu z oblastí, kde se se žlutou zimnicí můžete setkat.

Výskyt malárie je v El Salvadoru nízký, takže případné braní antimalarik je na zvážení každého. Doporučujeme před cestou probrat s lékařem.

Celní předpisy

Celní předpisy povolují dovoz:

 • 600 cigaret nebo 50 doutníků,
 • 2 litrů alkoholických nápojů,
 • 6 lahviček parfému.

Dovoz i vývoz zvířat nebo rostlin podléhá přihlášení na hranicích.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Salvadoru.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v El Salvadoru.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v El Salvadoru s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Salvadoru

Akční ceny z Prahy do Střední Ameriky a Karibiku
-38 %

Akce starší 2 týdnů

Z Prahy do celé Střední Ameriky
-41 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v El Salvadoru?
Navrhni úpravu