Salvador
Salvador

Kultura a lidé v El Salvadoru

Historie v kostce

Podobně jako další země Střední Ameriky, byl El Salvador se svými původními obyvateli během 16. století kolonizován Španěly. Od roku 1841 je země samostatným státem, přesto byla dlouho politicky a ekonomicky nestabilní. Stávající ráz země hodně ovlivnila guerillová válka mezi vládou a levicovou koalicí, která skončila teprve v roce 1992. Od té doby je v zemi relativní klid a díky industrializaci se zlepšila i ekonomická situace. I tak jsou zde chudoba a ekonomická nerovnost obyvatel (a s tím spojená kriminalita) stále aktuálním problémem.

Lidé

Mezi obyvateli jsou zde na první pohled viditelné neuvěřitelné ekonomické rozdíly. S nejbohatší třídou se pravděpodobně nesetkáte a zbytek obyvatel je velice ochotný poradit, pomoci nebo si jen popovídat s cizincem. Určitě se neurazte, pokud se budou ptát na otázky osobnějšího rázu, jako je například náboženské vyznání, rodinný stav a kolik máte dětí.

Celkem 86 % obyvatel představují Mezticové, především potomci indiánsko-španělských rodin, 13 % běloši přistěhovaní z Evropy, Blízkého východu a USA. Indiáni tvoří necelé procento obyvatel a moc jich nepotkáte.

Svátky

Víceméně všechny větší svátky jsou v El Salvadoru náležitě slaveny. Lidé si vezmou své nejlepší oblečení a spolu se svými rodinami a sousedy vyrazí do ulic účastnit se probíhajících přehlídek, průvodů a živé hudby.

Největší oslavy se zde konají během Velikonoc a Svatého týdne, který Velikonocím předchází. Každý den se v každém městečku pořádají průvody s živou hudbou, nesoucí na ohromných nosítkách Ježíše, případně několikero inscenací Ježíšovy poslední večeře, ukřižování a zmrtvýchvstání. 

Neméně významným svátkem je Den nezávislosti (15. září), který oslavuje osvobození od španělské nadvlády v roce 1821. Oslavy jsou opět mohutné ve všech městečkách, které již několik měsíců dopředu nacvičují přehlídku na tento den oslav.

Kultura

Všude v El Salvadoru je vidět jak vlivy španělské koloniální doby, tak staré zvyky a způsob života. I přes léta nepokojů a následky dlouhé občanské války jsou lidé milí, usměvaví a hodně rodinně zaměření. Jsou vždy ochotní poradit nebo se jen tak dát do řeči s cizincem. 

Jazyk

Úředním jazykem v El Salvadoru je španělština, kterou je slyšet doslova na každém kroku. Není sice neobvyklé potkat anglicky mluvícího obyvatele Salvadoru, ale pouze na angličtinu se tu spolehnout nedá. Rukama a nohama se sice také domluvíte, alespoň pár slov v místním jazyce místní lidé vždy ocení. Je proto dobré naučit se alespoň nejdůležitější dorozumívací věty a fráze ve španělštině. Místní často i pochválí, jak pěkně mluvíte španělsky (a to i když je to popravdě hrůza).

Minislovníček:

  • Ahoj, dobrý den –  Hola, buenos días (dopoledne), buenas tardes (odpoledne)
  • Prosím/Děkuji – Por favor / Gracias
  • Ano/Ne – Sí / No
  • Kde je …? - Dónde está …?
  • Kolik stojí toto? - Cuánto cuesta esto?
  • Jsem z Česka – Soy de la República Checa

Turismus

Oproti jiným zemím Střední Ameriky se v El Salvadoru turismus zatím nerozvinul natolik, hlavně z důvodů špatné reputace se sem turisté příliš nehrnou. Právě proto by byla škoda zemi nenavštívit, protože nabízí daleko větší autenticitu než turisticky hodně navštěvovaná Costa Rica nebo Mexico.

El Salvador je v první řadě rájem pro surfaře. Na Pacifickém pobřeží leží spousta pláží, které nabízí ideální podmínky. Za návštěvu také stojí Ruta de las Flores, hlavní město San Salvador a město Santa Ana s okolními sopkami.

Ve více navštěvovaných oblastech je přiměřené množství restaurací a ubytovacích zařízení, i když například levné backpackerské hostely s kuchyňkou budete shánět jen obtížně. Ve městech naleznete obchody, supermarkety, kavárny a další služby, nicméně v méně navštěvovaných oblastech s žádnými evropskými vymoženostmi nepočítejte.

Geografie

El Salvador je nejmenší a současně také nejhustěji obydlenou zemí Střední Ameriky. Jeho rozloha přibližně odpovídá Moravě a populace čítá 6,5 milionu obyvatel. Tato malá země u Pacifického oceánu sousedí se dvěma dalšími státy, Hondurasem a Guatemalou. 

Větší část země je hornatá – spíše než klasické hory tu najdete množství sopek, některé stále aktivní. Nejvyšší hora země je taktéž sopka, Santa Ana, s výškou 2.365 metrů. Je pro turisty snadno dostupná a výstup na ni nenáročný.

Kvůli své přetrvávající pověsti nebezpečné země tu nepotkáte tolik turistů, s tím je spojená i menší dostupnost luxusu a služeb, na něž jsme v Evropě zvyklí. 

Chystáš se do Salvadoru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.