Cestování Covid-19

Hranice Senegalu jsou uzavřeny a letiště mimo provoz. Aktuální informace na webu MZV.

Pláže

Pláže jsou všude, protože Senegal má 531 km dlouhé pobřeží. Turistické lokality jsou zřejmě udržované (jsou to ale uzavřené resorty), většina pláží je neudržovaných a mimo obrovského množství mušlí a korýšů zde najdete také obrovské množství odpadu, což je pro nás až šokující.

Atlantik je všeobecně studený, hodně zde fouká, má vysoké vlny a ani jednou jsme se nedokázali vykoupat. Delty na jihu země jsou naopak teplejší, čistší, a když se vyhnete přílivu a odlivu, tak si můžete i zaplavat. A najdete zde také minimum mořských ježovek.

Noční život 

Nejaktuálnější informace lze vyhledat na stránkách Francouzského institutu, který zde působí v několika lokalitách.

Adrenalinová zábava 

Sportovní vyžití naleznete na plážích i ve vnitrozemí. Turistické resorty v Dakaru, Saint-Louis i ostatních destinacích připravují širokou nabídku volnočasových aktivit pro turisty. Můžete vyzkoušet vodní lyže, plavbu na plachetnici nebo katamaránu, jízdu na koních, čtyřkolkách nebo motocyklu či rybaření. V Saly bylo zbudováno vyhledávané golfové hřiště s 18 jamkami a Accrobaobab Adventure Park, lanový park v korunách baobabů. Milovníci pěší turistiky ocení trasy v krajině podél břehů řeky Casamance nebo v pohoří Bassari Mountains. 

Nakupování 

Nejlepší nákupy jsou rozhodně na místních trzích, kde seženete úplně všechno.

Parky a rezervace 

Djoudj National Bird Sanctuary (Ptačí rezervace Djoudj)

Tato největší západoafrická rezervace se nachází 50 km na sever od Saint-Louis, v deltě řeky Senegal a na rozloze asi 160 km2. Tvoří ji kromě tekoucí vody i jezera, jezírka, stojaté vody a mokřiny.  Leží v pouštní oblasti a je jediným zeleným místem v této oblasti Sahelu. Park přitahuje ptáky jak z Evropy, tak z Afriky, od listopadu do března se tu vyskytuje 3 milióny ptáků (volavky, kormoráni, kolpíci nebo pelikáni), kteří zde zimují. Žije zde také asi 20 druhů savců – my jsme viděli divoká prasata, leguány a krajtu královskou). V parku se pohybujete lodí, odkud můžete pozorovat vodní ptáky.

Vstupné je dost zmatečné, nikde nejsou informační materiály a jsou vám nabízeny různé trasy prohlídek – my jsme nakonec museli zaplatit nejenom 5 osob, ale také průvodce, taxikáře a vstup vozidla do areálu parku (bez auta se tam nedostanete), a to za cca 120 EUR

Niokolo-Koba Natural Reserve

Je největší národní park Senegalu a leží ve vnitrozemí, nedaleko města Tambacounda. Rozkládá se na 903 150 km2. I tento přírodní zázrak figuruje na seznamu UNESCO. Žije zde přes 350 druhů ptáků a 80 druhů zvířat včetně paviánů, hrochů, antilop, šimpanzů, leopardů, různých plazů a obojživelníků. Čeští přírodovědci zde úspěšně pracují na záchraně největší antilopy světa – antilopě Derbyho.

Rezervace Bandia

Je privátní rezervací a nachází se 60 km jižně od Dakaru. I když to není rezervace tak velká, jako jsou například ty v Keni nebo Tanzánii, potkáte tu žirafy, zebry, nosorožce, opice, krokodýly, savanová prasata a dokonce i kriticky ohrožené antilopy Derbyho. Většinou se ale jedná o exportovaná zvířata z Keni a JAR. 

Guembeul Natural Reserve

Se nachází jižně od Saint-Louis, je to malá rezervace, prohlídka trvá hodinu a všechna zvířata se sem dostala darem – z Izraele a Španělska (různé druhy antilop a gazel) či byla zpětně importována/zabavena z Evropy (suchozemské želvy). Volně zde pobíhají pouze opice a savanová prasata (příbuzná s prasaty bradavičnatými). Zde doporučujeme návštěvu v letním období, kdy zavodněné mokřadly přitahují velké množství vodních ptáků. 

Vstupné činilo 50 EUR a musíte si zaplatit i průvodce, bez něhož vás do rezervace nepustí, přestože mají velmi omezenou angličtinu. 

Langue de Barbarie National Park

Se rovněž nachází 18 km jižně od Saint-Louis a je domovem různých vodních ptáků a mořských želv. Jedná se o dobrou alternativu k Djoudj National Bird Sanctuary, pokud bojujete s časem. Jako nejlepší měsíc k návštěvě se doporučuje únor, kdy řada ptáků začíná hnízdit. 

Lompoul Desert (pošť Lompoul)

Sever Senegalu má zcela jiný charakter, než jižní část země – blížíte se k Mauretánii a baobaby a savany střídá pouštní krajina, porostlá kaktusy a toulající se velbloudi. Písečné duny mají oranžové zabarvení a jsou cíleným výletem turistů z nedalekého Saint-Louis.

Mezi národní přírodní/kulturní rezervace patří i ostrov Gorée a Sine Salum Delta. Jde o volně přístupné destinace, ale po příjezdu musíte uniformovanému úředníkovi vždy zaplatit tzv. pobytovou taxu (Gorée – 500 CFA/osoba, Sine Salum Delta – 3.000 CFA/osoba).

Pro děti 

Nejhezčí výlety byly ty, které jsme si sami zorganizovali. Cestovali jsme se 3 dětmi ve věku 12, 15 a 17 let. S místním rybářem jsme si domluvili cestu pirogou po Sine Saloum Delta na celé dopoledne za 30.000 CFA. Pozorovali jsme vodní ptáky, zastavili se v domorodých vesnicích, ochutnali místní jídlo (čerstvě pražené arašídy, nasolené korýše a buvolí mléko) a stihli i výlet do buše k pozorování opic a nádherně barevných ptáků. Ceny jsou vždy smluvní a měly by se pohybovat do 100 EUR / polodenní místní výlet. Pokud se rozhodnete vyjet pirogou dále – např. na návštěvu ornitologických rezervací – počítejte s mnohem vyšší částkou.  

Procházky městy jsou pro děti unavující a stresující (hluk, troubení, neustálé nabízení zboží místních trhovců, kteří nás byli ochotní „doprovázet“ i hodinu). Naopak rádi vzpomínáme na procházky malými městy, vesnicemi, na pobřeží a na krátké treky krajinou (nutné je zásobit se vodou). Všude tam, kde je málo turistů, si s vámi lidé lámanou angličtinou rádi popovídají. Při hlavních komunikacích většiny měst a městeček najdete malá tržiště, kde se můžete občerstvit.   

Podnikli jsme i výlety do národních a ornitologických parků, ale po 3 hodinách je pozorování antilop či pelikánů pro děti nuda. Nezapomeňte na dalekohled.

Pro romantiky 

Na mnoha místech jezdí místo aut zvláštní místní taxi – koně zapřažené do vyzdobeného dvoukoláku. Možné je využít i projížďku pirogami, pokud vám dělají špatně divoké mořské vlny, raději to nezkoušejte.

Kultura 

Kultura v Senegalu zdaleka nekončí seznámením se s životem původních obyvatel. Hlavní město Dakar nebo ostrov Île de Gorée otevřely zajímavá muzea, kde si poslechnete poutavá vyprávění z historie Senegalu. Hudební žánry Afriky poznáte nejen v ulicích Dakaru, ale i na pravidelných hudebních festivalech, například Dak´Art nebo Festival černošského umění. Domorodé tance reprezentuje den oslav Simb, lev symbolizující sílu země. Tanečníci předvádějí své umění v ulicích a inspirují další mladé lidi k podobným výkonům.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu