Průvodce státem
Senegal
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Senegalu

Zdraví 

Během cestování se doporučuje kupovat balená voda (cca 1.000 CFA/5l vody), v Dakaru a Saint-Louis je vodovodní řád údajně přísně kontrolován, nicméně místní nám doporučili vodu vždy převařovat. S vodou jsme neměli žádné potíže. Pozor bychom si dali na některé místní jídlo – raději se vyhněte tučnému jídlu/masu na ulici a vždy mějte v příruční lékárničce k dispozici černé uhlí k nenadálým průjmovým onemocněním. 

Očkování

Očkování a antimalarikům bychom zde chtěli věnovat pozornost, protože by to mělo být součástí každé cesty do tropické oblasti. Na každé klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí vám nabídnou očkování podle toho, kde a jak se budete pohybovat. My jsme hodně cestovali a pobývali s místními (včetně učení ve škole) – byli jsme zařazeni do rizikovější skupiny a raději se nechali naočkovat proti všem doporučeným nemocem a zároveň si vystavili mezinárodní očkovací průkazy.

Povinné očkování: žlutá zimnice, břišní tyfus a žloutenka typu A. 

Doporučené očkování: tetanus, žloutenka typu B, meningokoková meningitida a malárie.

POZOR – Očkování a antimalarika nejsou levná záležitost a v našem případě (2 dospělí + 3 děti) se konečná cena vyšplhala na 39.000 Kč (25.000 Kč za očkování, 12.000 Kč za antimalarika a 2.000 Kč za repelenty a lékárničku) – což je částka srovnatelná s cenou letenek pro 5 lidí!

Kriminalita 

Země je celkem bezpečná a lidé jsou zde přátelští. Pouze v regionu Casamance na jihu se objevují separatistické tendence a situace je někdy poněkud napjatá. Navíc jsou zde údajně některé oblasti zaminovány.

Kriminalita je zde údajně nízká, nedoporučuje se chodit s větší hotovostí. Mnohem nepříjemnější je neustálé obtěžování (především ve velkých městech) místních prodejců, kteří byli často nejenom neodbytní, ale někdy i mírně agresivní.

Internet a elektřina 

Všude je stejný typ elektrických zásuvek jako u nás. Některé domy využívají fotovoltaické / solární panely a domy pak mají omezený počet zásuvek (my jsme měli 1 na celou chýši). S připojením na wifi je docela problém (poskytují je jenom velké hotely či drahé restaurace), wifi připojení není ani na letišti. Místní mají předplacené karty. My jsme wifi měli nakonec k dispozici u všech našich francouzských airbnb hostitelů. 

Důležité kontakty

Velvyslanectví Senegalské republiky v Berlíně:

 • Adresa: Dessauer Strasse 28/29, 10963 Berlin
 • Telefon: 004930-856 21 90
 • Fax: 004930-8562 1921
 • Web: www.botschaft-senegal.de
 • Provozní hodiny úřadu: Pondělí–pátek 9.00–16.00


Velvyslanectví České republiky v Dakaru:

 • Adresa: 37, rue Jacques Bugnicourt, Dakar-Plateau, Dakar, B.P. 6474
 • Telefon: +221 338 214 576
 • Fax: +221 338 214 578
 • Nouzová linka: +221 770 991 981, +221 770 991 982
 • E-mail: dakar@embassy.mzv.cz
 • Vedoucí úřadu: Mgr. Lenka Pokorná
 • Časový posun: -1 hod v době zimního času
 • -2 hod v době letního času
 • Provozní hodiny úřadu: Pondělí–pátek 8.30–17.00


Důležitá telefonní čísla:

 • Policie: 17
 • Hasiči: 18
 • Policie v Dakaru: 33 823 71 49/ 33 823 25 29
 • Četnictvo v Dakaru. 33 800 20 20
 • Hôpital Principal de Dakar: 33 839 50 50
 • SOS Médecin: 33 889 15 15

Paříž západní Afriky

Senegal je zemí „Tarangy“, což v řeči senegalských kmenů doslova znamená „Radostná pohostinnost“– základem zdejší kultury je totiž úcta k druhému. V Senegalu se stále tančí, lidé jsou tu usměvaví a bývá nazýván bránou do Afriky nebo Paříží západní Afriky.

Senegal je rozmanitou zemí – najdete zde pouště (např. Lompoul desert na severu země), krajinu s baobaby, nádherné pláže (občas ale dost znečištěné odpadem), které jsou protkané chráněnými deltami obrovských řek (celé západní pobřeží – Saloum Delta National Park, Langue de Barbarie National Park) a množstvím barevných loděk – tzv. pirog. Najdete zde i největší ornitologické rezervace na africkém kontinentu (Djoudj National Bird Sanctuary), rozlehlé vnitrozemské národní parky (Niokolo-Koba National Park) a zachovalé koloniální městečka (ostrov Goree, Saint-Louis). 

Tato země také vyniká podmanivou hudbou nejznámějšího afrického hudebníka Youssour N'Doura a hrou na bubny djembe.  

Nedaleko hlavního města Dakaru najdete nejzápadnější místo celé Afriky – tzv. Zelený mys. Poblíž je památkově chráněný ostrov Gorée, nechvalně proslulý ojedinělým Domem otroků (francouzsky Maison des esclaves) – památníkem obětem otroctví. Právě odsud mířily za Atlantik miliony otroků z celého černého kontinentu.

V Senegalu najdete i české stopy – první významný památník k uctění milionů unesených Afričanů z afrického kontinentu do otroctví navrhli Češi Martin Gudev z Atelieru G a Bořek Šípek. Mémorial de Gorée měl být postaven na útesu v hlavním městě Senegalu, Dakaru, ale nebyl nikdy realizován. Úspěšnější je asi mise českých přírodovědců, kteří odborně i edukačně působí v národním parku  Niokolo-Koba a podílejí se na programu záchrany největších antilop na světě – antilopa Derbyho.

Musíme zmínit i negativa země: Senegalem progresivně postupuje obrovské znečištění krajiny (odpad se částečně sbírá pouze v Dakaru, Saint-Louis a na ostrově Gorée) – a to včetně nádherných pláží a obrovských ploch ve vnitrozemí.

Turisté jsou neustále v obležení neodbytných prodavačů suvenýrů a také všelijakých dalších lovců turistů.

Příjem z turistů tvoří velkou položku místního hospodářství, a proto se připravte na velmi vysoké ceny vstupného všude tam, kam jako turisté zamíříte (národní/ornitologické parky, muzea, restaurace, hotely, taxi či lodní doprava). Vždy se setkáte s různými cenovými relacemi pro místní (resident) a turisty (non resident). Senegal není žádná laciná Afrika. 

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Říjen – květen
Vyplatí se cestovat od podzimu přes zimu až do konce jara.
Více o počasí
Letenky od
11 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky