Průvodce státem
Senegal
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Senegalu

Jak do Senegalu

Asi nejlevnější letenky nabízí TAP Portugal na trase Vídeň – Lisabon – Dakar od 6.500 Kč (mění se dle sezony). Akční letenky do Senegalu najdete v našem archivu.

Mezinárodní lety do Senegalu směřují na letiště v Dakaru. Díky výhodné poloze letiště na západním cípu Afriky sem létá mnoho evropských i jiných společností. Můžete cestovat s aerolinkami z evropských velkoměst, např. Brussels Airlines (Brusel), Turkish Airlines (Istanbul), Air Senegal International (Paříž-Orly), Air France (Paříž-Charles de Gaule), Alitalia (Milán), Iberia (Madrid, Gran Canaria), TAP (Lisabon). Nabízí se i možnost využít letů z jiných zemí Afriky, např. Arik (Lagos), Kenya Airways (Nairobi), Air Ivoire (Abidjan), Royal Air Maroc (Casablanca). Cesta z Evropy trvá okolo 6 hodin. Nové mezinárodní letiště Blaise Diagne, které bylo aktuálně otevřené v prosinci 2017 (původně se mělo otevřít již koncem roku 2011), leží asi 80 km kilometrů od centra Dakaru a cena taxíku činila 50.000 CFA.

Jak se nejlépe dopravovat

Většina hlavních silnic je v dobrém stavu a má asfaltový povrch. Vedlejší cesty nebývají sjízdné a v období dešťů se proměňují v rozblácenou stezku. V meziměstské dopravě se lidé přepravují autobusy (ty jsou levnější, ale musí se dopředu zarezervovat) či taxíky. 

Dakar má dobrou síť městské autobusové dopravy DDD bus (Dakar Dem Dikk bus), které mnohdy nabízí komfortnější dopravu než městské taxíky na pokraji životnosti. Ve velkých městech se po celý den vyskytují dopravní zácpy. Na dálnicích se běžně během hustého provozu pohybují mezi jezdícími auty a autobusy prodavači novin a občerstvení. Není ani nezvyklé vidět za jízdy vyskakovat či naopak naskakovat lidi do projíždějících autobusů. Po celé zemi je absence semaforů a vyznačených přechodů – větší křižovatky vždy řídí uniformovaný policista. 

DDD (Dakar Dem Dikk) – zde najdete i trasy městských autobusů: www.demdikk.com.

Hlavní vzdálenosti z Dakaru: do Zinguinchor – 454 km, Saint-Louis 264 km, Thies 70 km, Niokolo-Koba 604 km, Kolda 670 km.

Letecká doprava

Vnitrozemské lety zajišťuje Air Senegal a malá soukromá letadla.

Železniční doprava

Pro zajímavost, spíše než pro rychlost, můžete využít jedinou železniční trať spojující Dakar a Tambacoundu. Mezinárodní vlakové spojení mezi Dakarem a Bamako, hlavním městem Mali, údajně zbankrotovalo v roce 2012. Pokud chcete cestovat na části této trati, informujte se předem o její funkčnosti. Souprava spojující Thies a Dakar vyráží na trať každý den. Cestování vlakem je pomalé, ale zajímavé, a umožní vám poznat náturu místních obyvatel.

Lodní doprava

V Dakaru je hodně využívaný trajekt na 3 km vzdálený ostrov Gorée (plavba trvá 30 minut), který se neřídí daným jízdním řádem, ale vyplouvá dle naplněnosti. Takto jsme z ostrova zmeškali předposlední spojení na pevninu (trajekt připlul a odplul o 25 minut dříve). Lístek stojí 5.200 CFA/zpáteční cesta.

V oblasti Sine Saloum Delta na jihu země se můžete na ostrovy přepravit motorizovanými pirogami z přístavu Palmarin – do městečka Djifer (plavba trvá 30 minut). Cena činila 3.000 CFA a neexistuje jízdní řád. Pirogy je možné si pronajmout jako taxíky – po nás byla požadována za stejnou trasu Palmarin – Djifer cena 30 EUR!

Na možnost cestovat lodí se vždy poptejte v místním přístavu. Trajekt Le Willis přepravuje cestující i náklady mezi Dakarem a Ziguinchor v Casamance. 

Autobusová doprava

Většinu dopravy obstarávají autobusy, taxi, sept-place taxi a minibusy (které stojí na autobusových zastávkách) Ceny jsou smluvní a neočekávejte velké pohodlí – minibusy navíc odjíždí až po úplném naplnění kapacity. Luxusnější autobusy operují mezi velkými městy, jsou bezpečnější a komfortnější. Hlavní autobusovou stanici v Dakaru naleznete na Avenue Malick SY, Caserne des Sapeurs Pompiers vedle hasičské stanice. 

Nejlepší možností při dlouhých cestách jsou sept-place taxi. Na hlavních silnicích jsou to většinou Peugeoty 504 se třemi řadami sedadel, do taxi se vejde sedm lidí včetně řidiče. Je to nejpohodlnější a nejspolehlivější způsob cestování v zemi. Cestování v autobusech je oproti sept-place taxi třetinové, nicméně se musí připlácet za zavazadla.

Auto

V Senegalu se jezdí jako v Evropě, většina aut se také jako ojetiny dováží z Evropy a je opravdu neuvěřitelné, co při svých cestách můžete vidět v pohybu, popř. kolik lidí a nákladu dokážou místní natlačit do malého osobního auta či dodávky. Pronájem auta se obyčejně nedoporučuje – musíte mít platný mezinárodní řidičský průkaz a autopůjčovny jsou poměrně drahé, poplatky jsou dvakrát dražší než cena taxíků na stejnou vzdálenost. 

Taxislužba

V zemi je hodně využívaná taxislužba (jsou licencované a poznáte je podle žlutohnědé barvy) a cena je vždy smluvní.  Prodraží se vám neznalost cen, takže je zde uvádíme orientačně podle toho, co jsme platili my (můžete platit v EUR či CFA):

  • Letiště Blaise Diagne – Sine Salum Delta – 75 EUR
  • Sine Salum Delta – Saint Lous – 80.000 CFA
  • Saint Lous – Dakar – 60 EUR
  • Dakar – Růžové jezero – Dakar – 20.000 CFA
  • Dakar – letiště Blaise Diagne – 50.000 CFA

Senegal má zkorumpovanou dopravní policii – v meziměstské přepravě policie prakticky zastavuje každé taxi, které veze bílého turistu a vyžaduje „poplatek“ (1.000–10.000 CFA). Vždy si něco najdou, aby vás nepustili dále – větší počet pasažérů, špatný technický stav vozidla atd. Naopak místním je tolerováno vše – i nadměrný náklad či téměř nepojízdné vozidlo. 

Veřejná doprava

Ve městě bychom rozhodně zvolili místní dopravu namísto taxíku. Např. V Saint-Louis je jednotná cena za taxi 500 CFA/jízda, ale v Dakaru od 3.000 CFA oproti DDD bus (Dakar Dem Dikk – www.demdikk.com, kde najdete trasy městských autobusů) za 300 CFA/jízda. 

Doporučujeme také pěší chůzi, je to docela zajímavý zážitek, my jsme takto s dětmi prošli půlku Dakaru a Saint-Louis.

Hraniční přechody

Pro svou polohu je Dakar často na počátku nebo na konci trasy západní Afrikou. Nejpoužívanější přechod s Mauretánií (pro cestu na sever Afriky do Maroka) je městečko Rosso, s Mali přechod u města Kidira, s Guineou-Bissau jde o Sao Domingos a s Gambií Séléti z jihu Senegalu a Karang ze severu.

Paříž západní Afriky

Senegal je zemí „Tarangy“, což v řeči senegalských kmenů doslova znamená „Radostná pohostinnost“– základem zdejší kultury je totiž úcta k druhému. V Senegalu se stále tančí, lidé jsou tu usměvaví a bývá nazýván bránou do Afriky nebo Paříží západní Afriky.

Senegal je rozmanitou zemí – najdete zde pouště (např. Lompoul desert na severu země), krajinu s baobaby, nádherné pláže (občas ale dost znečištěné odpadem), které jsou protkané chráněnými deltami obrovských řek (celé západní pobřeží – Saloum Delta National Park, Langue de Barbarie National Park) a množstvím barevných loděk – tzv. pirog. Najdete zde i největší ornitologické rezervace na africkém kontinentu (Djoudj National Bird Sanctuary), rozlehlé vnitrozemské národní parky (Niokolo-Koba National Park) a zachovalé koloniální městečka (ostrov Goree, Saint-Louis). 

Tato země také vyniká podmanivou hudbou nejznámějšího afrického hudebníka Youssour N'Doura a hrou na bubny djembe.  

Nedaleko hlavního města Dakaru najdete nejzápadnější místo celé Afriky – tzv. Zelený mys. Poblíž je památkově chráněný ostrov Gorée, nechvalně proslulý ojedinělým Domem otroků (francouzsky Maison des esclaves) – památníkem obětem otroctví. Právě odsud mířily za Atlantik miliony otroků z celého černého kontinentu.

V Senegalu najdete i české stopy – první významný památník k uctění milionů unesených Afričanů z afrického kontinentu do otroctví navrhli Češi Martin Gudev z Atelieru G a Bořek Šípek. Mémorial de Gorée měl být postaven na útesu v hlavním městě Senegalu, Dakaru, ale nebyl nikdy realizován. Úspěšnější je asi mise českých přírodovědců, kteří odborně i edukačně působí v národním parku  Niokolo-Koba a podílejí se na programu záchrany největších antilop na světě – antilopa Derbyho.

Musíme zmínit i negativa země: Senegalem progresivně postupuje obrovské znečištění krajiny (odpad se částečně sbírá pouze v Dakaru, Saint-Louis a na ostrově Gorée) – a to včetně nádherných pláží a obrovských ploch ve vnitrozemí.

Turisté jsou neustále v obležení neodbytných prodavačů suvenýrů a také všelijakých dalších lovců turistů.

Příjem z turistů tvoří velkou položku místního hospodářství, a proto se připravte na velmi vysoké ceny vstupného všude tam, kam jako turisté zamíříte (národní/ornitologické parky, muzea, restaurace, hotely, taxi či lodní doprava). Vždy se setkáte s různými cenovými relacemi pro místní (resident) a turisty (non resident). Senegal není žádná laciná Afrika. 

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Říjen – květen
Vyplatí se cestovat od podzimu přes zimu až do konce jara.
Více o počasí
Letenky od
11 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky