Průvodce státem
Senegal
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Senegalu

Senegalská kuchyně

Senegalská kuchyně v sobě mísí západoafrické, severoafrické, francouzské a portugalské vlivy. Je považována za jednu z nejlepších v Africe. Většina specialit se zakládá na přípravě ryb, kuřecího a skopového/kozího masa, mořských plodů, luštěnin, vajec, arašídů, rýže, sladkých brambor, kuskusu, prosa a čerstvého ovoce. POZOR – v zimním období je malý výběr ovoce, ale zakoupíte citrusy, banány, papáju, melouny a kokosy. Dováží se jablka, hrušky a hroznové víno.  Ze zeleniny jsme v zimním období v pokrmech ochutnali např. kořenovou zeleninu, tykve, rajčata a papriky, lilek a okru.

Konzumace vepřového masa je přísně zakázána z náboženských důvodů. Senegalci hojně využívají koření a bylinky, které jídlu dodávají zajímavou chuť. Z ovoce se připravují čerstvé džusy. V letním období můžete ochutnat džus z manga, zázvoru, ibišku nebo baobabu. Ze semen baobabů se mele nasládlá mouka, která se přidává k výrobě osvěžujících domácích limonád. Všude je k zakoupení také sladký hustý ibiškový sirup. V mini-marketech se pak prodávají velmi chutné místní džusy (mango, ananas, kokos). K oblíbeným alkoholickým nápojům patří palmové víno, na ulici si můžete zakoupit silný napěněný mátový čaj. Káva se pije bez mléka. 

Pro nás nezvyklá byla absence mléka a mléčných výrobků, v mini-marketech najdete pouze předražené sušené mléko. Mléčné produkty jsme našli jen u čerpacích stanic, popř. ve francouzském potravinovém řetězci AUCHAN. Mléčné výrobky se většinou vyrábí ze sušeného mléka, mají pro nás zvláštní chuť a jsou balené v plastových sáčcích, které domorodci cucají. Mléko má hustou konzistenci a po nalití do kávy se srazí.

Jak se stravovat jako místní

Místní ráno snídají čerstvé bagety (říkají jim „bread“), do nichž si dávají zeleninové, masové a vaječné náplně. Dopoledne často uvidíte ženy se stolečky, které vám ochotně ukážou vše, co mají navařené v hrncích a mohou vám naservírovat do baget. Platí se podle toho, kolik si tam toho naložíte včetně kečupu či majonézy (od 300–1.000 CFA/bageta). My jsme v bagetách ochutnali téměř vše, co se nabízelo: masové i rybí kuličky, luštěninové a rybí pasty, omelety, hranolky, brambory s cibulí a to vše zalité různými omáčkami. Plněné bagety zakoupíte na ulicích a pak především u škol, kde nahrazují školní jídelnu.    

Během oběda přichází další ženy, které na ulici prodávají místní speciality, většinou chutné, ale pro nás dost ostré pokrmy (všude se v různé míře do pokrmů přidávají pálivé papriky). Porce na ulici stojí cca 1.000 CFA a dostanete jí na talíři s příborem. Ochutnali jsme tak skoro všechny místní speciality a mezitím střihli i lehkou konverzaci s místními kuchařkami, které jídlo před námi připravovaly a měly radost, jak nám chutná.

Typické pokrmy jsou:

Thiéboudienne (ryba s rýží) podává se s bílou nebo červenou omáčkou. Senegalské rodiny jedí thiéboudienne rukama z jednoho kotlíku a přikusují domácí chléb.

Maafe je název arašídové omáčky s masem, rýží a zeleninou.

Další oblíbená omáčka yassa se připravuje z cibule, česneku, citronové šťávy a hořčice a servíruje se se silně kořeněným kuřecím nebo rybím masem a rýží.

Teplé pokrmy se prodávají na ulici v dopoledních a odpoledních hodinách, největší výběr je na hlavních třídách a u nemocnic, kde je kupují rodiny pacientů. 

Senegalské dezerty bývají velmi sladké a prodávají se na ulicích či v malých sáčcích na magistrálách. Cinq Centimes (pět centimů) jsou arašídové sušenky, které koupíte i na tržištích. Ochutnali jsme i sladké sezamovo-arašídové placky a především arašídy, které se čerstvě praží v písku a podávají ve sladké či slané formě (100 CFA/sáček na ulici).

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou srovnatelné či vyšší než u nás a v restauracích se stravují převážně cizinci – většinou se platí zvlášť za přílohu (od 1.000 CFA) a zvlášť za vybraný pokrm (od 6.000 CFA). Oblíbené jsou i grill-restaurace (něco na způsob motorestů) při hlavním auto tahu z Dakaru do Saint-Louis. Jsou určené opět hlavně cizincům, během jídla často vystaveným žebrajícím dětem. Lepší pekárny a kavárny jsou většinou pobočky francouzských řetězců a mají podle toho i nastavené ceny (např. 2.000 CFA/presso).

Paříž západní Afriky

Senegal je zemí „Tarangy“, což v řeči senegalských kmenů doslova znamená „Radostná pohostinnost“– základem zdejší kultury je totiž úcta k druhému. V Senegalu se stále tančí, lidé jsou tu usměvaví a bývá nazýván bránou do Afriky nebo Paříží západní Afriky.

Senegal je rozmanitou zemí – najdete zde pouště (např. Lompoul desert na severu země), krajinu s baobaby, nádherné pláže (občas ale dost znečištěné odpadem), které jsou protkané chráněnými deltami obrovských řek (celé západní pobřeží – Saloum Delta National Park, Langue de Barbarie National Park) a množstvím barevných loděk – tzv. pirog. Najdete zde i největší ornitologické rezervace na africkém kontinentu (Djoudj National Bird Sanctuary), rozlehlé vnitrozemské národní parky (Niokolo-Koba National Park) a zachovalé koloniální městečka (ostrov Goree, Saint-Louis). 

Tato země také vyniká podmanivou hudbou nejznámějšího afrického hudebníka Youssour N'Doura a hrou na bubny djembe.  

Nedaleko hlavního města Dakaru najdete nejzápadnější místo celé Afriky – tzv. Zelený mys. Poblíž je památkově chráněný ostrov Gorée, nechvalně proslulý ojedinělým Domem otroků (francouzsky Maison des esclaves) – památníkem obětem otroctví. Právě odsud mířily za Atlantik miliony otroků z celého černého kontinentu.

V Senegalu najdete i české stopy – první významný památník k uctění milionů unesených Afričanů z afrického kontinentu do otroctví navrhli Češi Martin Gudev z Atelieru G a Bořek Šípek. Mémorial de Gorée měl být postaven na útesu v hlavním městě Senegalu, Dakaru, ale nebyl nikdy realizován. Úspěšnější je asi mise českých přírodovědců, kteří odborně i edukačně působí v národním parku  Niokolo-Koba a podílejí se na programu záchrany největších antilop na světě – antilopa Derbyho.

Musíme zmínit i negativa země: Senegalem progresivně postupuje obrovské znečištění krajiny (odpad se částečně sbírá pouze v Dakaru, Saint-Louis a na ostrově Gorée) – a to včetně nádherných pláží a obrovských ploch ve vnitrozemí.

Turisté jsou neustále v obležení neodbytných prodavačů suvenýrů a také všelijakých dalších lovců turistů.

Příjem z turistů tvoří velkou položku místního hospodářství, a proto se připravte na velmi vysoké ceny vstupného všude tam, kam jako turisté zamíříte (národní/ornitologické parky, muzea, restaurace, hotely, taxi či lodní doprava). Vždy se setkáte s různými cenovými relacemi pro místní (resident) a turisty (non resident). Senegal není žádná laciná Afrika. 

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Říjen – květen
Vyplatí se cestovat od podzimu přes zimu až do konce jara.
Více o počasí
Letenky od
11 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky