Průvodce státem
Senegal
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Senegalu

Aktuální kurz 1 Kč = 25.33

Západoafrické franky

V Senegalu se platí západoafrickými franky s mezinárodní zkratkou CFA. Základem každého obchodu je smlouvání. Cenu můžete usmlouvat až o 90 %. Na tržištích nakoupíte tradiční suvenýry, jako jsou košíkářské výrobky, dřevořezby, kovové výrobky, šperky, krásné tradiční oblečení, CD s africkou hudbou, koření nebo batikované či pískované obrázky.

Ačkoli je kriminalita v Senegalu nižší než v okolních afrických zemích, neukazujte zbytečně velkou hotovost a dobře si hlídejte peněženku a další cennosti, při neustálých tlačenicích můžete snadno něco ztratit. Musíme zmínit i naši pozitivní příhodu, kdy jsme v jednom obchodě v Saint-Louis zapomněli obálku s mapami a důležitými dokumenty. Vše nás tam týden čekalo a po vstupu do obchodu isme byli okamžitě rozpoznáni a vše bylo v pořádku předáno.   

Směnárny a platba kartou

Kreditní karty se obvykle přijímají v hotelích a restauracích (my jsme je nepoužili ani jednou). Bankomaty nejsou příliš obvyklé ani u bank. Nejlepší je vyměnit si peníze hned po příletu na letišti. Mimo Senegal se CFA velmi špatně nakupuje – na letišti v Lisabonu si měnu sice můžete zakoupit, ale v dost nevýhodném poměru.

Kolik co stojí

Všeobecně velmi drahé je cestování (taxi, trajekty), vstupy do muzeí a národních / ornitologických parků. Levnější je oblečení (od cca 4.000 CFA), krásné bavlněné látky (2.000 CFA/metr), koření (500 CFA/0,5 l sušeného ibišku) či čerstvé ryby na trhu (od 1000 CFA/kilo). Jídlo je srovnatelné s naší zemí. Během naši cesty na přelomu ledna/února bylo místní ovoce a zelenina na trhu dokonce dražší než u nás. Např. nejlevnější banány (700 CFA/kg), citrusy (1.000 CFA/kilo), kokosy (1.000 CFA/kus).

Spropitné a smlouvání

Bez smlouvání se zde neobejdete a pro nás to bylo dost vyčerpávající. Na vesnických trzích jsme zásadně nesmlouvali a místním ženám zaplatili za potraviny vždy požadovanou částku, kterou nám napsali na papír, a jsme přesvědčeni, že nás nešidili. Na městských tržištích a na turistických místech, kde prodává hodně „překupníků“, byla situace úplně jiná a všechno nepotravinové zboží začínalo částkou 30.000 CFA (z vesnických tržišť jsme znali skutečné ceny). Musíte si sami eticky stanovit částku, kterou jste ochotni zaplatit, a na té trvat. Nám se to vždycky povedlo.

Jak ušetřit

Jídlo – Namísto supermarketů Auchan vyhledávejte tzv. mini-markety (těch je na každé ulici a v každé vesnici dostatek – jde o malý obchůdek, kde se prodávají sušené potraviny, balená voda a nealko nápoje). Namísto drahých restaurací je autentičtější se stravovat v tzv. street foodech. Najdete je před školami, nemocnicemi a na hlavních komunikacích a jsou dvojího typu: místní ženy nabízí teplé jídlo (porce stojí cca 1.000 CFA) či bagetu s náplní – luštěninovou, rybí, masovou, vajíčkovou atd. (300–1.000 CFA dle náplně).

Cestování – Ve městě rozhodně zvolit místní dopravu namísto taxíku. Např. V Saint-Louis je jednotná cena za taxi 500 CFA, ale v Dakaru od 3.000 CFA. Oproti tomu cesta DDD busem stojí 300 CFA/jízda. Pokud cestujete jako skupina, vyplatí se zaplatit taxi – výhodou je, že řidič se vám celou dobu věnuje a zastaví, kde potřebujete (k občerstvení, nákupu či k pořízení zajímavé fotky).

Ubytování – Přestože jsme se dočetli, že na jihu země je velký počet jednoduchých vesnických ubytoven CRI (Campements Rurals Integrés), které mají jednotné ceny za nocleh  (3.300 CFA) – nic takového jsme nenalezli. Deklarované zajímavé ubytování v katolických misiích za 2.500 CFA jsme také nikde nenašli.  Nakonec jsme si rezervovali několik různých ubytování přes airbnb.com (od tradičních hliněných chýší se slaměnou střechou, zámeček z doby kolonialismu až po moderní byt v nové dakarské čtvrti). Tady bychom jenom upozornili, že máme dobrou zkušenost s evropskými pronajímateli a špatnou s místními (např. požadovali na nás „doplatek“ za ubytování či opomenuli sdělit zásadní informace – např. že je v bytě/chýši něco nefunkční).

Levnější hotelové ubytování v jednolůžkovém pokoji stojí od 4.000 do 15.000 CFA, ve dvojlůžkovém od 5.000 do 18.000 CFA, v Dakaru a na pobřeží v dobrých hotelích může být mnohem dražší.

Do Senegalu míří také cestovatelé s cestovními kancelářemi. Zájezdy do 4* resortů včetně all–inclusive stojí mezi 18–26 tisíci. Prohlédněte si zájezdy do Senegalu.

Paříž západní Afriky

Senegal je zemí „Tarangy“, což v řeči senegalských kmenů doslova znamená „Radostná pohostinnost“– základem zdejší kultury je totiž úcta k druhému. V Senegalu se stále tančí, lidé jsou tu usměvaví a bývá nazýván bránou do Afriky nebo Paříží západní Afriky.

Senegal je rozmanitou zemí – najdete zde pouště (např. Lompoul desert na severu země), krajinu s baobaby, nádherné pláže (občas ale dost znečištěné odpadem), které jsou protkané chráněnými deltami obrovských řek (celé západní pobřeží – Saloum Delta National Park, Langue de Barbarie National Park) a množstvím barevných loděk – tzv. pirog. Najdete zde i největší ornitologické rezervace na africkém kontinentu (Djoudj National Bird Sanctuary), rozlehlé vnitrozemské národní parky (Niokolo-Koba National Park) a zachovalé koloniální městečka (ostrov Goree, Saint-Louis). 

Tato země také vyniká podmanivou hudbou nejznámějšího afrického hudebníka Youssour N'Doura a hrou na bubny djembe.  

Nedaleko hlavního města Dakaru najdete nejzápadnější místo celé Afriky – tzv. Zelený mys. Poblíž je památkově chráněný ostrov Gorée, nechvalně proslulý ojedinělým Domem otroků (francouzsky Maison des esclaves) – památníkem obětem otroctví. Právě odsud mířily za Atlantik miliony otroků z celého černého kontinentu.

V Senegalu najdete i české stopy – první významný památník k uctění milionů unesených Afričanů z afrického kontinentu do otroctví navrhli Češi Martin Gudev z Atelieru G a Bořek Šípek. Mémorial de Gorée měl být postaven na útesu v hlavním městě Senegalu, Dakaru, ale nebyl nikdy realizován. Úspěšnější je asi mise českých přírodovědců, kteří odborně i edukačně působí v národním parku  Niokolo-Koba a podílejí se na programu záchrany největších antilop na světě – antilopa Derbyho.

Musíme zmínit i negativa země: Senegalem progresivně postupuje obrovské znečištění krajiny (odpad se částečně sbírá pouze v Dakaru, Saint-Louis a na ostrově Gorée) – a to včetně nádherných pláží a obrovských ploch ve vnitrozemí.

Turisté jsou neustále v obležení neodbytných prodavačů suvenýrů a také všelijakých dalších lovců turistů.

Příjem z turistů tvoří velkou položku místního hospodářství, a proto se připravte na velmi vysoké ceny vstupného všude tam, kam jako turisté zamíříte (národní/ornitologické parky, muzea, restaurace, hotely, taxi či lodní doprava). Vždy se setkáte s různými cenovými relacemi pro místní (resident) a turisty (non resident). Senegal není žádná laciná Afrika. 

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Říjen – květen
Vyplatí se cestovat od podzimu přes zimu až do konce jara.
Více o počasí
Letenky od
11 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky