Průvodce státem
Senegal
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Senegalu

Vízum

Pro vstup je nutný cestovní pas s biometrickými údaji a dobou platnosti alespoň 3 měsíce po plánovaném datu návratu. 

Občané EU nepotřebují vízum pro krátkodobé pobyty do 90 dnů (za účelem nevýdělečné činnosti). V ostatních případech je nutno žádat o vízum, avšak nelze žádat o vízum na hraničních přechodech při vstupu do země, ani na letišti. Žádosti českých občanů o víza by měla být směřována na Velvyslanectví Senegalu v Berlíně, kde lze získat bližší informace k vízovým žádostem.

Další dokumenty 

POZOR – Při příletu na nové letiště Blaise Diagne se připravte na velkou byrokracii. Všichni jsou individuálně na přepážce „proklepnuti“ místním uniformovaným úředníkem, který snímá vaše oči, prsty a chce znát podrobný itinerář vaši cesty včetně adres, kde budete trávit svůj pobyt. To stejné očekávejte i při odletu ze země – na letiště tedy vždy s předstihem! Kontrolována nám byla letenka, ale ne množství peněz.

Očkování

I když očkování proti žluté zimnici není povinné, doporučuje se stejně jako ochrana proti meningitidě, žloutence A a B a pro krátkodobý pobyt užívání antimalarik. Výskyt malárie je nejčastější od června do listopadu, je dobré používat repelenty. Před cestou je vhodné to konzultovat s lékařským specialistou.

V souvislosti s občasným výskytem některých infekčních onemocnění Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně připomíná nutnost dodržování základních hygienických pravidel při cestování do těchto oblastí: pití pouze nezávadné, tj. hygienicky balené nebo převařené vody, požívání ovoce a zeleniny, které je možno zbavit slupky, důkladná tepelná úprava veškerých potravin a vyloučení stravy, o jejíž nezávadnosti je možno pochybovat (např. kostky ledu do nápojů, zmrzlina, jídlo od pouličních prodejců, stravování s domorodci apod.). Současně doporučuje informovat se před cestou na vhodnost očkování, resp. na příznaky onemocnění a možnosti léčení.

Celní předpisy

Na stránkách MZV ČR se uvádí:

Při příjezdu do Senegalu je třeba písemně deklarovat všechny devizy, pokud jejich výše přesahuje v přepočtu hodnotu 1.000.000 franků CFA (tj. cca 42.000 CZK).

Je možný bezcelní dovoz oblečení a předmětů osobní potřeby. Limity se vztahují na tabák (10 balíčků cigaret, 50 kusů cigár či 250 gramů tabáku), alkohol (1 láhev tvrdého alkoholu, 1 láhev vína) či parfémy (1 balení toaletní vody, 1 balení parfému).

Senegalské celní předpisy vyžadují pro dovoz vysílaček, zbraní a munice povolení Ministerstva vnitra Senegalu.

Při odjezdu ze Senegalu by neměla být ze země vyvážena místní měna. Při vývozu deviz přesahujících hodnotu 500.000 franků CFA je nutné doložit deklaraci deviz vykonanou při příjezdu do Senegalu, nebo potvrzení souvisejících bankovních operací.

K celním a devizovým předpisům doporučujeme kontaktovat:

  • Direction Générale des Douanes, 8-10 Allées Robert Delmas, BP 4033, DAKAR (Sénégal)
  • Tel.: (00 221) 33 889 74 74
  • E-mail: spdgd@douanes.sn.

Paříž západní Afriky

Senegal je zemí „Tarangy“, což v řeči senegalských kmenů doslova znamená „Radostná pohostinnost“– základem zdejší kultury je totiž úcta k druhému. V Senegalu se stále tančí, lidé jsou tu usměvaví a bývá nazýván bránou do Afriky nebo Paříží západní Afriky.

Senegal je rozmanitou zemí – najdete zde pouště (např. Lompoul desert na severu země), krajinu s baobaby, nádherné pláže (občas ale dost znečištěné odpadem), které jsou protkané chráněnými deltami obrovských řek (celé západní pobřeží – Saloum Delta National Park, Langue de Barbarie National Park) a množstvím barevných loděk – tzv. pirog. Najdete zde i největší ornitologické rezervace na africkém kontinentu (Djoudj National Bird Sanctuary), rozlehlé vnitrozemské národní parky (Niokolo-Koba National Park) a zachovalé koloniální městečka (ostrov Goree, Saint-Louis). 

Tato země také vyniká podmanivou hudbou nejznámějšího afrického hudebníka Youssour N'Doura a hrou na bubny djembe.  

Nedaleko hlavního města Dakaru najdete nejzápadnější místo celé Afriky – tzv. Zelený mys. Poblíž je památkově chráněný ostrov Gorée, nechvalně proslulý ojedinělým Domem otroků (francouzsky Maison des esclaves) – památníkem obětem otroctví. Právě odsud mířily za Atlantik miliony otroků z celého černého kontinentu.

V Senegalu najdete i české stopy – první významný památník k uctění milionů unesených Afričanů z afrického kontinentu do otroctví navrhli Češi Martin Gudev z Atelieru G a Bořek Šípek. Mémorial de Gorée měl být postaven na útesu v hlavním městě Senegalu, Dakaru, ale nebyl nikdy realizován. Úspěšnější je asi mise českých přírodovědců, kteří odborně i edukačně působí v národním parku  Niokolo-Koba a podílejí se na programu záchrany největších antilop na světě – antilopa Derbyho.

Musíme zmínit i negativa země: Senegalem progresivně postupuje obrovské znečištění krajiny (odpad se částečně sbírá pouze v Dakaru, Saint-Louis a na ostrově Gorée) – a to včetně nádherných pláží a obrovských ploch ve vnitrozemí.

Turisté jsou neustále v obležení neodbytných prodavačů suvenýrů a také všelijakých dalších lovců turistů.

Příjem z turistů tvoří velkou položku místního hospodářství, a proto se připravte na velmi vysoké ceny vstupného všude tam, kam jako turisté zamíříte (národní/ornitologické parky, muzea, restaurace, hotely, taxi či lodní doprava). Vždy se setkáte s různými cenovými relacemi pro místní (resident) a turisty (non resident). Senegal není žádná laciná Afrika. 

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Říjen – květen
Vyplatí se cestovat od podzimu přes zimu až do konce jara.
Více o počasí
Letenky od
11 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky