Průvodce státem

Senegal

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Paříž západní Afriky

Senegal je zemí „Tarangy“, což v řeči senegalských kmenů doslova znamená „Radostná pohostinnost“– základem zdejší kultury je totiž úcta k druhému. V Senegalu se stále tančí, lidé jsou tu usměvaví a bývá nazýván bránou do Afriky nebo Paříží západní Afriky.

Senegal je rozmanitou zemí – najdete zde pouště (např. Lompoul desert na severu země), krajinu s baobaby, nádherné pláže (občas ale dost znečištěné odpadem), které jsou protkané chráněnými deltami obrovských řek (celé západní pobřeží – Saloum Delta National Park, Langue de Barbarie National Park) a množstvím barevných loděk – tzv. pirog. Najdete zde i největší ornitologické rezervace na africkém kontinentu (Djoudj National Bird Sanctuary), rozlehlé vnitrozemské národní parky (Niokolo-Koba National Park) a zachovalé koloniální městečka (ostrov Goree, Saint-Louis). 

Tato země také vyniká podmanivou hudbou nejznámějšího afrického hudebníka Youssour N'Doura a hrou na bubny djembe.  

Nedaleko hlavního města Dakaru najdete nejzápadnější místo celé Afriky – tzv. Zelený mys. Poblíž je památkově chráněný ostrov Gorée, nechvalně proslulý ojedinělým Domem otroků (francouzsky Maison des esclaves) – památníkem obětem otroctví. Právě odsud mířily za Atlantik miliony otroků z celého černého kontinentu.

V Senegalu najdete i české stopy – první významný památník k uctění milionů unesených Afričanů z afrického kontinentu do otroctví navrhli Češi Martin Gudev z Atelieru G a Bořek Šípek. Mémorial de Gorée měl být postaven na útesu v hlavním městě Senegalu, Dakaru, ale nebyl nikdy realizován. Úspěšnější je asi mise českých přírodovědců, kteří odborně i edukačně působí v národním parku  Niokolo-Koba a podílejí se na programu záchrany největších antilop na světě – antilopa Derbyho.

Musíme zmínit i negativa země: Senegalem progresivně postupuje obrovské znečištění krajiny (odpad se částečně sbírá pouze v Dakaru, Saint-Louis a na ostrově Gorée) – a to včetně nádherných pláží a obrovských ploch ve vnitrozemí.

Turisté jsou neustále v obležení neodbytných prodavačů suvenýrů a také všelijakých dalších lovců turistů.

Příjem z turistů tvoří velkou položku místního hospodářství, a proto se připravte na velmi vysoké ceny vstupného všude tam, kam jako turisté zamíříte (národní/ornitologické parky, muzea, restaurace, hotely, taxi či lodní doprava). Vždy se setkáte s různými cenovými relacemi pro místní (resident) a turisty (non resident). Senegal není žádná laciná Afrika. 

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Říjen – květen
Vyplatí se cestovat od podzimu přes zimu až do konce jara.
Více o počasí
Letenky od
11 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Senegalu

Co vidět a navštívit v Senegalu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Senegalu

Zavřít boční panel

Dakar

Je největším západoafrickým přístavem a zároveň nejzápadnějším městem Afriky. V jeho aglomeraci žije 2,45 milionu obyvatel a toto číslo se neustále zvyšuje (hodně lidí zde přes týden pracuje a o víkendu jezdí domů). Ve směsici budov objevíte moderní sídla velkých firem, staré koloniální domy, rušné trhy, vyhlášené restaurace a nespočet hotelů. Dakar pulzuje rušnou atmosférou dnem i nocí, na ulici se stále něco děje – pouliční prodavači prodávají pozdě do noci své zboží a občerstvení, místní ženy připravují po celý den jídlo a se setměním smaží chuťově zajímavé sladké i slané pamlsky, do toho všeho běhají a křičí děti.

V Dakaru se mísí vliv křesťanství a islámu, proto vedle kostelů stojí v centru města i Velká mešita a medína. V centru města můžete navštívit také nejrůznější muzea nebo si jen tak užívat na malebných písečných plážích. Na vašem itineráři by neměly chybět ani rušné trhy Kermel a Sandaga. U obchodníků ochutnáte čerstvé kokosy, koupíte dřevořezby a šperky či tradiční oblečení. 

Muzea ani památky nemají webové stránky, kde byste se mohli dočíst základní informace, takže až na místě zjišťujete, že jsou muzea dlouhodobě uzavřena (např. Muzeum moře na ostrově Gorée) či že vůbec neexistují (maják na nejzápadnějším cípu Dakaru) – cizojazyční tištění průvodci jsou navíc zastaralí a nespolehliví. POZOR – Neočekávejte muzea západoevropského typu. Sbírky ani technické vybavení se zde moc neaktualizuje. Co můžete s jistotou čekat, je vysoké vstupné pro cizince. 

Doporučujeme navštívit: 

IFAN Museum (African Arts Museum) Place de Soweto, Dakar, Senegal

tripadvisor.com/ShowForum-g293831-i9219-Dakar_Dakar_Region.html

Ostrov Gorée (3 km od Dakaru) – POZOR z dakarského přístavu by měl jezdit každou hodinu trajekt (cesta trvá 30 minut), ten odjíždí hned po naplnění a nedrží se jízdního lodního řádu. To stejné platí i pro cestu z ostrova Gorée, kde nám loď „ujela“ před nosem. Další POZOR platí pro nošení cestovních dokladů. Bez platného pasu vás na ostrov nepustí (doklady kontroluje policie při vstupu do přístaviště). Lístek se musí zaplatit v hotovosti na pokladně a stojí 5.200 CFA/zpáteční cesta.

portdakar.sn/en/nos-services/trafic-passager/dakar-goree

Zavřít boční panel

Ostrov Gorée

Ostrov Gorée neboli Ostrov slz (Island of Gorée, Dakar) je zapsán na seznamu UNESCO. V v 18. a 19. století to bylo významné obchodní a administrativní centrum a dodnes zde můžete vidět koloniální domky, jimiž je posetý celý ostrov. Na ostrově najdete největší shluk turistů, čemuž odpovídá dotěrnost a urputnost zdejších obchodníků vám něco vnutit k zakoupení. Čím dále ovšem půjdete, tím zajímavější věci objevíte. Např. kolem kopce je shluk místních umělců, kteří z odpadu (staré nádobí, nefunkční mobily) vytváří docela vtipné a vkusné věci (tzv. recyklované umění). Po příjezdu na ostrov je vyžadován tzv. pobytový poplatek (500 CFA). 

Ostrov má velikost 1 km x 300 m a dlouhou dobu zde bylo sídlo francouzské vlády, která se do Dakaru přestěhovala až po epidemii žluté zimnice. Ve 30. letech minulého století zde byla založena také první škola západní Afriky, jež vychovávala elitu i pro okolní země.  

Na ostrově dodnes žije několik stovek obyvatel, nachází se zde fungující škola, policejní stanice, muzea, dobré pouliční občerstvení, ale i velké množství předražených restaurací. Opravdový život zde začíná s odjezdem posledních trajektů s turisty a dotěrnými obchodníky. Zajímavostí ostrova je, že zde vlastní historický dům i několik nadací/filantropů včetně Georga Sorose. Celý ostrov je na africké poměry také mimořádně čistý, protože se zde třídí a uklízí odpad.

Na ostrově se nachází několik zajímavých míst:  

Z roku 1786 pochází dům La Maison des Esclaves (Dům otroků) věnovaný historii obchodu s otroky na ostrově. Přízemí je členěno na malé kobky, v nichž otroci čekali na svůj osud. Z domu vedla chodba končící u moře, kde už čekala loď určená k odvozu otroků do vzdálených zemí. Ostrovem Gorée a Senegalem prošlo na 20 milionů mužů a žen. V nelidských podmínkách putovali do otroctví, šest milionů lidí transport nepřežilo. Dnes jejich utrpení připomíná jen toto skromné muzeum otroctví se vzkazy významných i obyčejných lidí z celého světa. Vstupné je symbolické, nicméně vždy se na vás nalepí nějaký místní průvodce, který vám bude (i přes vaše odmítání) přednášet o tomto monumentu a pak se dožadovat „odměny“. Díky průvodci se dozvíte informace, které byste nikde nevyčetli, protože zde nemají žádné tištěné materiály. Muzeum v horním patře je pak věnované historii otroctví v západní Africe s řadou dobových exponátů a zajímavých statistik. 

La Maison de la Mer (Dům moře) bylo aktuálně otevřeno až po našem odjezdu. Neoficiálně jsme tam nakoukli díky restaurátorovi, jemuž se nás zželelo. Najdete zde sbírky ryb a měkkýšů, staré rybářské techniky i nástroje včetně modelových vesnic, které se rybolovem živily. Naše děti fascinovaly (či spíše vyděsily) obrovské vypreparované žraločí čelisti a vedle toho ve formaldehydu naložené lidské ostatky, které našli v žaludku dotyčného žraloka. Ostrov byl v době otrokářství, které trvalo 300 let, vyhledávanou lokalitou pro žraloky. Otrokáři se totiž zbavovali nepohodlných či nemocných otroků vhozením do moře.

Muzeum africké kultury a historie – Jedná se o pevnost na okraji, která je vidět již po cestě trajektem na ostrov. Věnuje se historii západní Afriky, vše je pouze ve francouzštině (na pokladně je možné si zakoupit tištěného anglického průvodce).

Více na tripadvisor.com/ShowTopic-g293831-i9219-k7325381-Goree_Island_Ferry-Dakar_Dakar_Region.html

Zavřít boční panel

Jezero Lac Rosé

Je unikátní především pro svou růžovou barvu (POZOR – barvu uvidíte pouze, když svítí sluníčko, a ne když je zataženo). Lac Rose vzniklo pohybem dun u moře a uzavřelo se v 15. století, v současné době se nachází jen několik stovek metrů od oceánu uprostřed dun a buše a je opravdu velmi zvláštní, protože mění své barvy podle polohy slunce. Kromě své barvy je zajímavé i svou slaností (300 gr/l), je druhé nejslanější na světě po Mrtvém moři. Doporučujeme spíše odpolední návštěvu, kdy místní ženy sbírají nánosy soli, což je to způsob obživy pro mnoho rodin. Je to také místo, kam přijížděla známá Rallye Paris. K jezeru se dostanete taxíkem z Dakaru, trvá asi 1,5 hodiny a pro nás byla krkolomná cesta zajímavější než jezero samotné. Cestu taxíkem jsme usmlouvali na 20.000 CFA.

Zavřít boční panel

Kayar

 

Rybářská vesnička poblíž Růžového jezera. Na 5.000 obyvatel je zde cca 500 lodí/pirog.

Zavřít boční panel

Thies

Thies „chess“ se nachází 60 km na východ od Dakaru a je druhým největším senegalským městem s populací cca 500.000 obyvatel. Má přezdívku „město vlaků“, protože v minulosti vzájemně propojovalo města Saint-Louis (zde byla osobní železniční doprava již zrušena), Dakar a Bamako v sousedním Mali.  

Město bylo známé především zaměřením na výrobu uměleckých gobelínů (tapiserie).  Před 2. světovou válkou zde vzniklo odborové hnutí, které později inspirovalo senegalské hnutí za nezávislost. V současnosti je to spíše rozvíjející se průmyslové město. Ve městě najdete řadu řemeslníků, zbytky starého opevnění a regionální muzeum (Quartier Dixième, Rue de la Mairie, Thiès, Senegal), nachází se zde i univerzita The University of Thiès.  

Pokud vyrazíte na výlet do okolí, uvidíte, jak místní pěstují rýži, maniok, podzemnici olejnou (arašídy), proso a ovocné sady.   

Zavřít boční panel

Sine Saloum Delta

Oblast Sine Saloum Delta se nachází jižně od Dakaru a rozkládá se na 180.000 hektarech v okolí delty dvou řek Sine a Saloum. Zahrnuje národní park Saloum Delta plný mangrovníkových porostů, písečných ostrovů a věčně se pohybujících dun. Parkem můžete cestovat po svých, na vozíku taženém koňmi nebo na lodičce. Uvidíte ženy sbírající do košíků korýše, ornitologický ráj v korunách stromů, spleť zelených vodních kanálů nebo rybáře lovící v řece i v oceánu. Výchozím bodem pro túry do parku je městečko Toubakouta. Saloum Delta figuruje od roku 2011 na seznamu světového dědictví UNESCO. Hlavní obživou místních obyvatel je lov ryb a sběr mořských živočichů. Lidé vytvořili z nahromaděných schránek korýšů umělé ostrovy a na jednom z nich stojí celá vesnice Fadiouth.

Pokud si ráno přivstanete, uvidíte delfíny, kteří do Sine Saloum Delty pravidelně ráno vplouvají z Atlantického oceánu za potravou.

Zavřít boční panel

Touba Kaolack Simal

Je v Senegalu považováno za svaté místo islámu. Stojí zde minaret vysoký 86 metrů a je nejvyšším v západní Africe. Jinak je toto město považováno za hlavní město arašídů a údajně se zde nachází i jedno z největších senegalských tržišť.

Zavřít boční panel

Casamance

Jih země je jako stvořený k pěším túrám. Krajina podél břehů řeky Casamance s džunglemi, hustými lesy, mangrovníky, jezírky a spoustou živočichů je plná kempů ve stylu domků kmene Jola, kde můžete přespat a další den pokračovat ve zdolávání africké divočiny.

Při putování se seznámíte s místními kmeny Mandinga a Diola žijícími v odlehlých vesnicích Kaparan, Oussouye a Djembering s tradiční architekturou a prapodivným pohřebištěm na počest předků. 

Zavřít boční panel

Saint-Louis

Toto historické město známé také pod wolofským názvem Ndar se nachází cca 270 km severovýchodně od Dakaru, poblíž mauretánských hranic. Bylo prvním francouzským osídlením v Africe a i proto nese francouzské jméno. Až do r. 1902 bylo hlavním městem celé francouzské západní Afriky (Senegambie, Mauretánie, Niger, Francouzský Sudán a Guinea, Pobřeží slonoviny, Horní Volta a Dahomey).

Město je střediskem obchodu s rybami, cukrem a burskými oříšky. Sídlí zde druhá nejstarší vysoká škola Senegalu Université Gaston-Berger. Každoročně se zde koná mezinárodní jazzový festival a festival mestické kultury. Jednotlivé části Saint-Louis propojuje železný Faidherbův most z roku 1897 – jedná se o 500 metrů dlouhý most od francouzského konstruktéra Gustafa Eifffela postavený zde údajně díky obrovské administrativní chybě. 

V Saint-Louis uvidíte krásně barevné koloniální domy, velký vládní úřad, ministerstva, radnice, historickou poštu, soud, nemocnice, lycea, nové muzeum fotografie, miniaturní muzeum letectví Aéropostale a nejstarší kostel v západní Africe (v současné době nepřístupný – rekonstruuje se). Zajímavá je i rybářská vesnička ve čtvrti Guet Ndar, kde je muslimský hřbitov a trh marché de Sor s různými léčivými kůrami.

Nedaleko Saint-Louis leží národní parky Parc National des Oiseaux de Djoudj a Parc national de la Langue de Barbarie, které vyhledávají světoví ornitologové. Žije zde na 336 druhů ptáků, kteří přilétají z chladnějších krajin – po dlouhém putování přes Saharu jsou tyto oázy totiž prvním místem, kde konečně spatří zdroj vody. Od listopadu do dubna zde můžete pozorovat růžové plameňáky, pelikány, volavky, kormorány, kolpíky nebo kachny. Do obou parků vyráží turisté po řece na plavidle zvaném piroha. Jde o malou loďku vydlabanou z jediného kusu dřeva a pestrobarevně ozdobenou, která se stala symbolem Senegalu.

Ubytování – vřele doporučujeme cenově přijatelné ubytování v historické části Saint-Louis. Jedná se o koloniální „zámeček“, o nějž se v současné době stará nadšená skupina francouzsko–senegalských umělců. Ta jej přetvořila v taneční a komunitní centrum a pořádá zde i mezinárodní taneční festivaly.

K návštěvě určitě doporučujeme:

Muzeum letectví Aéropostale

Připomíná první přelet Atlantiku ze Senegalu do jižní Ameriky (pilotem společnosti Aéropostale byl i Antoine de Saint Exupéry). Letecká společnost pro přepravu poštovních zásilek –  Aéropostale byla na počátku vzniku současného národního francouzského dopravce Air France. Měla sice krátkou existenci, ale do historie letectví se zapsala průkopnictvím, odvahou, stavovskou ctí, šikovností i zarputilostí – motivací pro to, abychom i my mířili dál a výš. Odkazu Aéropostale již roky věnuje skupina francouzských letců a pravidelně pořádá na sklonku léta společný let po stopách této slavné letecké společnosti. Rallye Toulouse – Saint Louis – Toulouse stopy Aéropostale následuje sice jen do západoafrického Senegalu, to jí ale neubírá na půvabu a důležitosti. Přístaviště hydroplánů, odkud vzlétlo první letadlo, se nachází na cípu ostrova. 

Muzeum se symbolicky nachází vedle hlavní budovy pošty, je otevřeno jenom několik hodin denně a expozice je pouze ve francouzštině. 

Muzeum fotografie (Saint-Louis Photography Museum/Musée De La Photographie De St Louis) 

Pro nás naprosto famózní muzeum, které představuje průřez západoafrické historické i moderní fotografie. Expozice je pouze ve francouzštině. Součástí muzea je krásná kavárna, knihkupectví a obchůdek s vkusnými dárkovými předměty (šperky, oděvy, dekorační a užitková textilie). Vstup je zdarma.

Počasí a sezóny v Senegalu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Dakar
Počasí v hlavním městě

25 °C

25 °C

25 °C

25 °C

26 °C

28 °C

30 °C

31 °C

31 °C

30 °C

29 °C

27 °C

Počasí

Podnebí Senegalu je tropické s průměrnými ročními teplotami mezi 22–30 °C. 

Od listopadu do května slunce svítí 8–10 hodin denně, a to je nejvhodnější doba k návštěvě této země. Na jihu země je tepleji a v deltách příjemně teplá voda, na severu provází sucho nepříjemný prašný vítr ze Sahary. V Atlantickém oceánu se, vzhledem ke studené vodě a silným proudům, nedá moc koupat. 

Období dešťů přichází od června do října a svého maxima dosahuje v srpnu. Teploty tehdy vystupují až na 38 °C.  V tuto dobu se zde také vyskytuje hodně komárů a musíte se vybavit velmi drahými repelenty a antimalariky (předepisuje se MALARONE). Nicméně je to zase jediné období, kdy je vše krásně zelené a na trzích je velká a levná nabídka místního ovoce (mango, papája, kokosy) a zeleniny.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší k cestám jsou měsíce od listopadu po duben, ale vyrazit můžete i v říjnu a květnu.

Skvělé akce do Senegalu

ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
Exotický Senegal z Vídně
6 161 Kč
2017-08-23T13:09:07+02:00 4 komentáře
ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
8 starších akcí