Madrid

Doprava v Madridu

Jak se dostat do Madridu 

Vzhledem k velké vzdálenosti od střední Evropy připadá v úvahu především letecká doprava. Prahu spojuje s Madridem přímými lety Ryanair, ČSA a Iberia, průměrná cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 4.000 Kč. Především v zimě se přes Ryanair dají sehnat i letenky výrazně pod 1.500 Kč. Právě Ryanair létá do Madridu přímo i z Bratislavy. Na rozdíl od jiných podobně velkých měst má Madrid jen jediné letiště.  

Pro cesty po Španělsku je nejpohodlnější využívat vlaky. Španělské železnice (především vysokorychlostní) je na velmi vysoké úrovni, pohodlí a rychlosti ale bohužel odpovídají i ceny. Není výjimkou, že za 3–4hodinovou jízdu zaplatíte klidně 60–70 euro. Jízdenky vždy rezervujte v předstihu online na: renfe.com

Hlavní španělský autobusový dopravce Alsa pak nabídne levné spojení prakticky do všech španělských měst, na trasách do velkých měst (Barcelona, Sevilla, Zaragoza) však vlaku nemůže rychlostí ani zdaleka konkurovat. 

Jak cestovat po Madridu 

Samotné centrum, kde se koncentruje většina zajímavostí, není rozlehlé a v pohodě ho prochodíte pěšky. Úzké uličky ostatně ani příliš neumožňují jiný způsob dopravy. Obecně má Madrid velmi moderní a mladý systém MHD a především síť metra patří k nejrychleji rostoucím v Evropě. 

Metro

Právě metro budete v Madridu využívat nejčastěji. Jeho síť je velmi hustá a v rámci širšího centra do 15 minut chůze vždy na nějakou stanici narazíte. Aktuálně madridské podzemí křižuje 12 linek a dalších 5 metrotramvají jezdí na okraji města. Systém je velmi přehledný, stanice i vlaky pěkně udržované a dobře značené. Jediným problémem se stane přetíženost spojů ve špičkách. Soupravy jsou totiž krátké a poměrně úzké a intervaly naopak delší, než by bylo záhodno (většinou kolem 4 minut).  

Většina linek vyjíždí na trať v 6:00, poslední spoje pak z konečných odjíždí až ve 2 hodiny ráno. 

Jízdenku pořídíte na každé stanici v automatu, kde lze platit jak hotovostí, tak platební kartou. Máte dvě možnosti: koupě vícedenních jízdenek (platí vždy jen daný kalendářní den, nikoli 24, 48, … hodin) nebo koupě kartičky Multi za 2,5 EUR, na niž si můžete opakovaně dobíjet jednotlivé jízdné nebo tarif pro 10 jednotlivých jízd.  

  • Jednodenní lístek: 8,4 EUR (není nutné kupovat kartu Multi), platí v metru, autobusech, i vlacích „Cercanías“, 
  • Dvoudenní lístek: 14,2 EUR (není nutné kupovat kartu Multi), platí v metru, autobusech, i vlacích „Cercanías“, 
  • Jedna jízda: 1,5–2 EUR dle vzdálenosti (je nutné koupit kartu Multi za 2,5 euro), platí jen v metru a autobusech, 
  • 10 jízd: 12,2 EUR, není omezena časová platnost a platí jen v metru a autobusech, 
  • Letištní přirážka: 3 EUR navíc ke každé jízdence, platí jen v metru, u autobusů 101 a 200 letištní přirážka neplatí, naopak v expresním autobusu 203 funguje speciální tarif 5 euro za jízdu a nelze na něj využít ani jednu výše uvedenou jízdenku.

Více informací o madridském metru najdete na oficiálním webu metromadrid.es.

Autobusy 

Doplňkovou dopravu hlavně po okraji města představuje více než 200 autobusových linek. I tady platí, že autobusy jsou čisté, nové a zastávky výborně značené včetně jízdních řádů. V autobusech můžete používat všechny výše zmíněné jízdenky s tím rozdílem, že pro jednotlivou jízdu lze platit 1,5 euro i u řidiče bez nutnosti použití kartičky Multi. 

Interaktivní mapu autobusových zastávek najdete na adrese: emtmadrid.es

Během nočních hodin (od 23:30 do 6:00) jezdí po Madridu speciální noční linky (jízdné je stejné jako u denních spojů) označené jako N1–N27. Všechny přitom vyjíždí různými směry z centrální stanice na náměstí Plaza de Cibeles. 

Vlak (Cercanias) 

Obdobou německých „S-Bahnů“, tedy městské železnice, jsou ve španělsku tzv. Cercanías. Jedná se o klasické vlaky integrované do městského systému. Mnohdy se jedná o výrazně rychlejší způsob cestování než metrem. Platí zde vícedenní jízdenky na MHD, ale ne už lístek pro 10 jízd. Jednotlivé jízdné se pak vypočítává podle počtu ujetých zón a v rámci Madridu nikdy nepřesáhne 2,6 euro. 

Detailní informace o Cercanías na webu Renfe.

Jízdní kolo 

Hojně rozšířeným způsobem cestování ve vyspělých městech je sdílená cyklistika. V Madridu funguje služba „BiciMAD“ s více než 165 stanovišti a 1.500 koly. U každého stanoviště je automat podobný parkovacímu, kde si vyzvednete kartu na 1 den, 3 dny nebo 5 dní. Na konci vašeho zvoleného období přiložíte kartu k libovolnému dalšímu automatu, ten si načte, kolikrát jste jeli, a podle toho budete platit. První hodina jízdy stojí 2 euro, druhá 4 další eura (celkem tedy 6 euro).   

Chystáš se do Madridu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.