Co tady objevíš?

Čtvrté největší evropské město najdete přímo uprostřed Pyrenejského poloostrova. Je jím španělský Madrid, královské sídlo s výstavními třídami, paláci a parky, ale především město, které nikdy neusíná. Doslova. Centrum kypí životem 24 hodin denně. Ráno rušným každodenním shonem, přes den se trochu uklidní a vy tak budete mít čas důkladně prozkoumat všechny zajímavosti, v podvečer žije kulturou, sportem, koncerty i divadelními představeními a přes noc život pokračuje ve stovkách tapas barech a restauracích.  

Madrid je nejen hlavním městem Španělska, ale také evropským hlavním městem nočního života. Na své si tu přijdou i milovníci umění, a to ve slavných muzeích (v čele s Museo del Prado), ale i nadšenci do historie a samozřejmě sportu. Real i Atlético patří stabilně k těm nejlepším fotbalovým klubům světa.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2–5 dní
Samotný Madrid zvládnete za víkend, výlety do okolí pak zaberou vždy celý den.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Suché podnebí vybízí k výletům kdykoli v roce.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Do této částky za letenky se vejdete po většinu roku. V akcích je seženete i pod 1.500 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Královský palác (Palacio Real)

Sídlo španělského krále je považováno za největší královský palác v Evropě, jelikož v sobě skrývá téměř 3.500 místností. Barokní stavba započala v roce 1738, dokončena byla až o více než 150 let později, a to v roce 1892.  

Velká část paláce je zpřístupněna veřejnosti, a to každý den od 10:00 do 15:00, v létě do 19:00. Vstupné stojí 11 EUR (pro děti 6 EUR) a lístky můžete koupit jak na místě, tak dopředu přes internet.

Zavřít boční panel

Museo del Prado

V Evropě a možná i na světě existuje jen málo slavnějších muzeí. Madridské Prado, založené v roce 1819, nabídne jednu z nejlepších a nejobsáhlejších světových sbírek evropského umění od 11. až do počátků 20. století. Disponuje nejcennějšími díly mnoha světových autorů, jména jako Goya, Velázquez, Dürer, Rubens, Tizian, Botticelli, Rembrandt nebo El Greco se v místních galeriích objevují velmi často. 

Prado vystavuje více než 5.000 maleb, 700 soch a přes 4.000 různých jiných dekorativních předmětů.  

Otevřeno je denně od 10:00 do 20:00 (v neděli a o svátcích do 19:00). Za vstupenku zaplatíte 15 EUR a lze objednat online. Vždy poslední dvě hodiny otevírací doby je vstupné zdarma, počítat však musíte mnohdy s extrémními frontami a pokud dorazíte později, je velká pravděpodobnost, že se dovnitř vůbec nedostanete. 

Zavřít boční panel

Gran Vía

New York má Broadway, Praha má Václavské náměstí, Madrid má třídu Gran Vía. Je tepnou celého města s mnoha obchodu nejrůznějšího zaměření, výstavními budovami, hotely, kiny i divadly. Měří necelé 2 kilometry a spojuje Plaza de Cibeles a Plaza de España. Tvoří tak část ideálního pěšího okruhu okolo historického centra. Zřejmě nejslavnější budovu na tomto bulváru je Metropolis, který znáte snad z každého madridského pohledu.

Zavřít boční panel

Plaza de Cibeles

Náměstí s dominantou v podobě neoklasicistní radnice (Palacio de Cibeles) s fontánou a lesem španělských vlajek v popředí patří k symbolům Madridu. Kromě radnice stojí po obvodu další 3 významné budovy: Palacio de Linares, Palacio de Buenavista a Španělská národní banka. 

Zavřít boční panel

Plaza Mayor

Madridské centrální náměstí vybudované v letech 1580–1619 je srdcem města. Rozlehlé prostranství je obklopeno mohutnou budovou Casa de la Panaderia s podloubími, které tvoří přirozený prostor pro mnoho restaurací a kaváren. Plaza Mayor je populárním místem pro srazy a setkávání Madriďanů i jako odpočinkové prostranství pro turisty.

Zavřít boční panel

Stadion Santiago Bernabéu

Svatostánek domácího fotbalového klubu Real Madrid zákonitě přitahuje pozornost všech sportovních fanoušků. Stadion byl postaven již v roce 1947 a od té doby doznal víceméně jen kosmetických změn v rámci rozšiřování tribun na současných 81.000 míst. Tím se řadí na 6. místo mezi všemi evropskými stadiony a 34. mezi světovými.  

Stadion můžete navštívit i mimo zápasy, kdy se podíváte do útrob malého muzea i na tribuny, které můžou posloužit i jako místo pro krátký odpočinek nebo piknik. Vstupenky stojí 25 euro, resp. 18 euro pro děti do 14 let. Více informací na realmadrid.com.

Zavřít boční panel

Stadion Wanda Metropolitano

Fanoušci konkurenčního klubu Realu, Atlética Madrid, nepřijdou zkrátka. Domovský stadion jejich klubu nese název Wanda Metropolitano a najdete jej ve čtvrti Rosas. S kapacitou téměř 68.000 diváků je 20. největší v Evropě. Na rozdíl od svého konkurenta Santiago Bernabéu je tento stadion zbrusu nový, otevřen byl po celkové rekonstrukci teprve v roce 2017. 

Prohlídky prázdného stadionu jsou možné každý den za cenu 16 euro (8 euro pro děti do 12 let), vstupenku lze koupit i online.

Zavřít boční panel

Puerta del Sol

Spolu s Plaza Mayor je Puerta del Sol hlavním madridským náměstím. Prostor v dnešní době slouží jako nejvýznamnější přestupní bod madridské MHD i pořádání různých akcí od demonstrací po novoroční oslavy. Zajímavostí je, že na náměstí se nachází nultý kilometr všech silnic paprskovitě se rozbíhajících z Madridu do španělských regionů.

Zavřít boční panel

Katedrála Panny Marie Almudenské

Masivní neogotická katedrála je hlavním španělským svatostánkem a sídlem madridské arcidiecéze. Neobvyklé spojené katedrály samotné s farními budovami nechá vyniknout monumentálnosti stavby. Ještě mnohem zajímavější je však interiér se zvláštně barevně zdobeným stropem a vitrážemi a jedinečnými neoklasicistními varhanami.

Zavřít boční panel

Centro de Arte Reina Sofia

Jedním z bodů „Zlatého trojúhelníku umění“ je Muzeum moderního umění královny Sofie. Ačkoli bylo otevřeno teprve v roce 1992, rychle se stalo jedním z nejuznávanějších světových muzeí, a to i přes to, že se převážně věnuje pouze španělskému umění 20. století. Zastoupena tu jsou však nejslavnější díla Pabla Picassa a Salvadora Dalího, díky nimž především si galerie získala svou pověst.  

Otevřeno je denně od 10:00 do 21:00 s výjimkou úterý, kdy je zavřeno. Cena vstupenky je stanovena na 10 euro, koupě online pak vyjde na 8,9 euro.

Zavřít boční panel

Park Retiro

Parque del Buen Retiro se podle mnohých řadí k nejkrásnějším městským parkům na světě. A právem. Rekreační oblast pro Madriďany byla vybudována už v roce 1680, park je tedy vystavěn ve vrcholném renesančním stylu. Hlavními monumenty jsou Pomník Alfonsu XII., Palacio de Cristal a Palacio de Velázquez, nicméně hodné obdivu jsou i detaily jako lavičky, lampy nebo dokonce odpadkové koše. 

Zhruba uprostřed parku najdete navíc velký umělý rybník, na němž si můžete půjčit lodičky nebo šlapadla.

Zavřít boční panel

Nádraží Atocha

Není nádraží jako nádraží. Vstoupíte-li do bývalé odbavovací haly, která přímo navazuje na současnou moderní, nejspíš si na krátkou chvilku budete myslet, že jste si spletli budovy a vlezli do skleníku botanické zahrady. Opak je pravdou, celá hala je vyplněna tropickou zahradou s více než 260 exotickými druhy rostlin. Mezi chodníčky uvidíte také jezírka s rybami a lavičkami, které ještě více zpříjemňují čekání na vlak. 

Nad novou odbavovací halou, která leží v podzemí, vyrůstá obří stříbrný cylindr na povrch, kde tvoří střed kruhového objezdu pro auta. Vnitřek cylindru je vyplněn jmény 191 obětí teroristického útoku z roku 2004 na 4 vlaky s konečnou stanicí právě na nádraží Atocha. Památník obětem je přesně 11 metrů vysoký, číslo připomíná datum útoku: 11. března neboli 11 de Marzo.

Zavřít boční panel

Muzeum Thyssen-Bornemisza

Třetí a poslední z muzeí tzv. „Zlatého trojúhelníku umění“ navštíví hlavně zájemci o celkový průřez umění od 12. až do 20. století. Muzeum je pojmenováno po mecenáši Heinrichu Thyssenovi-Bornemiszovi, který shromáždil veškeré vystavené sbírky.  

Ty zobrazují průřez především výtvarným uměním přes několik století a doplňují tak další 2 slavná madridská muzea: Prado a Královny Sofie.  

Otevřeno je každý den od 10 do 19:00, vstupné stojí 12 euro, pro studenty 8 euro. Pokud se přihlásíte do programu „Mastercard Priceless“, máte každé pondělí od 12:00 do 16:00 vstup zdarma.

Zavřít boční panel

Terminál 4 letiště Madrid-Barajas

Není obvyklé, abychom speciálně upozorňovali na návštěvu letišť, nicméně to madridské si pozornost rozhodně zaslouží. Přesněji jen jedna jeho část, terminál 4. Unikátní dílo architektů Antonia Lamely, Richarda Rogerse a Luise Vidala zaujme na první pohled svou vzdušností, originalitou i barvami. 

Více než kilometr dlouhý terminál má střechu ve tvaru vlny nebo také křídel ptáka. Nosná žebra, která strop podpírají, pak po celé délce postupně mění barvu, čímž kromě estetického efektu i zlepšují orientaci.

Zavřít boční panel

Chrám Debod

Debod je antický egyptský chrám z 2. století př. n. l., který původně stál nedaleko egyptského Asuánu. V 60. letech 20. století se však nad městem začala stavět obrovská Asuánská přehrada, která měla pohltit mimo jiné i tuto cennou památku. Egyptská vláda proto celý chrám darovala Španělsku. Byl kus po kusu rozebrán, převezen do Madridu a v roce 1972 opět složen do původní podoby. Nyní stojí v zahradě Parque del Oeste a veřejnosti je volně a bez poplatku přístupný.

Zavřít boční panel

Plaza de España

Největší madridské náměstí je populárním odpočinkovým místem pro turisty. Leží na strategickém místě, kde končí třída Gran Vía, přesně mezi Královským palácem a novou čtvrtí s výškovými budovami. Vzrostlé stromy poskytují vítaný stín a lavičky zase možnost k odpočinku. 

Uprostřed náměstí stojí vysoký pomník spisovatele Miguela Cervantese y Saavedry, autora Don Quijota.

Zavřít boční panel

Las Ventas

Výlet do Španělska bez návštěvy koridy nebo alespoň arény na býčí zápasy není ono. Las Ventas je se 23.000 místy k sezení 3. největší arénou tohoto typu na světě, byla otevřena v roce 1931 a je postavena v zajímavém neo-maurském stylu.  

Sezona býčích zápasů začíná v březnu a končí v říjnu, přičemž se konají každou neděli v podvečerních hodinách. Vstupenky zakoupíte buď na místě v pokladně, ideálně aspoň s dvoudenním předstihem, nebo online. Nejlevnější místa ke stání začínají na 5 euro, nejdražší v prvních řadách šplhají i k 60 euro.  

Pokud si netroufáte přímo na návštěvu býčího zápasu, můžete alespoň vyrazit na prohlídku prázdné arény. Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 a cena vstupenky činí 14,9 euro. Doporučuje se pořídit si ji online minimálně s 5denním předstihem, protože počet míst je vždy omezen.

Počasí a sezóny v Madridu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Madrid
Teploty během roku

9 °C

12 °C

16 °C

18 °C

22 °C

28 °C

32 °C

31 °C

26 °C

19 °C

12 °C

10 °C

Počasí

Madrid leží v subtropickém pásu a na velmi suché náhorní plošině ve středu Španělska. Relativně málo zde prší i přes zimu (podobně, jako u nás v létě), během letních měsíců na dešťové kapky nenarazíte vůbec. Teploty jsou nejpříjemnější na jaře a na podzim (kolem 25 °C), v zimě klesají nejčastěji k 10 °C, v létě naopak můžou vystoupit až na 35 °C. Sněží tu jen výjimečně. 

Sezóny a kdy vyrazit

Záleží jen na tom, zda k městské turistice preferujete spíš chladnější počasí nebo vám nevadí letní horka. Neexistuje totiž vyloženě nevhodné období pro návštěvu Madridu. Zimy jsou mírné bez větších srážkových úhrnů, léta horká. Jako ve všech místech s podobnou zeměpisnou šířkou je tak ideální jaro nebo podzim. 

Skvělé akce do Madridu

ušetříš až 39%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
14 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu