Lední medvědi - Špicberky
Špicberky a Jan Mayen

Co dělat na Špicberkách a Jan Mayenu

Turistika

Opět upozorňujeme, pokud nejste zkušený cestovatel a nemáte zkušenosti se zbraněmi, na výlety mimo město je potřeba zbraň jako ochrana před případnými útoky ledního medvěda. Výlety a expedice můžete rezervovat například na www.wildlife.no, případně na místě, v hotelu nebo infocentru ochotně poradí.

Túra na Trollsteinen – jedná se o túru na 850 m vysoký vrch Trollsteinen nad městem Longyearbyen. Z části prochází po obrovském ledovci Larsbreen a je to nejvyšší bod hřebene. Tuto túru jsme absolvovali v říjnu vybaveni sněžnými botami. Při pěkném počasí je možné vidět neskutečné výhledy na celou zátoku Isfjorden kolem města Longyearbyenu s naproti ležícími vrchy v minulosti vrásnění ledovci. Túra trvá 5–7 h a cena se pohybuje kolem 1000 NOK na osobu.

Túra po ledovci – kratší túra na 500 m vysoký vrch Sagrofagen (Sacrophagus) vede po ledovci Larsbreen. Zažijete pravou zimní arktickou přírodu. Túra trvá do 6 h a nejčastěji se provozuje od října do května. Cena se pohybuje kolem 700 NOK.

Psí spřežení – celodenní výlet psími spřeženími po krásné špicberské přírodě. Dostanete kompletní instruktáž, jak se chovat na saních, kudy povede cesta, a naučíte se základy teorie ovládání psů. Na jedněch saních bývají dva lidé. Nejlepší podmínky jsou od ledna do května, minimální věk pro jezdce je vyžadován od 16 let. Taková paráda vás vyjde i na 2.000 NOK (200 €).

Výlet na sněžném skútru – na sněžném skútru můžete projet poměrně velké vzdálenosti, a tak prozkoumat i odlehlejší kouty Špicberk. Budete jezdit po zamrzlých fjordech a ledovcích, které oko běžného člověka nevidělo. Při velkém štěstí možná uvidíte i polárního medvěda.

Výlet do Svalbard Seed banky – na kopci Blomsterdalshøgda, západně od Longyearbyenu, 321 m nad mořem se nachází vstup do světového úložiště semen Svalbard Seed Bank. Dovnitř se sice nedostanete, ale výhled odtud je fascinující.

Lovci polárních září – v noci, případně i během dne, kdy slunce nezapadá, se organizují výjezdy do odlehlých částí ostrova s cílem vidět co nejkrásnější polární záři.

Kajaking

Kajaking v Adventfjorden – během letních měsíců od června do září můžete brázdit vody tohoto fjordu, který je obklopen 1.000 m vysokými horami. Přibližně sedmihodinová aktivita stojí kolem 1.000 NOK a v ceně je transport, vybavení i oběd.

Výlety lodí

Výlety lodí se nabízí většinou od května do září a vedou do ruských usedlostí Pyramiden a Barentsburg. Poplujete v arktických fjordech (Billefjorden), navštívíte ledovec Esmarki a budete mít šanci spatřit velrybu a tuleně. Plavby do Pyramiden a Barentsburgu trvají přibližně 10 h a za každou si zaplatíte asi 1.300–1.600 NOK.

Nakupování

Na Špicberkách nakoupíte běžné připomínkové turistické předměty, knihy o historických polárních výpravách, geografické a environmentální publikace či různé jiné předměty s polární tématikou.

Chystáš se na Špicberky a Jan Mayen?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.