Průvodce státem
Špicberky a Jan Mayen
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity na Špicberkách a Jan Mayenu

Turistika

Opět upozorňujeme, pokud nejste zkušený cestovatel a nemáte zkušenosti se zbraněmi, na výlety mimo město je potřeba zbraň jako ochrana před případnými útoky ledního medvěda. Výlety a expedice můžete rezervovat například na www.wildlife.no, případně na místě, v hotelu nebo infocentru ochotně poradí.

Túra na Trollsteinen – jedná se o túru na 850 m vysoký vrch Trollsteinen nad městem Longyearbyen. Z části prochází po obrovském ledovci Larsbreen a je to nejvyšší bod hřebene. Tuto túru jsme absolvovali v říjnu vybaveni sněžnými botami. Při pěkném počasí je možné vidět neskutečné výhledy na celou zátoku Isfjorden kolem města Longyearbyenu s naproti ležícími vrchy v minulosti vrásnění ledovci. Túra trvá 5–7 h a cena se pohybuje kolem 1000 NOK na osobu.

Túra po ledovci – kratší túra na 500 m vysoký vrch Sagrofagen (Sacrophagus) vede po ledovci Larsbreen. Zažijete pravou zimní arktickou přírodu. Túra trvá do 6 h a nejčastěji se provozuje od října do května. Cena se pohybuje kolem 700 NOK.

Psí spřežení – celodenní výlet psími spřeženími po krásné špicberské přírodě. Dostanete kompletní instruktáž, jak se chovat na saních, kudy povede cesta, a naučíte se základy teorie ovládání psů. Na jedněch saních bývají dva lidé. Nejlepší podmínky jsou od ledna do května, minimální věk pro jezdce je vyžadován od 16 let. Taková paráda vás vyjde i na 2.000 NOK (200 €).

Psí spřežení

Výlet na sněžném skútru – na sněžném skútru můžete projet poměrně velké vzdálenosti, a tak prozkoumat i odlehlejší kouty Špicberk. Budete jezdit po zamrzlých fjordech a ledovcích, které oko běžného člověka nevidělo. Při velkém štěstí možná uvidíte i polárního medvěda.

Výlet do Svalbard Seed banky – na kopci Blomsterdalshøgda, západně od Longyearbyenu, 321 m nad mořem se nachází vstup do světového úložiště semen Svalbard Seed Bank. Dovnitř se sice nedostanete, ale výhled odtud je fascinující.

Lovci polárních září – v noci, případně i během dne, kdy slunce nezapadá, se organizují výjezdy do odlehlých částí ostrova s cílem vidět co nejkrásnější polární záři.

Kajaking

Kajaking v Adventfjorden – během letních měsíců od června do září můžete brázdit vody tohoto fjordu, který je obklopen 1.000 m vysokými horami. Přibližně sedmihodinová aktivita stojí kolem 1.000 NOK a v ceně je transport, vybavení i oběd.

Výlety lodí

Výlety lodí se nabízí většinou od května do září a vedou do ruských usedlostí Pyramiden a Barentsburg. Poplujete v arktických fjordech (Billefjorden), navštívíte ledovec Esmarki a budete mít šanci spatřit velrybu a tuleně. Plavby do Pyramiden a Barentsburgu trvají přibližně 10 h a za každou si zaplatíte asi 1.300–1.600 NOK.

Nakupování

Na Špicberkách nakoupíte běžné připomínkové turistické předměty, knihy o historických polárních výpravách, geografické a environmentální publikace či různé jiné předměty s polární tématikou.

Mrazivá krajina ledu

Svalbard, nazývaný také Špicberky (podle hlavního ostrova), je souostroví, které politicky patří pod Norské království a leží v pomyslném středu Severního ledového oceánu méně než 1.000 km od Severního pólu. V minulosti nehostinné těžební místo je dnes vyhledávanou destinací dobrodruhů z celého světa. Na několik měsíců v roce se souostroví zahalí do tmy, kdy slunce nevystoupí nad horizont. O půl roku později však obyvatelé a návštěvníci prožívají „nekonečně" dlouhé slunečné dny. Takové je magické arktické souostroví Špicberky.

K území administrativně patří i trvale neosídlený ostrov Jan Mayen, který se nachází cca 1.500 jihozápadně od Špicberků a 500 km severovýchodně od Islandu. Na Jan Mayen se prakticky nedá dostat jinak než s oficiální vědeckou expedicí.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Víza
Na občanku
Na Špicberky můžeš cestovat na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
V létě slunce nezapadne, v zimě se neukáže. Zima po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Špicberky a Jan Mayen

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu