Průvodce státem
Špicberky a Jan Mayen
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti na Špicberkách a Jan Mayenu

Vízum 

Teorie říká, že občané zemí, které jsou signatáři Špicberské dohody (včetně zemí jako Afghánistán nebo Dominikánská republika) nepotřebují žádné vízum nebo povolení na návštěvu souostroví.

Na druhou stranu, je téměř nemožné se dostat na Špicberky bez mezipřistání v Norsku, tedy vstupem do Schengenu. Občané České a Slovenské republiky mohou vycestovat do Norska jakož i na Špicberky pouze s platným občanským průkazem (k pobytu do 90 dnů).

Celní předpisy

Pro bezcelní dovoz zboží osobní spotřeby platí následující limity: 1 litr alkoholu (v obsahu do 60 % alkoholu), 1 litr vína a alkoholické nápoje do 23 % alkoholu; 2 litry piva.

Cestující musí mít více než 20 let, aby mohli dovážet tvrdý alkohol, a více než 18 let k dovážíení vína, 200 ks cigaret nebo 250 g jiných tabákových výrobků.

Dovoz potravinářských výrobků bez dovozního povolení je pro osobní potřebu omezen: celkem do 10 kg ovoce, zeleniny, obilných a moučných výrobků a mléčných výrobků (kromě mléka a smetany), max. 3 kg masových konzerv ze zemí EHP. Předpokladem je, aby výrobky byly označeny platnou výrobní značkou z exportní země.

Mrazivá krajina ledu

Svalbard, nazývaný také Špicberky (podle hlavního ostrova), je souostroví, které politicky patří pod Norské království a leží v pomyslném středu Severního ledového oceánu méně než 1.000 km od Severního pólu. V minulosti nehostinné těžební místo je dnes vyhledávanou destinací dobrodruhů z celého světa. Na několik měsíců v roce se souostroví zahalí do tmy, kdy slunce nevystoupí nad horizont. O půl roku později však obyvatelé a návštěvníci prožívají „nekonečně" dlouhé slunečné dny. Takové je magické arktické souostroví Špicberky.

K území administrativně patří i trvale neosídlený ostrov Jan Mayen, který se nachází cca 1.500 jihozápadně od Špicberků a 500 km severovýchodně od Islandu. Na Jan Mayen se prakticky nedá dostat jinak než s oficiální vědeckou expedicí.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Víza
Na občanku
Na Špicberky můžeš cestovat na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
V létě slunce nezapadne, v zimě se neukáže. Zima po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Špicberky a Jan Mayen

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu