Mrazivá krajina ledu

Svalbard, nazývaný také Špicberky (podle hlavního ostrova), je souostroví, které politicky patří pod Norské království a leží v pomyslném středu Severního ledového oceánu méně než 1.000 km od Severního pólu. V minulosti nehostinné těžební místo je dnes vyhledávanou destinací dobrodruhů z celého světa. Na několik měsíců v roce se souostroví zahalí do tmy, kdy slunce nevystoupí nad horizont. O půl roku později však obyvatelé a návštěvníci prožívají „nekonečně" dlouhé slunečné dny. Takové je magické arktické souostroví Špicberky.

K území administrativně patří i trvale neosídlený ostrov Jan Mayen, který se nachází cca 1.500 jihozápadně od Špicberků a 500 km severovýchodně od Islandu. Na Jan Mayen se prakticky nedá dostat jinak než s oficiální vědeckou expedicí.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Víza
Na občanku
Na Špicberky můžeš cestovat na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
V létě slunce nezapadne, v zimě se neukáže. Zima po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Špicberky a Jan Mayen

Co vidět a navštívit na Špicberkách a Jan Mayenu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Špicberkách a Jan Mayenu

Zavřít boční panel

Longyearbyen

Hlavní město bylo založeno americkým podnikatelem Johnem Longyearem, podle něhož je i pojmenováno (Longyearbyen). V roce 1906 zde založit usedlost, v níž se těžilo uhlí. Ve městě se nachází i jeho socha a doporučujeme navštívit těchto 6 míst ve městě a jeho okolí:

Svalbard Muzeum – muzeum se vstupem zdarma, které zobrazuje historii Špicberk, mapuje život na souostroví, jeho přírodu, faunu a flóru.

Sluneční hodiny – kousek od kostela se nachází asi metr vysoké hodiny, které v létě celý den ukazují přesný čas. Z kostela jděte severovýchodní cestou k vodě. Na křižovatce odbočte vlevo a hodiny se budou nacházet na pravé straně silnice.

Galerie Svalbard – nachází se v zadní části města Nybyen a nabízí výstavu umělců ve městě.

Svalbard Seed Bank – kousek nad letištěm je umístěna Svalbard Global Seed Vault – celosvětové globální úložiště, kde jsou při -18 °C a 130 m hluboko ve skalním masivu uloženy miliony semen rostlin pro genetické zachování dalším generacím.

Zavřít boční panel

Svalbard Kirke

Nad městem se nachází nejsevernější kostel na světě, který je kdykoli přístupný pro veřejnost. Před vstupem je nutné se zout do připravených přezůvek.

Zavřít boční panel

Značka „Pozor lední medvědi“

Známá trojúhelníková výstražná značka s vyobrazením ledního medvěda je turistickým lákadlem na pěknou fotku. Nachází se při výjezdu z města na letiště a také při opačné straně směrem na východ.

Počasí a sezóny na Špicberkách a Jan Mayenu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Špicberky
Podobné počasí pro celé souostroví

-17 °C

-17 °C

-16 °C

-12 °C

-5 °C

2 °C

6 °C

5 °C

0 °C

-5 °C

-11 °C

-15 °C

Počasí

Přestože souostroví se nachází jen 1.000 km od Severního pólu, díky Golfskému proudu, který výrazně otepluje především západní pobřeží, teploty, které zde panují, nejsou srovnatelně nízké s podobnými oblastmi v Rusku či na Aljašce. V letních měsících bývá Grónské moře v okolí Špicberků zcela bez ledu (teplotní průměr v červenci je 6,1 °C). Teplota klesá především směrem na východ. Lednová průměrná teplota činí -15,8 °C, mrazivý vítr však snižuje pocitovou teplotu ještě níže. Roční úhrn srážek představuje 400–500 mm. Srážky jsou v převážné míře sněhové. V Longyearbyenu se sníh drží od listopadu do března.

Sezóny a kdy vyrazit

Sezona, kdy je celý den světlo, začíná ve druhé půlce dubna a trvá do začátku září. Polární záře může být pozorovatelná v březnu nebo v říjnu, ale slunce již nevystoupí na obzor a k pozorování záře se najdou lepší místa v pevninské části Skandinávie. Dá se však vyrazit již od března a až do října, kdy slunce nad obzor vychází.

V období od cca 25. října do 15. února slunce neuvidíte.

Skvělé akce na Špicberky a Jan Mayen

ušetříš až 31%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
3 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu