Průvodce státem
Špicberky a Jan Mayen
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost na Špicberkách a Jan Mayenu

Zdraví

Největší hrozbou na Špicberkách jsou polární medvědi, kteří se pravidelně objevují i ​​ve městě Longyearbyen. Jejich počet se od roku 2004 zvýšil o 43 % a dnes dosahuje počtu téměř 1.000 kusů. Od roku 1973 jimi bylo zabito 6 lidí a pravidelně dochází k napadení lidí ledním medvědem.

Značka Pozor medvěd

Zabít ho je však trestné a oprávněné použití zbraně v sebeobraně se přísně vyšetřuje. Zbraň je mimo město nutné nosit neustále s sebou. Obyvatelé musí mít zamčeny své vchodové dveře, aby se v případě útoku medvěda mohli kdekolii ukrýt v domě. Ve volné přírodě se můžete setkat i s ptákem rybákem dlouhoocasým, který v době kladení vajíček může být velmi agresivní.

Arktické počasí je hrozbou samou o sobě. Mějte na paměti riziko omrzlin končetin, prstů nebo obličeje, především při sněžných bouřích a silném větru. Nepodceňujte sílu pocitové teploty a oblečte si vždy několik vrstev oblečení, a to i v létě.

Kriminalita na Špicberkách prakticky neexistuje a riziko poškození zdraví nebo majetku cizím zaviněním je téměř nulové. V případě zdravotních komplikací se v Longyearbyenu nachází malá nemocnice a lékárna.

V případě závažnějších komplikací nebo úrazů jsou pacienti letecky přepravováni na pevninu (cca 2 hodiny letu). Neriskujte a uzavřete si kvalitní cestovní pojištění!

Důležité kontakty

Všichni občané EU mohou v případě nouze využít kterýkoli zastupitelský úřad jedné z členských zemí Unie. Slovenská i Česká republika mají svá velvyslanectví v Oslu, pod které spadají i Špicberky.

Nouzové číslo na záchranné složky je 112, na nemocnici v Longyearbyenu + 47 79 02 42 00. Norská telefonní předvolba je +47.

Mrazivá krajina ledu

Svalbard, nazývaný také Špicberky (podle hlavního ostrova), je souostroví, které politicky patří pod Norské království a leží v pomyslném středu Severního ledového oceánu méně než 1.000 km od Severního pólu. V minulosti nehostinné těžební místo je dnes vyhledávanou destinací dobrodruhů z celého světa. Na několik měsíců v roce se souostroví zahalí do tmy, kdy slunce nevystoupí nad horizont. O půl roku později však obyvatelé a návštěvníci prožívají „nekonečně" dlouhé slunečné dny. Takové je magické arktické souostroví Špicberky.

K území administrativně patří i trvale neosídlený ostrov Jan Mayen, který se nachází cca 1.500 jihozápadně od Špicberků a 500 km severovýchodně od Islandu. Na Jan Mayen se prakticky nedá dostat jinak než s oficiální vědeckou expedicí.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Víza
Na občanku
Na Špicberky můžeš cestovat na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
V létě slunce nezapadne, v zimě se neukáže. Zima po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Špicberky a Jan Mayen

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu