Lední medvědi - Špicberky
Špicberky a Jan Mayen

Bezpečnost na Špicberkách a Jan Mayenu

Zdraví

Největší hrozbou na Špicberkách jsou polární medvědi, kteří se pravidelně objevují i ​​ve městě Longyearbyen. Jejich počet se od roku 2004 zvýšil o 43 % a dnes dosahuje počtu téměř 1.000 kusů. Od roku 1973 jimi bylo zabito 6 lidí a pravidelně dochází k napadení lidí ledním medvědem.

Zabít ho je však trestné a oprávněné použití zbraně v sebeobraně se přísně vyšetřuje. Zbraň je mimo město nutné nosit neustále s sebou. Obyvatelé musí mít zamčeny své vchodové dveře, aby se v případě útoku medvěda mohli kdekolii ukrýt v domě. Ve volné přírodě se můžete setkat i s ptákem rybákem dlouhoocasým, který v době kladení vajíček může být velmi agresivní.

Arktické počasí je hrozbou samou o sobě. Mějte na paměti riziko omrzlin končetin, prstů nebo obličeje, především při sněžných bouřích a silném větru. Nepodceňujte sílu pocitové teploty a oblečte si vždy několik vrstev oblečení, a to i v létě.

Kriminalita na Špicberkách prakticky neexistuje a riziko poškození zdraví nebo majetku cizím zaviněním je téměř nulové. V případě zdravotních komplikací se v Longyearbyenu nachází malá nemocnice a lékárna.

V případě závažnějších komplikací nebo úrazů jsou pacienti letecky přepravováni na pevninu (cca 2 hodiny letu). Neriskujte a uzavřete si kvalitní cestovní pojištění!

Důležité kontakty

Všichni občané EU mohou v případě nouze využít kterýkoli zastupitelský úřad jedné z členských zemí Unie. Slovenská i Česká republika mají svá velvyslanectví v Oslu, pod které spadají i Špicberky.

Nouzové číslo na záchranné složky je 112, na nemocnici v Longyearbyenu + 47 79 02 42 00. Norská telefonní předvolba je +47.

Chystáš se na Špicberky a Jan Mayen?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.