Průvodce státem
Špicberky a Jan Mayen
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Špicberkách a Jan Mayenu

Aktuální kurz 1 kr = 2.62 Kč

Norská koruna

Oficiálním platidlem na Špicberkách je norská koruna (NOK), která je akceptována i v ruských usedlostech. Na Špicberkách je zřízena zóna bez daně, díky čemuž by ceny na souostroví měly být nižší, což v realitě však neplatí. 10 norských korun se přibližně rovná 1 euru (červenec 2016).

Norská koruna

Směnárny a platba kartou

Norské koruny můžete směnit ještě v Norsku na letišti při přestupu na let na Špicberky nebo přímo na ostrově. Tak jako v celém Norsku, i zde můžete téměř všude zaplatit platební kartou. V Longyearbyenu se nachází i nejsevernější banka na světě s nejseverněji položeným bankomatem světa. V ostatních usedlostech na souostroví mějte raději s sebou norské koruny v hotovosti.

Kolik co stojí

Špicberky jsou ve všech ohledech neskutečně drahé, a to i na norské poměry. Ubytování v nejlevnějších hostelech stojí od 50 € na noc pro osobu ve dvoulůžkovém pokoji. Jeden z nejlevnějších, ale ověřených ubytoven je Guesthouse 102, který se nachází až na konci města v části Nybyen. V říjnu 2014 nás tam čekaly velmi pěkné prostory, snídaně v ceně a milá obsluha. Internet však za 20 NOK na hodinu. Cena obyčejného jídla začíná na 100 NOK. Aktivity s průvodcem se pohybují od 700 NOK za aktivitu, ale snadno mohou dosáhnout i dvojnásobku.

Ceny jídel v restauracích v Longyearbyenu. Obědové menu koupíte v levnějším bistru od 140 NOK

Příklady cen:

 • 4 chodová večeře – 900 NOK (100 €)
 • Kaviár – 200 NOK
 • Hamburger – 120-150 NOK
 • Guláš ze soba – 200 NOK
 • Koláč – 60 NOK
 • Pizza – 150 NOK
 • Sandwich s lososem – 85 NOK
 • Kuřecí salát – 140 NOK
 • Grilovaná sobí klobása – 200 NOK
 • Zmrzlina – 100 NOK
 • Gin – 80 NOK
 • Pivo – 50–80 NOK

Spropitné a smlouvání

Spropitné většinou není zahrnuto v ceně a můžete ho dát podle uvážení ve standardní hodnotě jako jinde v západním světě. Smlouvání cen je velmi ojedinělé a ceny jsou pevně stanoveny.

Jak ušetřit

Ušetřit na Špicberkách je velmi obtížné. Každá položka bude několikanásobně dražší než doma. V letních měsících je možné stanovat venku, pokud se nebojíte ledních medvědů a máte dobré vybavení. Chcete-li ušetřit za jídlo, přineste si své. Ať už v podobě různých travellunchů nebo MRE balíčků. Samostatné aktivity se nedoporučují provádět kdekoli mimo města, pokud ovšem vlastníte zbrojní průkaz, můžete si pronajmout zbraň a vydat se na vlastní pěst.

Denní rozpočet

Na Špicberkách existují dva druhy rozpočtů. Drahý a velmi drahý. Cestovatel, který se bude alespoň trochu snažit ušetřit, se ubytuje v hostelu nebo levném hotelu, který i tak bude stát 50 € na noc. Stravovat se bude téměř výhradně domácí stravou, kterou si ve formě polotovarů donesete z domu. Jelikož nevlastní zbrojní průkaz a neví, jak používat zbraň, za turistickou aktivitu mimo město utratí 80–100 €. Denní náklady takového cestovatele budou činit nejméně 150 €.

Cestovatel, který chce utratit více peněz za krátkou dobu, je asi na nejvhodnějším místě na světě. Ubytuje se v hotelu za 250 € na noc v dvoulůžkovém pokoji, stravovat se bude v restauracích, kde ochutná místní speciality jako sobí steak, a zažije nejlepší dobrodružství, jaké na ostrově nabízí – polární safari, plavba lodí kolem souostroví či psí spřežení. Denní rozpočet takového cestovatele může dosáhnout 350 € a více.

Mrazivá krajina ledu

Svalbard, nazývaný také Špicberky (podle hlavního ostrova), je souostroví, které politicky patří pod Norské království a leží v pomyslném středu Severního ledového oceánu méně než 1.000 km od Severního pólu. V minulosti nehostinné těžební místo je dnes vyhledávanou destinací dobrodruhů z celého světa. Na několik měsíců v roce se souostroví zahalí do tmy, kdy slunce nevystoupí nad horizont. O půl roku později však obyvatelé a návštěvníci prožívají „nekonečně" dlouhé slunečné dny. Takové je magické arktické souostroví Špicberky.

K území administrativně patří i trvale neosídlený ostrov Jan Mayen, který se nachází cca 1.500 jihozápadně od Špicberků a 500 km severovýchodně od Islandu. Na Jan Mayen se prakticky nedá dostat jinak než s oficiální vědeckou expedicí.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Víza
Na občanku
Na Špicberky můžeš cestovat na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
V létě slunce nezapadne, v zimě se neukáže. Zima po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Špicberky a Jan Mayen

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu