Průvodce státem
Špicberky a Jan Mayen
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Špicberkách a Jan Mayenu

Jak na Špicberky

Dostat se na Špicberky nemusí být tak těžké a drahé, jak se na první pohled může zdát. V Longyearbyenu leží nejsevernější letiště na světě s pravidelnou leteckou přepravou. Létají sem dvě letecké společnosti. Z Osla (hlavního letiště Gerdermoen) létají norské Norwegian Air s Boeingem 737–800 a nabízí zdarma wifi na palubě. Švédské SAS operují lety kromě Osla i z města Tromsø. Obousměrné letenky z Osla je možné zakoupit již od 140 € v tarifu bez odbavených zavazadel s délkou letu necelé 3 hodiny.

Do Osla se dá doletět za několik desítek korun, nejlevnější let je z polských měst se společnostmi Ryanair nebo Wizaair, které létají na menší letiště Sandefjord jižně od Osla. Dražší alternativou jsou lety z Prahy nebo Vídně s Norwegian s garantovaným přestupem v Oslu. Při této možnosti se nemusíte přesouvat v Oslu mezi letišti, protože Norwegian má svou základnu na letišti Gardermoen.

Na Špicberkách funguje i lodní doprava, která je však z velké většiny nákladná a komerční pasažéři jsou na jejich palubách velmi vzácní. Cesta z Tromso trvá 2–3 dny.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejčastějším dopravním prostředkem na Svalbardu jsou sněžné skútry. Téměř každý obyvatel vlastní jeden. Nacházejí se zde i půjčovny.

Jediná rychlostní silnice je vybudována mezi letištěm a centrem v Longyearbyenu. Po příletu čeká před příletovou halou autobus, který vás za 80 NOK (10 €) odveze asi 5 km do města a postupně „vyhazuje“ turisty po všech hotelech. Trasa se dá absolvovat i pěšky, avšak bez zbraně riskujete střet s ledním medvědem, který občas zavítá i do města. Přeprava mezi ostrovy a usedlostmi je také možná na malých letadlech a helikoptérách, online rezervace však není možná.

Sněžný skútr

Veřejná doprava

Za jedinou veřejnou dopravu lze považovat transport z / na letiště z centra Longyearbyenu. Ostatní transporty jsou provozovány na sněžných skútrech, případně v autech v rámci placených turistických výletů.

Mrazivá krajina ledu

Svalbard, nazývaný také Špicberky (podle hlavního ostrova), je souostroví, které politicky patří pod Norské království a leží v pomyslném středu Severního ledového oceánu méně než 1.000 km od Severního pólu. V minulosti nehostinné těžební místo je dnes vyhledávanou destinací dobrodruhů z celého světa. Na několik měsíců v roce se souostroví zahalí do tmy, kdy slunce nevystoupí nad horizont. O půl roku později však obyvatelé a návštěvníci prožívají „nekonečně" dlouhé slunečné dny. Takové je magické arktické souostroví Špicberky.

K území administrativně patří i trvale neosídlený ostrov Jan Mayen, který se nachází cca 1.500 jihozápadně od Špicberků a 500 km severovýchodně od Islandu. Na Jan Mayen se prakticky nedá dostat jinak než s oficiální vědeckou expedicí.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Víza
Na občanku
Na Špicberky můžeš cestovat na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
V létě slunce nezapadne, v zimě se neukáže. Zima po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Špicberky a Jan Mayen

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu