Jak na Špicberky

Dostat se na Špicberky nemusí být tak těžké a drahé, jak se na první pohled může zdát. V Longyearbyenu leží nejsevernější letiště na světě s pravidelnou leteckou přepravou. Létají sem dvě letecké společnosti. Z Osla (hlavního letiště Gerdermoen) létají norské Norwegian Air s Boeingem 737–800 a nabízí zdarma wifi na palubě. Švédské SAS operují lety kromě Osla i z města Tromsø. Obousměrné letenky z Osla je možné zakoupit již od 140 € v tarifu bez odbavených zavazadel s délkou letu necelé 3 hodiny.

Do Osla se dá doletět za několik desítek korun, nejlevnější let je z polských měst se společnostmi Ryanair nebo Wizaair, které létají na menší letiště Sandefjord jižně od Osla. Dražší alternativou jsou lety z Prahy nebo Vídně s Norwegian s garantovaným přestupem v Oslu. Při této možnosti se nemusíte přesouvat v Oslu mezi letišti, protože Norwegian má svou základnu na letišti Gardermoen.

Na Špicberkách funguje i lodní doprava, která je však z velké většiny nákladná a komerční pasažéři jsou na jejich palubách velmi vzácní. Cesta z Tromso trvá 2–3 dny.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejčastějším dopravním prostředkem na Svalbardu jsou sněžné skútry. Téměř každý obyvatel vlastní jeden. Nacházejí se zde i půjčovny.

Jediná rychlostní silnice je vybudována mezi letištěm a centrem v Longyearbyenu. Po příletu čeká před příletovou halou autobus, který vás za 80 NOK (10 €) odveze asi 5 km do města a postupně „vyhazuje“ turisty po všech hotelech. Trasa se dá absolvovat i pěšky, avšak bez zbraně riskujete střet s ledním medvědem, který občas zavítá i do města. Přeprava mezi ostrovy a usedlostmi je také možná na malých letadlech a helikoptérách, online rezervace však není možná.

Veřejná doprava

Za jedinou veřejnou dopravu lze považovat transport z / na letiště z centra Longyearbyenu. Ostatní transporty jsou provozovány na sněžných skútrech, případně v autech v rámci placených turistických výletů.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu